Recomandare Anvelope De Iarna - Colt Cz3 1,5 Invite Safety

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Joi Noi 15, 2012 8:11 am

Salutare membrilor mai vechi, am cumparat in septembrie un CZ3 din 2007 cu motorizare de 1.5. Fiind la prima masina, am constatat acum in prag de iarna ca dimensiunile anvelopelor sunt oarecum non-standard, ba chiar a trebuit sa le arat prietenilor cartea masinii ca sa ma creada ca imi trebuie cauciucuri de 195/50/R15

Am tot rasfoit ofertele de pe net si m-am oprit la 2 tipuri de anvelope care cred ca merita ca raport calitate/pret: Firestone WH2Evo 82T si SAVA Eskimo Hp. Amandoua au un pret asemanator (in jur de 260 - 280/buc), iar ratingul de pe http://www.tyrereviews.co.uk inclina putin catre Sava.

M-am gandit sa cer si parerea voastra avizata.

Multumesc,
Mihai

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Noi 15, 2012 9:57 am

Părerea mea, sunt similare ca performanţe. Poţi să ?ţi iei liniştit oricare. ?ncearcă ?nsă să nu deviezi de la dimensiuni pentru a proteja caseta de direcţie care e cam sensibilă pe colt din c?te ştiu.

Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Joi Noi 15, 2012 11:14 am

Multumesc frumos, nici nu ma gandesc sa nu respect ce scrie in cartea masinii.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Noi 15, 2012 12:28 pm

Din ce stiu de la o persoana mult mai experimentata decat mine... caseta daca se strica .. te costa foarte mult pentru ca nu se vinde pe bucati.
Din ce oras esti? ca poate iti gasim si alte marci la preturi decente (dar sa sti ca tot pe la un minim de 250 ron oscileaza astea low cost)

Avatar utilizator
Kleinetier
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2012 3:31 pm

Mesaj de Kleinetier » Joi Noi 15, 2012 3:39 pm

Nu vreau sa ajung la asa ceva, oricum masina are doar 40.000 km. Eu sunt din Bucuresti, pretul anvelopelor nu mi se pare foarte mare avand in vedere ca nu e chiar o marca no name. Plus ca pentru un incepator e bine sa iei ceva mai bun

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Dum Noi 18, 2012 10:54 am

daca ai buget mai mare treci pe 14" (asta inseamna sa iti cumperi si jante). Asta numai daca ai in carte trecute si dimensiunile astea.
Avantaje sunt mai multe:
- dimensiune standard de anvelopa : 175/65/r14.
- latime mai mica=> consum mai mic, plus tractiune pe zapada mai mare.
- balon mai are=> confort mai bun
- toamna si primavara doar schimbi niste roti, nu mai dai jos anvelopa de pe janta, si tot tacamul....refaci echilirarea,etc. => e mai ieftin

Spor la cautat varianta optima pentru tine!

Avatar utilizator
jackel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 03, 2012 8:06 am

Mesaj de jackel » Dum Noi 18, 2012 3:28 pm

Mai bine te duci in timpul saptamanii in targul vitan si ai de unde alege low cost, eu am optat momentan pentru niste all season nankang pentru ca am un singur set de jante si masina nu o folosesc pentru expeditii pe munte, iar prima iarna a trecut-o cu brio cu aceste cauciucuri. Dar ideea in sine e sa incerci in vitan pentru ca e mai simplu sa gasesti ceva ieftin si bun

Avatar utilizator
Dab
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 15, 2011 1:19 pm

Mesaj de Dab » Dum Noi 25, 2012 5:37 am

Salut, eu am luat Barum Polaris 3 anul trecut cam cu 250Ron bucata.Sunt ok,Tot de la Vitan.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori