Ambreiaj Sport

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Mai 08, 2013 4:17 pm

Daca incingi ambreiajul in afara de ferodoul care se rade mai mult sau mai putin, se 'decalesc' si arcurile din disc si dintii de pe placa de presiune (ai atunci ambreiajul devine tare).
Ambreiaj sport nu cred ca vei gasi pt motorul ala pt simplul motiv ca nu exista cerere (suficienta) pt asa ceva
Aia nu e o masina de invarteli in parcare fara modificari substantiale.

Daca tii totusi sa de distrezi cu aceasta masina in parcare si mai vrei sa si mearga dupa 'distractii' alege si tu zile cu ploaie (ok... stiu ca nu e funny daca nu fumega ) sau pune-i roti mai mici cu cauciucuri vechi (mai coapte/intarite).

Faptul ca ai tras de ea doar cateva minute nu e un argument, poti sa topesti orice ambreiaj normal in acele cateva minute. Nu numai la distractie ci si daca ramai pe burta in nisip de exemplu...

Fara putere si cuplu suficient simti nevoia sa patinezi ambreiajul pt a tine motorul in ture si a putea sa invarti rotile (altfel pica-n nas).
Chestia asta nu tine mult.

Pt a nu fi nevoit sa debreiezi in permanenta, sau scazi aderenta la roata (varianta moka sau mai ieftina) sau cresti puterea motorului (varianta mai scumpa).


Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Vin Mai 10, 2013 7:33 am

@alex44 pe disc am dat 540 ron pentru ca nu am avut rabdare sa astept inca o zi si am cautat pe cineva care sa livreze fix in aceea zi altfel il gasisem la 390 ron sau ceva de genul. Defapt nu era vorba de rabdare ci de bun simt sa nu ii las pe oamenii aia cu un elevator blocat cu masina mea pana a 2 a zi si totusi asta s-a si intamplat ca desi am platit mai mult mi l-au livrat aproape de finalul programului desi comanda a fost data la 12.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori