M-a Lasat In Drum !

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Noi 04, 2012 2:58 pm

Sa rupt supapa.Ce benzina ai folosit? Este posibil sa fi sarit distribitia un dinte doi.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Noi 04, 2012 3:01 pm

QUOTE (speed29 @ Nov 4 2012, 02:58 PM) Sa rupt supapa.Ce benzina ai folosit? Este posibil sa fi sarit distribitia un dinte doi.

Aveam benzina de 99 de la rompetrol si bujii denso iridium power care sunt in stare perfecta. Le-am montat pe noul motor.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Dum Noi 04, 2012 3:59 pm

Daca celelalte pistoane nu sunt afectate inseamna ca s-a rupt o supapa.Am vaut aceeasi problema la o motocicleta si a trebuit sa schimb pistonul si chiulasa pentru ca supapa cazuta in interior facuse praf scaunele supapelor. La motoarele cu distributie pe lant trebuie verificat intinzatorul deoarece daca acesta e slabit si nu mai preseaza in parametrii ,lantul poate zbarnai modificand avansul si pistonul poate atinge o supapa chiar daca distributia nu sare de la punct. Asta o stiu de la un mecanic care a intalnit aceasta problema de mai multe ori la Opel (corsa parca)

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Dum Noi 04, 2012 7:06 pm

Din poza se vede ca motorul a avut ceva modificari, ne poti zice te rog care au fost mai exact.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Noi 04, 2012 7:14 pm

Eu am luat masina acum 8 luni la 74.000 km si dupa 4 luni , la 78.000 s-a stricat. Daca te referi la modificari pt performante nu stiu absolut nimic.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Noi 04, 2012 9:57 pm

QUOTE (fenom @ Nov 4 2012, 07:14 PM) Daca te referi la modificari pt performante nu stiu absolut nimic.


Sigur? Cu faza asta complet gratuita te pui singur la zid. eu doar te ajut:


QUOTE (fenom @ Nov 2 2012, 08:10 PM) Va salut dragi colegi, a venit vremea sa-mi prezint si eu masina dupa 8 luni de la achizitionare.
Mitsubishi Colt 1.5 cz3 SAM 109 cai. 79.000 in bord.

Am avut din pacate doar probleme cu masina pt ca dupa 3000 km a crapat motorul si dupa zeci de apeluri si 4 luni de asteptare si foarte multi nervi, am reusit sa gasesc un motor in stare foarte buna fiind aproape nou si a costat 1250 euro.
De cand o am, am schimbat urmatoarele piese si am facut revizia completa si trec si preturile.


430 lei flanse amortizoare
64 lei rulmenti amortizoare
59 lei protectie galerie
225 lei bujii denso iridium power
10 lei suruburi placa termica
50 lei bucse bara stabilizatoare
200 lei de schimbat freon+ ulei
69 lei curea accesorii




Masina are urmatoarele imbunatatiri:

Sistem alarma K9 mondial 3
Arcuri Eibach
Spoiler de Czt
Bara fata de Czt
Praguri
Ornament stalp carbon
Ornamente praguri
Ornamente ceasuri de bord
Ornamente guri de aerisire
Pedalier sport metalic
Filtru aer k&n
Jante pe 16 aliaj
Subwoofer
statie audison
Soft putere 10 cai

Motorul se aude superb, tinuta de drum exemplara, directia excelenta, frane excelente.
Este o masina cu adevarat speciala pe care o ador pur si simplu.

Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, o sa-i fac niste poze sapt viitoare cu ceva mai performant.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Lun Noi 05, 2012 7:49 am

QUOTE (volint @ Nov 4 2012, 09:57 PM) Sigur? Cu faza asta complet gratuita te pui singur la zid. eu doar te ajut:



Da frate am soft de cand am luat masina dar eu m-am gandit la o modificare la motor , in adevarut inteles al cuvantului , adica nu am inlocuit vreo piesa a motorului cu ceva care creste performanta. Pt ca, colegul nostru PITICU a spus ca in imaginile pe care le-am pus, a vazut o modificare si eu stiu ca softul nu este vizibil sI de altceva nu stiu...

Avatar utilizator
ringo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:32 am

Mesaj de ringo » Lun Noi 05, 2012 11:20 am

Poate de la modificare, sau motoarele de 109cai sa fie mai sensibile si/sau forjate sau pur si simplu ghinion.
Eu am un colt din 2007, 95cp, cumparat sh la 68000km si il conduc de 30000km fara probleme, schimband la el doar consumabile.

Oricum bafta cu noul motor si sa ne tii la curent despre cum se comporta.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Mie Noi 07, 2012 11:57 am

Am si eu Colt de 109 cp cu softul optimizat si de 130 000 km il conduc fara probleme. Daca un Golf sau orice alta masina din gasca VW are probleme cu motorul lumea zice "ghinion, te-a blestemat cineva" si nu scade cu nimic reputatia masinilor germane. Daca un Mitsubishi are probleme (si aici e vorba chiar de unul singur) concluzia e ca "motoarele de 109 cp sunt mai sensibile", desi restul de 99,99% inghit zeci de mii de km pe paine fara sa tuseasca.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori