Palier Amortizor Si Bujii

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Sâm Iun 23, 2012 7:26 pm

Daca imi poti recomanda un service bun in iasi, unde lucreaza mecanici profesionisti care sa se priceapa la mitsubishi, ma duc cu mare placere pt ca nu sunt bucuros ca dau aproape 4 mil manopera pt 2 flanse..
Dar sunt prea sarac sa cumpar ieftin.... vorba aia.....
Daca aveam un passat, un golf, opel ma duceam linsitit aproape oriunde ... Nu ma pot duce undeva unde mecanicul vede si repara pentru prima data un mitsubishi colt. Imi e teama......

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Iun 23, 2012 9:36 pm

Nu e nimic deosebit sa schimbe flansele si amortizoarele. Da jos roata, desface cele 2 suruburi mari ce tin amortizorul de fuzeta, desprinde furtunul de frana de pe el, desface de sus cele 3 suruburi si-l da afara. 5 suruburi deci. Apoi pune presa, comprima arcul, desface piulita din flansa, scoate arcul si gata. Pune arcul pe amortizorul nou, ii pune flansa cu rulmentul, strange piulita, decomprima arcul, pune tot ansamblul pe masina si strange cele 5 suruburi, reataseaza furtunul de frana pe amortizor si gata.

Orice nea Misu poate sa faca asta, si chiar si tu. Eu mi le schimb singur pt ca am 2 randuri de suspensii (coborata de vara si supra-inaltata pt iarna). Iti dai seama ca nu dau milioane de 2 ori pe an pt 5 suruburi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori