Vreau Un Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Mar Feb 26, 2013 12:52 pm

Am in familie un Colt (sotia), dar si un Smart Forfour (fiica). Ambele masini au acelasi motor diesel 1,5 l de la mercedes.
Smart-ul nu a avut nici un fel de probleme pana la acest moment - 85.000 km. Colt-ul (72.000 km) in schimb, a avut o problema legata de un martor aprins in bord ce se manifesta prin diminuarea substantiala a puterii, problema ce a fost rezolvata relativ repede in service. O alta problema neplacuta la Colt a fost provocata de nefunctionarea afisajului cb si cd, problema des semnalata si aici pe forum de catre alti posesori, dar nerecunoscuta de servisuri ca fiind o problema ce ar trebui asumata de Mitsubishi.
In principal, ambele masini s-au comportat multumitor, dar cu un plus pentru Smart - dotat cu o cutie automata in 6 trepte ce lucreaza de mai mare dragul.
Acum, sunt pe punctul de a-mi vinde propria masina Toyota Rav 4 si a-mi achizitiona o masina mai mica, de oras. Nu-mi voi mai lua masina noua, m-am saturat sa pierd nejustificat o multime de bani. La revanzarea Rav-ului voi pierde cca. 20.000 euro pentru doar 66.000 de km parcursi.
Ca masina de oras sh, am ajuns la concluzia ca tot o Toyota imi voi achizitiona. Aceasta va fi Yaris 1,4 d-4d, dupa 2009, cu o cutie manuala in 6 trepte de viteza.
Smart-ul, fiind o masina care nu se mai fabrica de 7 ani, iar Colt-ul diesel de cca. 3 ani, am ajuns la concluzia ca Yaris-ul, fiind o masina comparabila cu cele doua ca performante de consum si rapiditate (0-100 sub 11 sec), merita toata atentia. Din start, nu am luat in calcul masinile europene sau sud coreene. Japonezele, m-au convins ca nu au contracandidati in materie de fiabilitate. Mai precizez ca am in familie si o Honda Civic 2,2 diesel, masina fiului meu, care pana acum (60.000 km) a mers perfect, fara nici un fel de probleme.

Asa ca, Florin, gandeste-te si la un Yaris 1,4 d-4d. Pretul e tot cam pe acolo (5000 euro).

Avatar utilizator
Cimpean.Vlad
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 28, 2013 10:12 pm

Mesaj de Cimpean.Vlad » Joi Feb 28, 2013 11:16 pm

Eu acum 3 luni am achizitionat un colt din 2010(5 usi) si pot spune ca sunt foarte mandru pentru alegerea facuta,este prima mea masina cum ar fi si in cazul tau .Coincidenta face ca si eu am 23 de ani si am avut nevoie de ceva mai deosebit,ceva mai tineresc ...si pina la urma am gasit-o(spre rusinea mea nici nu stiam de existenta coltului la mitubishi).Motorizare 1.124 ,desi am condus diferite marci de autoturisme pina la motorizare de 2 litri, masina e destul de sprintena.Din ce am citit si sper sa nu gresesc 1.1 ar avea consum mai scazut decat 1.3,cel mai mic consum ingregistrat de mine 4.2l/100 la 80 km/h iar la 130 am avut 7.5 .Ce m-a impresionat cel mai mult a fost sistemul audio(4 boxe +2 tweetere),am legat un mp3 portabil la el si suna de zici ca aveam statie cu subwoofer:))) acum depinde si de mp3 intradevar,masina am achizitionat-o la 25 de mii km si am facut cam 2500 deocamdata ,pot spune ca se comporta frumos pe drum. Curbele nu sunt o problema pt aceasta masina.Singurul defect pe care o are si cred ca stii asta, este stalpul de linga parbriz care in anumite intersectii te lasa fara vizibilitate dar te obisnuiesti cu timpul .

Avatar utilizator
yocozoro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 17, 2012 8:48 pm

Mesaj de yocozoro » Joi Mar 28, 2013 8:48 am

...............

Posturile cu si despre vanzari/cumparari/donatii , se fac doar in aria special destinata .
Pentru a contacta sau comunica ceva unui user, fara sa incalcam regulile forumului, exista si alte metode fara a transforma toate posturile in bazar (PM, telefon, etc. )

Multumesc pentru intelegere

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori