Dimensiune Jante

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Joi Mar 28, 2013 12:25 pm

Am o mare problema si in acelasi timp o nelamurire. Am trecut la anvelopele de vara si am zis sa-mi schimb jantele, am optat pentru niste jante pe 17 dupa lungi cautari "17 4x114.3" am gasit ceva si le-am montat.Aici au aparut primele probleme cand m-a oprit politia si nu aveam asigurarea la mine.Ma luasera tare ca imi dau amenzi ma lasa fara numere etc, atunci m-am luat in gura cu ei si au terminat cu asigurarea si s-au luat de jante. Am incercat sa le explic frumos ca se comercializeaza la mitsubishi si tot bateau campii pe acolo.Au verificat cartea masinii si au vazut ca nu am dimensiunile corecte pana la urma m-au lasat in pace ca deja era strada blocata de cate masini eram oprite. Acum vine intrebarea mea daca pe site la mitsubishi la accesorii la noul colt exista jante pe 17 nu ar fi normal sa mi le treaca si mie in cartea masinii?Am inteles ca daca ma duc la mitsu si cer o hartie prin care sa confirme ca se pot pune astfel de jante pe masina dupa ma duc la rar cu aceea hartie si imi trec ei in carte fara sa mai faca teste pe masina, nu de alta, dar nu am nicio sansa sa intru la ei in parcare:)).

A mai facut cineva treaba asta?se merita, se poate sau merg in continuare pe burta

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mar 28, 2013 12:50 pm

Daca s-au pus jante de 17 pe vreun colt, poti obtine de la mitsu o hartie, si te duci la rar, te trimit inapoi ca e stampila rotunda si ei vor patrata, sau steluta, te intorci cu stampila corecta si dai 200 roni sa ti le treaca in carte/talon.

Daca nu, faci omologare individuala (3000 roni) si gata.

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Joi Mar 28, 2013 1:27 pm

e bine si asa ca m-am saturat sa ma tot duc dupa talon la rar

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori