Zgomot Cutie La Frana De Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Vin Iun 22, 2012 11:04 am

Salut,

De aproximativ un an de zile mi se pare ca se aude un zgomot anormal de la cutia de viteze. Se intimpla in special in treptele 1 si 2 la frana de motor, adica cand iau piciorul de pe accelerarie. Se aude de parca s-ar freca metal pe metal. Veti spune ca e normal sa se frece metal pe metal, ca altceva nu este acolo. Dar imi da impresia ca se aude mai pronuntat decat in anii anteriori, de parca n-ar mai avea ungere. Aduce un pic cu zgomotul cutiei in marsarier. Aveti idee care ar putea fi cauza? A scazut nivelul de ulei in cutie? Uleiul nu are calitatile necesare pentru ungere?

Multumesc.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Vin Iun 22, 2012 10:33 pm

Eu nu stiu cum ai putut sa mergi atat stiind ca exista o problema la masina . Eu pt cel mai mic zgomot, a doua zi ma duc la reprezenta sau daca nu am bani sau nu au cum sa ma programeze imediat, o las in parcare....
Iti recomand sa te duci urgent la reprezentanta ! Nu e vorba de o bucsa sau de un amortizor e vorba de o cutie de viteze sau cine stie ce.....
Sa ne spui si noua ce ai rezolvat . Sper sa nu fie nimic grav.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Iun 23, 2012 10:40 am

E simplu sa vezi daca nu mai ai ulei. Incearca sa completezi si vezi daca da imediat pe afara:P E pe partea dreapta, deasupra planetarei, catre partea de sus a lateralului cutiei busonul de umplere. Un dop de plastic ce se desface cu un inbus maricel.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Lun Iun 25, 2012 10:32 am

Salut. Da, am vazut si eu pe manual, dar e cam dificil de accesar si ma gandesc pe ce sa o urc ca sa il pot desface. Am inteles ca uleiul trebuie sa fie la nivelul inferior al gurii de alimentare sau cam asa ceva. Chiar si asa nu stiu pe ce as putea sa o urc si sa stea si dreapta. Multumesc.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Vin Iul 20, 2012 7:54 am

Am fost intr-una din zilele trecute la service si am inteles ca un simering de la cutie e umed. I-am rugat sa verifice si nivelul in cutie, dar au spus ca este la nivel, dupa ce au desfacut busonul. M-am uitat si eu ieri sub cutie si intr-adevar este umeda, pe o parte, cutia. Poate o sa-l schimb la un moment dat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 20, 2012 8:53 am

Eu zic sa-l schimbi urgent. Uleiul e contaminat daca nu mai e sigilata cutia. Deci pe langa faptul ca-l pierde (acum f incet dar nu stii cand isi da drumul fara sa observi si ramai in drum cu masina) uleiul si-a si pierdut proprietatile. Uleiul de cutie nu are detergenti ca cel de motor. E contaminat il schimbi.

E ~50 ron un simering de planetara, si mai dai 50 ron pe ulei si cel mult inca pe atat pe manopera schimbatului celor 2. Intra 1.8L la schimb de ulei si 2.5L la reconstruire de cutie. Tu te incadrezi la schimb deocamdata

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori