Toti Matrorii Se Aprind In Mers

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
abm84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 08, 2012 10:18 pm

Mesaj de abm84 » Lun Noi 19, 2012 8:09 pm

SALUT...REVIN CU REZOLVAREA PROBLEMEI POATE MAI ARE SI ALTA PERSOANA ACEASI PROBLEMA SI E BINE DE STIUT..........TOTATA DRACIA ERA DE LA CEASUL CENTRAL DIN BORD...CEL CU TEMPERATURA SI CONSUMUL INSTANT...FACEA UN SCURT IN EL CAND TREBUIA SA MA AVERTIZEZE CA SUNT MAI PUTIN DE 4 GRADE AFARA SI ATUNCI IMI DADEA ERORI IN CALCULATORUL CENTRAL L-AM SCHIMBAT.....AM LUAT UNUL SH LA 150RON+50RON TRANSPORT SI L-AM SCHIMBAT LA REPREZENTANTA MITSUBISHI 400RON MANOPERA TESTER+MONTAJ CEAS CENTRAL SI NU MAI AM PROBLEME ACUM.....

Avatar utilizator
PIRI
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm

Mesaj de PIRI » Lun Noi 19, 2012 8:28 pm

Bai frate ,dar cat au lucrat astia de ti-au luat atat de mult pe manopera ?!!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Noi 20, 2012 12:01 pm

mai....eu l-am invitata la mine sa incercam sa-i dam de cap, dar stii cum este: dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sacosa. tre sa manance si burta lu delerul de la cineva.
bine ca ai rezolvat-o. sa nu arunci ceasul (afisajul) vechi.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mar Noi 20, 2012 12:14 pm

Am o intrebare... din ce inteleg, ceasul (display-ul) central ce arata temperatura, ceas , plus RDS de la Radio e legat printre altele si la un calculator central.
Unde e acest calculator pus in masina?
"FACEA UN SCURT IN EL CAND TREBUIA SA MA AVERTIZEZE CA SUNT MAI PUTIN DE 4 GRADE " ... pai singura activitate a display-ului e afisajul ala intermitent + semnal sonor de un buzzzer... asa cum zice COObra, prosibil sa te fi ales cu o defectiune usor reparabila dar cu efect naspa tare!
Merita investigat in continuare.

Avatar utilizator
abm84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 08, 2012 10:18 pm

Mesaj de abm84 » Dum Noi 25, 2012 9:51 pm

calculatorul central sau ecu este pe aripa stanga in drepul gaurii de viztare din carenajul de la roata....(din punctul meu de vedere este prost pus akolo pt ca ajunge apa la el fff usor)....si,,,,acum dupa ce am schimbat acel display nu mai are nimik...

Avatar utilizator
adi_pufu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 29, 2010 9:12 pm

Mesaj de adi_pufu » Lun Apr 01, 2013 9:22 pm

Problema asta am avut-o si eu.

Diagnostic: o retea CAN nu functioneaza

Rezolvarea ta este una singura:

Schimba display-ul central si eventual distribuitorul (o caseta cu multe mufe) de deasupra axului volanului (problema ca este in bord).

Ca dovada schimba display-ul cu unul de la alta masina pentru o perioada si-mi vei da dreptate. Se schimba relativ usor. Te pot ajuta eu..prin telefon.
Adi - Ploiesti 0745-144110

Avatar utilizator
chisnicolae
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 16, 2013 8:33 am

Mesaj de chisnicolae » Lun Dec 16, 2013 8:54 am

Salut,
Am si eu problema asta (cea relatata de abm84), exact la fel se manifesta si la mine, nu stiti de unde sa fac rost de un ceas central SH, eventual daca nu se poate cumva dezactiva chestia cu avertizarea cand sunt mai putin de 4 grade?
Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori