Garda La Sol Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
xyz33
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 28, 2012 8:30 pm

Mesaj de xyz33 » Joi Iul 26, 2012 12:44 am

Buna seara. Detin un Citroen C1 cu garda la sol de 11 - 12 cm, ma tenteaza foarte tare sa o schimb cu un Colt. De cand am masina din 2007 iarna am numai probleme in sensul ca daca merg pe sleauri facute de Loganuri de exemplu, raschetez tot pe unde trec. Si acum nu gasesc nicaieri unde sa scrie ce garda are Coltu. Mi sa c-am pus pata pe Colt, iar daca fac schimbarea sa nu am surpriza sa aiba si Coltu aceeasi garda.Multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iul 26, 2012 1:15 am

Eu mi-am pus arcuri de colt 1.5 diesel pe forfour 1.3i-ul meu. Din cauza ca cel diesel e mai greu cu >100kg, masina s-a inaltat Asa ca au incaput si cauciucuri mai mari, si am putut pune 175/65R15 in loc de 175/65R14, pe jante cu offset putin mai mic. Nu imi ating nici la viraj nici la incarcare maxima, si s-a mai inaltat un pic si din cauciucuri. E super, per total am castigat ~7cm de garda fata de suspensia de vara (sport). Si se si lasa mult mai putin cand ne urcam mai multi in ea. E super pt iarna. Un prieten cu masina ca a mea dar diesel, a zis ca parca sunt tata si fiu masnile noastre, a mea stand mult mai cocotata

Stabilitatea nu a avut de suferit, dar e zgaltaie un pic mai tare. Pt ca suspensia e mai dura un pic si gradul de preincarcare mai mic, a crescut si frecventa de rezonanta a arcurilor. Nu e un dezastru, tot e mai comfortabila decat suspensia sport, dar e mai nerafinata un pic fata de suspensia standard.

Nu stiu cat e garda standard. Ia o ruleta cu tine si masoara si tu 2-3 colturi prin parcare:P

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Iul 26, 2012 7:44 am

Din cate imi amintesc eu prin cartea ei scrie ceva gen 15,5 cm la gol (chipurile cat logan),dar surpriza a fost sa vad si ca de fapt au masurat-o la bara spate obraznicii...in fata,avand si cauciucul de protectie,ai max 10. Aceleasi probleme le vei avea si cu coltul in ce priveste zapada,dar nu cred ca asta e principalul criteriu de selectie a unei masini...dc vrei coclauri fara mila ia un duster si nici nu te va durea buzunarul la piese,casco,etc

Avatar utilizator
xyz33
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 28, 2012 8:30 pm

Mesaj de xyz33 » Joi Iul 26, 2012 10:06 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Stiu ca nu garda la sol pentru mers pe sleauri este un criteriu de ales o masina, dar ma orientasem spre Colt pentru ca ofera multe la banii care i-i dai pe ea.Oricum o sa mai studiez problema.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori