Mici Probleme !

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Robysado
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 5:52 am

Mesaj de Robysado » Mar Aug 14, 2012 1:59 am

salut !!!
de curand mi-am achizitionat un colt 1.3 din 2005 cu 50.000 de km si sunt f incantat de el !!!
ptr moment 3 nelamuriri as avea !!!
1. oricat de des as regla ceasul Niciodata nu ramane la ora fixata !!! cred k nu stiu sa folosesc eu corect butoanele !!!
2. aproape mereu cand vreau sa bag mansalier reuseste sa scoata zgomot !!!
3.IMI MERGE PERFECT INCHIDEREA CENTRALIZATA !!! doar ca nu se aprinde nici un bec de semnalizare nimik !!! m-am invartit ceva prin parcarea unui mall din cauza asta !!!

Va multumesc si fara evenimente !!!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Aug 14, 2012 8:43 am

Nu stiu cat de buna e cutia de Colt, am condus prea putin , dar incearca sa bagi in viteaza 1 si dupa aia in marsarier fara sa ridici ambreiajul. Astfel te asiguri ca arborele primar nu se mai roteste. Poate te grabesti cu bagatul in marsarier

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Aug 14, 2012 11:37 am

Salut,

1. trebuie sa dezactivezi niste functii - mie imi place sa le numesc secundare - ale radioului - una din ele iti "ajusteaza" ceasul - am preferat sa o dezactivez decat sa imi storc creierii incercand sa ii gasesc o logica, care cel mai probabil nici ca exista; Daca nu te lamuresti - cand ajung acasa si am manualul in fata iti scriu ce si cum;
2. incearca sa duci levierul in treapta 1 sau 3 (eu prefer 3) si apoi in marsalier; daca se intampla sa nu vrea sa intre nu forta, mai ridica putin ambreiajul pana aproape de pct. in care cupleaza si va intra fara probleme;
3. sorry, pas...

Spor!

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Mar Aug 14, 2012 10:25 pm

2. Daca ai covoras gros de cauciuc incearca sa il tragi inapoi in asa fel incat sa nu mai intre sub pedala cand e apasata.

Avatar utilizator
Robysado
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 5:52 am

Mesaj de Robysado » Mar Aug 14, 2012 10:35 pm

cu mansalierul am rezolvat-o !!! am tras covorasul si astept 3 sec si merge ok !!! merci ptr sfaturi !!!

andrei ai idee mai exact ce functii trebuiesc dezactivate pentru ceas la radio ??? merci !!!

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Vin Aug 17, 2012 7:55 pm

QUOTE (Robysado @ Aug 14 2012, 10:35 PM) cu mansalierul am rezolvat-o !!! am tras covorasul si astept 3 sec si merge ok !!! merci ptr sfaturi !!!

andrei ai idee mai exact ce functii trebuiesc dezactivate pentru ceas la radio ??? merci !!!
salutare si felicitari pentru alegerea facuta.
nu sunt pobleme majore de care sa iti faci probleme, ceasul se poate regla f usor (la coltul meu aceasi problema am avut-o si un andrei a facut minuni in 10 secunde) nu stiu combinatia de butoane dar cred ca o gasesti in cartea masini care o gasesti descarcabila pe aici pe undeva.
marsalierul este mica problema a coltului (ar mai fi si antifonarea slaba), un sincron sau ceva in cutie este prezent la toate colturile pe care le-am intalnit. nu ai de ce sa-ti faci griji. bagi in a3 si dupa in marsalier.
cu lumina la inchidere, poate nu este facuta legatura la pozitii sau semnale. din cat imi aduc aminte cand am montat o alarma pe o masina de servici, m-a intrebat electricianul daca vreau si semnal vizual sau doar sonor (eu am vrut cu de toate).
sa o conduci cu placere si fara probleme

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Aug 22, 2012 10:39 pm

Salut,
scuze de intarziere, am fost in concediu. Ma uitam acum in manual pentru a-ti da un argument in plus ca in cazul in care le dezactivezi nu ai nimic de pierdut, insa la o scurta cautare nu gasesc nici aici o explicatie pentru ce fac mai exact aceste functii. Presupun ca e posibil ca doar dezactivarea functiei REG ar trebui sa fie suficienta, insa eu am dezactivat tot ce urmeaza sa enumar si nu am simtit lipsa a nimic din functionarea display-ului sau a player-ului: AF, CT, REG, TP-S.
Pentru a le dezactiva actioneaza butonul Menu de pe player si pune-le pe OFF. In caz ca nu te descurci, da-mi de stire.

LE: Din ce-am gasit la pag 3-18 in manual, se pare ca functia vinovata pt schimbarea ceasului este CT; descrierea detaliata a acestor functii se gaseste incepand cu pag. 5 - 32

Avatar utilizator
Robysado
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 5:52 am

Mesaj de Robysado » Joi Aug 30, 2012 11:39 pm

Multumesc ptr amabilitate si raspunsuri !!!

Avatar utilizator
cyclop
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 22, 2011 1:10 pm
Contact:

Mesaj de cyclop » Vin Aug 31, 2012 8:08 am

Salutare tuturor.
Legat de ceas: aceeasi problema am rezolvat-o si eu acum cateva zile cu ajutorul unui prieten care stie germana (cartea tehnica fiind in germana). A fost dezactivata (pusa pe "OFF") functia CT care altfel face ca ceasul sa fie reglat prin satelit - cica exista unul la Frankfurt cu raza de vreo 1000 de km. Spor.
Cu bine, voua.

Avatar utilizator
zefir
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 9:17 pm

Mesaj de zefir » Vin Sep 07, 2012 5:15 pm

Ciao, alegerea e buna!Legat de intrat in marsarier, eu am suferit un an, dar de o luna am mers in service Cluj, unde era in garantie-acum a iesit din garantie si mi a zis ca este un soft si pentru marsarier, i a dat un update, daca zic bine...si acum e ok...intra din prima, inainte doar cu rugaciuni si dat viteza 1

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori