Repara Cineva Senzorul De Ploaie?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Sep 20, 2012 8:28 am

Stiti pe cineva care s-ar baga sa dreaga un senzor de ploaie? Vine toamna cu ploile si ma enerveaza ingrozitor ca nu-mi merge senzorul de ploaie si nici temporizatorul. Eu nu cred ca e mort/ars, pt ca da semne de functionare, se misca o data de 2 ori si apoi gata se aud numai niste pacanituri regulate, ca si cum ar da niste impulsuri dar nu se mai misca stergatoarele.
P.S .Am fost la M Car dar mi se pare cam mult 7-8 milioane senzorul ala+manopera.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Sep 20, 2012 8:42 am

Dar senzorul de lumini merge bine? Poate ai o problema la releul de la stergatoare?

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Sep 20, 2012 12:33 pm

Luminile merg pe auto, stergatoarele merg pe toate pozitiile in afara de auto si temporizator.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Sep 20, 2012 4:49 pm

Eu as da bani sa dezactivez de tot senzorul de ploaie. Cea mai de rahat implementare vazuta vreodata pe pamint pentru un senzor nenorocit.

Explicatie: pun stergatoarele pe viteza 1. Afara ploua, eu consider ca viteza 1 este foarte ok si decenta. Senzorul considera ca nu e bine si e cazul sa functionam anacronic. Ba mai repede, ba mai incet. La service raspunsul a fost simplu: functionare normala.
Problema n-ar fi majora, dar noaptea nu e tocmai elegant sa nu mai vezi nimic si din cauza stergatoarelor care mai lasa o urma de ceata ( pelicula ) pe parbriz.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Sep 20, 2012 5:36 pm

Cocolino, eu am aceeasi problema cu senzorul de ploaie pricinuita de o remontare a oglinzii dupa o inlocuire de parbriz. Motivul a fost folosirea a prea mult silicon. Solutia e demontarea, curatarea si remontarea cu o cantitate potrivita de silicon (sau ce fel de adeziv e ala). Nu am apucat inca sa o fac din lipsa de timp dar asta e cel putin in cazul meu solutia.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Sep 20, 2012 6:40 pm

In sfarsit, se clarifica problema!
Jules, sa stii ca eu am fost multumit si m-am impacat bine cu functionarea senzorului de ploaie, atat timp cat a mers, si chiar ii simt lipsa!
Donkey : la mine problema a aparut dupa ce am schimbat parbrizul pe Casco in service la M Car Metalurgiei, deci e mai mult decat probabila explicatia ta. Se pare ca baietii de acolo nu s-au zgarcit la silicon. Eu le-am zis ca e prea mare coincidenta sa mi se strice imediat dupa ce am luat masina de la ei (la prima ploaie am observat), dar ei "Nu, Batman, Batman!" Au fost "amabili" si mi-au oferit manopera de inlocuire gratuita daca comand unul nou!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Sep 20, 2012 7:50 pm

Voi aveti si temporizator si senzor. Si eu amsenzor dar nu am temporizator manual pot doar sa reglez sensibilitatea senzorului. Maneta de la stergatoare are 5 pozitii: prima de sus e fara mentinere si merg stergatoare atat cat tin cu mana maneta in pozitia respectivasau la o actionare scurta fac o tura de parbriz; a2a e OFF; a3a e pe senzor; a4a merg continuu stergatoare cu viteza normala; iar a5a merg continuu cu viteza mare.

Deci nu vad cum as putea sa le fac sa mearga temporizat sa zic la 5 secunde sa dea o tura de parbriz.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Sep 20, 2012 8:42 pm

Flipper, s-ar putea sa fie si la Colt la fel! Eu intotdeauna am crezut ca treptele alea de pe pozitia 3 (prima in jos dupa OFF) sunt pt temporizator, nu m-am gandit niciodata ca ar fi sensibilitatea senzorului, pentru ca atat timp cat a mers senzorul nu m-am atins de ele sa vad ce se intampla. Stie cineva cum e treaba? Probabil scrie si in manual dar e un praf pe el ca nu-mi vine sa-l deschid

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Vin Sep 21, 2012 8:03 am

QUOTE (Flipper @ Sep 20 2012, 07:50 PM) Voi aveti si temporizator si senzor. Si eu amsenzor dar nu am temporizator manual pot doar sa reglez sensibilitatea senzorului. Maneta de la stergatoare are 5 pozitii: prima de sus e fara mentinere si merg stergatoare atat cat tin cu mana maneta in pozitia respectivasau la o actionare scurta fac o tura de parbriz; a2a e OFF; a3a e pe senzor; a4a merg continuu stergatoare cu viteza normala; iar a5a merg continuu cu viteza mare.

Deci nu vad cum as putea sa le fac sa mearga temporizat sa zic la 5 secunde sa dea o tura de parbriz.
Nu ai senzor de ploaie asa este gandit temporizatorul sa functioneze.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Sep 21, 2012 6:31 pm

100% am senzor de ploaie si lumini insa nu am vazut sa am temporizator.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori