viteza maxima atinsa cu mitsu colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
addict
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:03 pm

Mesaj de addict » Lun Sep 28, 2009 12:17 pm

eu am mers cu 175, se prezenta destul de bine, insa m-a cam speriat consumul...intre 15-16l, voua tot asa va ai?e vorba de modelul 1.3 95cp.

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Lun Sep 28, 2009 6:28 pm

Noul Colt 1.3/95 CP, 3500 km

Pe autostrada Bucuresti - Pitesti (pe GPS):
- 130 km/h la 3800 rpm
- 150 km/h la 4200 rpm. Mai mult nu i-am dat din cauza zgomotului interior (care imi inspira putina teama), a accelerarii destul de lente si a eventualelor radare.

Concluzii personale:
- Consumul mediu pe autostrada la 130 km/h: 7,8 - 8 %.
- Accelerare destul de lenta peste 100 km/h.
- Interior destul de zgomotos.
- In schimb, masina este destul de stabila, chiar si in curbele de pe Dealul Negru, probabil si datorita anvelopelor de latime 205.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mar Sep 29, 2009 1:53 pm

QUOTE (robbycar @ Sep 26 2009, 09:50 PM) Foloseste restul de pedala si spune-mi daca ai sa vezi asa ca in poza.........


LOL!

QUOTE (shocs)Robby, tu cum mai aveai timp sa faci si poze la bord la viteza aia?

Nu vezi ce miscata e poza?

Avatar utilizator
bogdanp9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:46 am

Mesaj de bogdanp9 » Lun Oct 05, 2009 11:33 pm

A zis cineva mai sus "Nu imi place viteza pentru ca nu am ce arata....masina face totul...eu doar apas acceleratia. Indemanarea arata ceea ce stiu!" si sunt total de acord. Mai zicea cineva ca a scos cu motor de 1.1 180 la ora, ca nu e ok ca viteza constanta, dar ca e bine sa stii ca masina poate " cand ai nevoie ". Cand ai avea *nevoie* de viteza aia ? Ce sa depasesti atat de tare ? Eu sunt multumit ca daca m-am bagat neatent intr-o depasire si imi vine o masina din fata pot duce masina la 140-150 ca sa rezolv situatia. Aveam la un moment dat o discutie cu un coleg de facultate si-i spuneam ca mi-ar placea un Aro sa ma plimb pe la munte cu el, la care el imi zice ironic " daca iti ajunge viteza maxima 120-130 km/h e bine ", de parca eu imi iau masina in functie de vmc. Sa fim seriosi, daca ne uitam fiecare la vitezele medii de pe CB nu cred ca sare unul de 50-60 (asta daca merge predominant extraurban), asa ca nu are rost 210-220 (pe cei cu CZT-uri ii inteleg, de-asta si-au luat masina). Mie personal imi place la o masina sa ii simt acceleratia, stabilitatea pe curbe, nu viteza maxima bruta. Voi ce ati prefera un raliu intr-un Evo cu viteza maxima atinsa de 160 km/h sau o tura cu o masina de F1 in care sa atingeti 360 km/h (eventual pe un oval stil Nascar). Eu nici nu as ezita sa aleg prima varianta. Sper ca nu ma intelegeti gresit, am inteles scopul postului, am simtit nevoia sa imi exprim parerile mele despre acest subiect.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Sâm Oct 24, 2009 12:11 pm

hai sa ma alatur si eu noul colt motor 1.1 in treapta 5 am prins 160, poate si mai mult dar nu ma grabesc sa aflu

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Sâm Oct 24, 2009 8:27 pm

Bogdane (p9), si eu te inteleg perfect pe tine. Dar viteza maxima atinsa cu masina e o placere in sine (poate si pentru ca poti sa te bucuri ca ai supravietuit la o incercare extrema de genul asta), ceea ce e valabil si cu Mitsu Colt. Eu mai mult de 150 nu i-am dat, dar o voi face cu prima ocazie cind am conditii mai bune si sint singur in masina. In fond, e vorba despre un fel de placere perversa, stiu, pentru oameni mai putin echilibrati si carora le place sa vorbeasca despre masinile lor. Cel care n-a incercat niciodata sa se impuna la o liniuta sa arunce primul cu piatra...

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Sâm Oct 24, 2009 9:07 pm

Grecia, 2009, pe autostrada, undeva in apropiere de Thessaloniki.
Am avut fotograf pe bancheta din spate(in total 4 oameni+bagaje pt concediu in masina).
Bestia are un motor pe benzina de 1,3 -95 CP.Alimentasem de la un Shell din BG ultima data.
P.S. : nu incurajez viteza.am facut aceasta incercare in conditii de maxima siguranta, pe un sector de drum drept si fara alti participanti la trafic prin preajma.
eram curios cat duce.
P.S. 2: treceam si de 200, dupa cum se deplasa acul, dar am franat din prudenta cand am atins 200...
Fişiere ataşate
grecia_109.JPG
grecia_109.JPG (4.42 MiB) Vizualizat de 5808 ori

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Sâm Oct 24, 2009 10:00 pm

Si pe GPS cat aveai ? Ai idee cam ce consum era la 200 ? Si cam cat de tare se "infige", sa zicem, de la 150 la 200 ?

Avatar utilizator
bogdanp9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 29, 2009 12:46 am

Mesaj de bogdanp9 » Dum Oct 25, 2009 12:44 am

Colty, ca sa fiu sincer am mers si eu o data cu 150 pe DN1 (intre podul de la Otopeni - centura si cel de le Metro - Baneasa). Aveam masina de 3-4 zile (adica acum vreo 2-3 sapt ). Oricum am facut o prostie pentru ca ulterior am observat ca o cumparasem cu galme pe talonoanele cauciucurilor spate ceea ce ar fi putut provoca o explozie si la viteza aia nu mai ramanea nimic din masina (poate eu ramaneam intreg). Asa ca idee maxim am mers cu 200 cu o Leganza care avea 300.000 km (acum cateva luni) si 190 cu Golf 5 1.6 (nu prea mergea mai mult ). In schimb imi place nu neaparat sa plec tare de la semafor (mi se [are ca fortez aiurea ambreiajul, planetarele, transmisia) cat sa merg sportiv, sa fac slalom printre masini (atata timp cat nu pun pe cineva in pericol) sau sa merg pe serpentine (asta imi place cel mai mult). Distractia mea auto preferata ramane raliul pe drum neasfaltat si umed cu Matizul mamei ). Ca sa revin la subiect, nu cred ca o sa merg vreodata cu mai mult de 160 cu masina.

Avatar utilizator
tchay
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 02, 2008 5:12 pm

Mesaj de tchay » Dum Oct 25, 2009 12:27 pm

QUOTE (f.cristi @ Oct 24 2009, 09:00 PM) Si pe GPS cat aveai ? Ai idee cam ce consum era la 200 ? Si cam cat de tare se "infige", sa zicem, de la 150 la 200 ?
pe GPS tot 197-200 kmh aveam.de la 150-200 motorul intra deja intr-o noua octava.(nu l-am antifonat ca imi place vocea lui)
i-a luat cam 30 secunde de la 150 pana la 200, cu un stil mai deosebit de accelerare.
ca s-o aduci la 200 trebuie sa mergi cu a 4-a pana pe la 130 km/h si dupa aia accelerezi usor, constant si progresiv.cand se apropie pedala de opritorul ala dedesubt trebuie sa "dansezi putin step" pe acceleratie.
consumul mediu era pe la 10%.n-am mai avut timp sa comut pe consum instant

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori