Vreau Un Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
FlorinMihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2012 3:52 pm
Contact:

Mesaj de FlorinMihai » Mie Ian 16, 2013 5:49 pm

Observ un schimb intens de pareri, dar din pacate nu f obiective.
Pot sa va spun ca m-am cam hotarat la mitsu colt...imi place si aia e.
Va mai tin la curent cu tot ce se mai intampla. Vanzatorul colt-ului mai are 2 oferte...deci nu e nimic sigur.
Eu astept in continuare oferte si fac mentiunea ca as prefera masina in 5 usi si cat mai aproape de bucuresti.
Imi e peste mana sa merg sute de km pt a vedea o masina, mai ales ca timpul nu imi permite.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Ian 16, 2013 7:50 pm

Cureaua o schimbi cu 100 roni incluzand manopera. Nu m-as increde in baterie, daca a stat un an moarta slabe sperante sa mai tina voltaj cum trebuie. Fiind si iarna e recomandat sa o schimbi. Neaparat trebuie schimbat uleiul. O masina de 5 ani ar trebui sa aibe 5 revizii (revizia se face la 12 sau 15.000km, care termen se implineste primul). Deci pe langa ulei de motor, sa te asiguri ca are schimbat recent si lichid de racire si lichid de frana. Cu 200 de euro ii cumperi consumabile de cea mai buna calitate si le schimbi la un service bun (nu reprezentanta). Apoi ii faci un plin cu benzina buna si te bucuri de ea multi ani de acum incolo.

In general nu m-as baga sa cumpar o masina care a stat, dar intre a sta pe loc si a-i imbatrani toate piesele din cauciuc in garaj si a merge pe drumurile din romania, cred ca e mai ok cea care a stat totusi.

Avatar utilizator
Katiush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 05, 2012 8:13 pm

Mesaj de Katiush » Mie Ian 16, 2013 7:53 pm

Da' tu pe site-urile de profil te-ai uitat? Ca eu numai la o banala cautare am gasit in 30 de sec vreo 10 masini pana in 5500 de euro (in ideea ca poate mai negociezi la cat ai tu nevoie), nu mai vechi de 2006-2007 pana in 60.000 de km, cu diverse versiuni de motorizare si dotari.

http://www.autovit.ro/mitsubishi-colt-C26906918.html

pana nu te lamuresti ce criterii sunt importante pentru tine va fi foarte greu sa te opresti asupra a ceva si toate recomandarile iti vor impuia capul.
e bine ca ai stabilit clar ca vrei colt si ca stii bugetul. acum orienteaza-te la anul maxim de fabricatie si maxim nr de km acceptati. Benzina sau motorina, depinde cat conteaza asta pentru tine, pentru mine nu a contat deloc, s-a nimerit sa fie benzina, nu vad care-i baiul momentan...motorizarea, da, poate sa fie importanta. eu nu am termen de comparatie, dar 1.1 si 75 de cp pana si pentru mine e un semn de indoiala. ti s-a recomandat macar 1.3, desi 1.5 e minunata

In rest, noh...cu siguranta sunt si alte masini misto pe strada, da' odata ce ai colt-ul tau in fata casei si te dai cu ea prin oras fara emotii o sa uiti ca poate te-ai uitat vreodata dupa vreo corsa sau fiesta, daca ai apucat sa faci asta

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mie Ian 16, 2013 8:51 pm

QUOTE (Katiush @ Jan 16 2013, 07:53 PM) http://www.autovit.ro/mitsubishi-colt-C26906918.html


Fuck, pe ce preturi de nimic se dau colturile, cel putin pe ala din anunt nu las rata (mai ales ca e si febletea mea diesel). Si cand vezi ca se aduc de afara masini rulate cu 300 mii km si dati inapoi, innebunesti nu alta.

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Joi Ian 17, 2013 10:28 am

http://www.autovit.ro/mitsubishi-colt-C27168125.html asa sa-ti faci o idee, pe autovit e plin de colt-uri si multe sunt din bucuresti ce sare de 5000 poti negocia, am vazut ca ti s-a recomandat minim 1.3, aici nu stiu ce sa zic ca eu am invatat sa conduc pe un yaris 1.0 benzina 65cp si tragea bine chiar foarte bine pentru motoru ala:) dupa care am sarit la coltul 1.3(ceva antecedente din copilarie cu motoare pe sub masini, deci exclus ceva mai puternic momentan) si vreau sa zic ca si asta trage bine nu am sa vorbesc de consum aici sa nu iti faci o idee proasta despre masina:)) presupun ca 1.5 e ceva mai bun, oricum per total ai facut o alegere buna prin decizia ta, numai ca sfatul meu este sa eviti service-urile mitsubishi fie ca e expozitiei fie ca e cel de pe metalurgiei aceeasi jegosi.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Ian 17, 2013 11:28 am

De ce sunt JEGOSI ????
Ai uitat cand ti-au reparat usa care avea vopseaua sarita de la pietre???? Indicat ar fi cand te duci in service sa nu te mai duci cu mamica de mana....

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Ian 17, 2013 12:14 pm

Personal iti recomand cu incredere service-ul din Metalurgiei, oamenii sunt de calitate si ai cu cine sa discuti cand ai o problema.

Legat de masina, vezi ca momentan sunt ceva probleme cu inmatricularile SH vs taxa de poluare, sfatul meu ar fi sa nu te grabesti pana nu se rezolva situatia, asteapta publicarea noii legi.

Bafta in continuare !

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Joi Ian 17, 2013 2:51 pm

QUOTE (alexutzu @ Jan 17 2013, 11:28 AM) De ce sunt JEGOSI ????
Ai uitat cand ti-au reparat usa care avea vopseaua sarita de la pietre???? Indicat ar fi cand te duci in service sa nu te mai duci cu mamica de mana....

Amice eu am venit ca mesterii de acolo au vopsit-o asa bine incat sarise lacul de pe ea nu am avut nevoie sa mi se repare zgarietura care era de la altceva nu de la pietre, titularul din cartea masinii da este mama din anumite motive legate de rca si casco dar nu imi aduc aminte sa o fi tinut de mana nici cand eram mic aaa ca cei de acolo imi bagau muie cand ma duceam eu sa vorbesc pentru masina e partea a doua ce au zis aa asta e tanar il tepuim pe prost, ca tot ai intrebat de ce sunt jegosi hai sa-ti zic eu desi nu este locul vreau sa-mi exprim nemultumirea fata de metalurgiei dupa reparatia din partea fata dreapta aripa nu a fost prinsa bine am dus-o inapoi si m-am trezit ca a fost impinsa cu surubelnita din interior nu am continuat scandalul ca nu avea sens am lasat-o asa cum era ea oricum nici a doua oara nu a fost prinsa bine, cand am fost la revizie m-au aburit ca am cardul ala de revizii gratuite dar defapt nu implica decat manopera desi pe spatele lui scrie ca se schimba gratuit tot ce tine de rivizie din cartea tehnica a masinii mai putin niste piese care sunt enumerate acolo.Drept urmare filtrul de aer nu a fost schimbat pe motiv ca ar trebui sa-l platesc, sunt doua lucruri care se bat cap in cap una spune pe card alta spun cei de acolo.Cand am achizitionat masina mi s-a spus ca beneficiez de serviciul MAP si ca daca voi avea accident masina cat sta la service mi se ofera una de schimb, desi nu scria nimic ca ar trebui sa platesc masina de schimb oricum cand a fost sa o bag in service mi s-a spus ca nu sunt masini libere, dar din ce vazusem in ziua aia erau ceva masini in parcare culmea cu reclama ca aceea ar fi masina de schimb atata timp cat a mea era la service de aici ce concluzie tragi?ca sunt oameni de calitate nu?sa revenim pe langa faptul ca atunci cand au fost schimbate piesele au mai uitat din suruburi nu a fost problema ca iar a trebuit sa las masina doua zile pt un surub, farul schimbat care oricum este mai vechi decat masina mea se abureste, dar din nou nu am venit sa ma mai plang pt ca nu avea rost tot cei care au avut masini luate de noi mi-au zis sa ocolesc service-urile mitsu, singurul motiv pentru care am venit la service era garantia, dar oricum au vrut sa ma arda si la garantie ca ma abureau ca am schimbat finala se pierde garantie.Asa ca cei de acolo si-au luat destui bani de la asiguratorul care a platit paguba, dar asta nu s-a vazut in reparatie.Si daca tot iti amintesti ziua aia probabil iti amintesti si de doamna cu honda accord noua care venise acolo sa repare si s-a trezit cu 100km in plus usile zgariate portbagajul stricat si toti ridicau din umeri ca nu-si explicau cum e posibil asa ceva, inca odata zic oameni de calitate nu gluma.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Ian 17, 2013 3:28 pm

Domnule Jackel : recomandarea mea ar fi sa incerci sa mai iei cateva ore de gramatica si ortografie si iesi un pic la aer. Este un forum public si nu se accepta cuvinte sau expresii licentioase ! Si este valabil si pentru cei care vor continua discutia in acest topic/forum ! Apropos , aici se discuta despre ....ca sa vezi , Vreau un colt , nu despre problemele voastre in service.
Chiar daca ai scris dintr-o rasuflare si pe fuga, puteai sa te folosesti de punctuatie, litera mare la inceput de propozitie fraza. Asa puteam si eu si restul membrilor sa inteleaga ce ai vrut sa spui mai sus.
Serviciul MAP - adica ai un numar de telefon la care ti se ofera asistenta rutiera ; daca ai casco si ai facut accident, platesc asiguratorii; daca nu, considera ca ai chemat o firma de tractari ( daca ai iesit din garantie si e problema acoperita de garantie) .
Masina la schimb - se ofera in limita posibilitatilor - exista un numar de masini disponibile pentru aceasta campanie , nu au cum sa acopere tot.

QUOTE 5. Unele persoane sunt mai directe, spun lucrurilor pe nume intr-un mod mai agresiv. Nu o luati personal si incercati sa va rezumati la subiectul topicului.
Nu jigniti, nu declansati scandaluri. Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu iti scuza comportamentul. Nu vor fi tolerati cei care se ascund ?n spatele anonimatului pentru a aduce jigniri sau injurii altor utilizatori sau unor institutii. Chiar daca sunt folosite stelute, "beep"-uri ?n loc de cuvintele explicite, acest lucru nu ajuta cu nimic, intentia exista si conteaza. Pe forumul public NU SE INJURA, nu se folosesc cuvinte sau expresii licentioase, in general se pastreaza un comportament decent.

Extras de aici

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Joi Ian 17, 2013 5:43 pm

Eu am fost total la subiect la toate postarile.Nu e normal ca cineva din Bucuresti sa fie pus in tema despre cum stau lucrurile si prin service-uri?da ultimul mesaj l-am scris in graba si enervat pentru ca s-a trezit cineva sa-mi tina teorie despre cum sunt cei de acolo eu stiind mai bine ce probleme am avut cu ei.Cat despre gramatica hai sa nu exageram si sa revizuim putin ce scriem inainte sa oferim lectii de gramatica, iar despre ce am zis eu de masini cred ca am fost destul de clar ei folosesc acele masini ca masini de serviciu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori