Palier Amortizor Si Bujii

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mie Iun 20, 2012 8:26 pm

Va salut cu respect,
Detin un Colt 1.5 109 cai 78.000 km .
Am fost la reprezentanta si mi-au spus ca trebuie sa schimb palier amortizor 2x200, si 4 bujii 450 lei.
M-am gandit sa cumpar bujii iridium power
Pretul palierelor la amortizoare mi se par exagerate ... ce parere aveti se merita sa dau 4 mil ? Oare am sanse sa iau pe producator ceva de calitate ?
Saptamana asta doresc sa schimb aceste piese... sper sa ma ajutati cat mai repede
Cu stima,
Adrian

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mie Iun 20, 2012 10:22 pm

salutare! bujii cu iridiu poti gasi mai ieftine, aprox. 65-70 lei/bucata, asadar aprox. 250, maxim 300 lei per set. schimbarea o poti face chiar si singur daca ai tubulara torx E10 si cheie de bujii hexagonala 16 mm.
dar ce sunt palierele amortizoarelor? amortizoare de fata sau de spate? a facut cineva vreo gluma?

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mie Iun 20, 2012 11:11 pm

Salut. Ma gandesc ca palierele alea sunt de fapt kitul de flanse, iar daca despre asta e vorba nu cred ca ai sa gasesti alte variante decat de la ei.Intreaba ce piese concret cu denumire contin acei asa zisi palieri si pe urma posteaza sa vedem si noi daca e scump sau nu si vezi daca trebuie sa schimbi si amortizoarele ca tot dai o gramada de bani pe manopera si peste cateva mii de km sa trebuiasca sa umbli iar acolo.

Eu am bujii denso iridium tough si sunt multumit de ele. SI mai vreau sa scap de uleiu 5w40 si sa pun ce trebuie adica 5w30. Vedeti si nu mai faceti greseala cu w40 ca nu e pentru colt. Stiu ce spun, nu vorbesc prostii.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 20, 2012 11:55 pm

Clar iei bujii mai ieftine, denso iridium IKH20 sunt maxim 70 ron/buc. Flansele au pret ok, eu am gasit cu 195 flansa si 47 rulmentul.


Totusi cheia de bujii nu era de 19?

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Joi Iun 21, 2012 10:41 am

QUOTE (i2c @ Jun 20 2012, 10:22 PM) salutare! bujii cu iridiu poti gasi mai ieftine, aprox. 65-70 lei/bucata, asadar aprox. 250, maxim 300 lei per set. schimbarea o poti face chiar si singur daca ai tubulara torx E10 si cheie de bujii hexagonala 16 mm.
dar ce sunt palierele amortizoarelor? amortizoare de fata sau de spate? a facut cineva vreo gluma?

Am vazut ca ies mult mai ieftin cu bujii iridium. Imi era teama sa pun, dar am citit pe forum ca sunt bune si nu dauneaza masini cu nimic si la mine sunt si recomandate ca este resoftata si trebuie sa pun bujii reci din ce am inteles.

Asa au scris la reprezentanta "Palier amortizor" . Codul este 4060A081 sunt Flanse si pretul 2x200. Sa dau banii astia sau sa iau ceva pe producator ?

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Joi Iun 21, 2012 10:56 am

Flansele cumparale de la ei pentru ca au un pret decent si stii ca sunt de calitate, iar despre preturile la reprezentanta am avut surprinderea ca la unele repere sunt bune iar la altele dau cu mucii in fasole.
Cheia de bujii e de 16.

PS. am cautat dupa codul de mai sus si chiar e bun pretul, deoarece iti da ansamblul complet, flansa,rulment[pseudorulment in opinia mea] si talerul de sus cu cele trei prezoane.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Joi Iun 21, 2012 10:56 am

QUOTE (piticu @ Jun 20 2012, 11:11 PM) Salut. Ma gandesc ca palierele alea sunt de fapt kitul de flanse, iar daca despre asta e vorba nu cred ca ai sa gasesti alte variante decat de la ei.Intreaba ce piese concret cu denumire contin acei asa zisi palieri si pe urma posteaza sa vedem si noi daca e scump sau nu si vezi daca trebuie sa schimbi si amortizoarele ca tot dai o gramada de bani pe manopera si peste cateva mii de km sa trebuiasca sa umbli iar acolo.

Eu am bujii denso iridium tough si sunt multumit de ele. SI mai vreau sa scap de uleiu 5w40 si sa pun ce trebuie adica 5w30. Vedeti si nu mai faceti greseala cu w40 ca nu e pentru colt. Stiu ce spun, nu vorbesc prostii.



Salut asa au scris la reprezentanta, acesta este codul la "palier amortizor" care de fapt este o flansa 4060A081 pret 40 euro bucata si in lei 2x200 nu stiu ce contine aceasta flansa. Amortizoarele lucreaza la 40-50 % dar nu au trecut acest lucru pe foaia cu probleme . Chiar nu stiu daca sa le schimb sau nu....nu ma pricep . Daca e sa le schimb o sa cumpar Kabaya la 200 lei bucata ca am inteles ca sunt bune.

Iar in legatura cu uleiul, mie mi-au pus ulei original mitsubisi 5W40 eu habar n-am daca e bun sau nu. Am zis ca e reprezentanta si m-am lasat pe mana lor...

De unde sa cumpar bujiile ? Vreau sa fiu sigur ca sunt de calitate ....

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Joi Iun 21, 2012 11:38 am

STOP stai un pic sa ne lamurim.Pretul ala de 200 lei sigur nu e pt un amortizor de fata la care ma refeream eu

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Joi Iun 21, 2012 11:48 am

Pretul unui singur amortizor la ei la reprezentanta este de 400 lei (am intrebat) . Pretul de 200 lei este doar pentru 1 flansa si banuiesc ca mai am nevoie si de rulment.... ( am foaia cu preturile, mai exact cu ce imi trebuie mie )


Am nevoie si de rulmenti ( paliere deci flanse + rulmenti amortizoare stanga - dreapta fata) 2x200 lei cred ca fara rulmenti. In niciun caz nu sunt preturile amortizoarelor.

Si manopera pentru schimbul de flanse si rulmenti este de 376 lei . Cred ca schimb si amortizoarele ca daca lucreaza la 40-50 % nu mai au mult si ca sa nu mai umblu in viitorul apropiat acolo si sa mai dau cateva sute de lei pe manopera, mai bine le schimb acum.

QUOTE (piticu @ Jun 20 2012, 11:11 PM) Salut. Ma gandesc ca palierele alea sunt de fapt kitul de flanse, iar daca despre asta e vorba nu cred ca ai sa gasesti alte variante decat de la ei.Intreaba ce piese concret cu denumire contin acei asa zisi palieri si pe urma posteaza sa vedem si noi daca e scump sau nu si vezi daca trebuie sa schimbi si amortizoarele ca tot dai o gramada de bani pe manopera si peste cateva mii de km sa trebuiasca sa umbli iar acolo.

Eu am bujii denso iridium tough si sunt multumit de ele. SI mai vreau sa scap de uleiu 5w40 si sa pun ce trebuie adica 5w30. Vedeti si nu mai faceti greseala cu w40 ca nu e pentru colt. Stiu ce spun, nu vorbesc prostii.


Ai dreptate costa mult (376 lei) manopera pentru schimbul de flanse+ rulmenti... credeam ca nu depaseste 150 lei treaba asta .... O sa schimb si amortizoarele acum.
Ms mult

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Joi Iun 21, 2012 6:39 pm

salve! daca zici ca ai deja 78 000 km banuiesc ca ai terminat garantia. de aceea iti recomand sa mergi la un service multimarca unde platesti cam 100 lei/amortizor-fata (70 lei/amortizor spate) pentru schimbare. cauta-ti piesele pe site-uri de auto, compara preturile cu cele oferite de m-car, cumpara ce crezi tu ca e mai bun pentru tine si da fuga la alt service. cei de la mcar sunt "niste scumpi".

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori