Cum Se Schimba O Bujie Incadescenta La 1.5 Did?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 07, 2013 9:09 am

Salutare,
Ma poate ajuta cineva cu un manual de reparatie pentru COLT 1.5 DID? Nu am gasit nimic pe internet, si am nevoie sa-mi schimb o bujie incadescenta. Oricum cand am tras capota am vazut ca tre sa demontez juma de masina sa ajung la ele, ca-s situate spre habitaclu si n-ai acces deloc acolo. Tre sa dau jos tevaraia de la injectie, rampa...

Alte idei sau posibilitati? Mama ce prost insipirati au fost astia cu bujiile alea incandescente!

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Joi Mar 07, 2013 2:52 pm

Nu cred ca poti de unu singur, sunt pozitionate mai mult decat prost. Teoretic trebuie dat jos motorul, admisia, etc, dar daca se pricepe mecanicu si are maini dibace merge si fara dat jos motor.

Le-am schimbat eu in decembrie pe toate trei, era una care decedase si am dat ~600 ron pe manopera + 250 pe bujii...

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 11, 2013 11:36 am

Eaaaaah, ce porcarie. Bujii am gasit mai ieftine, gen 47 lei setul. am gasit si la 100 lei setul NGK. Nu asta e problema, problema e ca sigur nu dau motorul jos, sa fie sanatoasa! Mi-am sefacut pe acolo putin, dar nu e combinatie, nu am acces deloc, nu ai loc de nici o cheie in pozitia aia, nici modificata nici nimic. Pacat, prost conceputa masina. Se vede ca au luat motorul de pe Smart si l-au pus pe caroseria aia cum s-a nimerit, sa dai motorul jos pt o bujie, nu e combinatie!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Mar 11, 2013 11:40 am

Stai linistit, nu e cu nimic mai accesibil pe smart. Intr-un service echipat corespunzator in scurt timp iti scot motorul afara pe jos cu tot cu punte, ti le schimba elegant si il baga la loc.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 18, 2013 10:33 am

Salutare revin cu informatii pentru cei care se vor mai lovii de aceasta problema! Deci, am vb cu cei de la Iricad Galati, service autorizat Mitsu. Nu se da motorul jos oameni buni, e o cheie speciala care permite accesul. O sa-mi comand o cheie de genul la ei ca se poate, si mi le schimb singur. Informativ manopera pentru toate 3 la ei era 150 lei. Asadar nu mai duceti masinile la toti meseriasii sa va desfaca masina bucati, se poate si fara! Procedura din carte implica o cheie speciala nu demontarea motorului. Sper ca aceste informatii va vor fi de folos!

Inca ceva sa nu uitam ca sa dai motorul jos nu e chiar asa simplu, avem si aer conditionat pe masina asta. Mai mare daraua decat ocaua!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Mar 18, 2013 10:35 am

Un cod de produs al acelei chei ar salva multa lume de batai de cap. Iti multumim pt investigatii

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Lun Mar 25, 2013 11:19 am

QUOTE (Samyaza @ Mar 18 2013, 10:33 AM) Asadar nu mai duceti masinile la toti meseriasii sa va desfaca masina bucati, se poate si fara! Procedura din carte implica o cheie speciala nu demontarea motorului. Sper ca aceste informatii va vor fi de folos!

Interesanta informatie... daca e adevarata este inca o dovada de incompetenta a celor de la Mcar Expozitiei. Sau sunt doar niste hoti nenorociti.

Eu la ei mi-am schimbat bujiile si in prima faza mi-au cerut 1000 ron pt dat jos motor si schimbat bujii, dupa care m-au anuntat ca nu a mai trebuit sa dea jos motoru asa ca ma costa "doar" 600.


Si uite asa ma bucur ca m-am facut cocalar cu BMW, si decizia de a vinde coltu e cea mai buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori