Bielete De Pe Lancer Pe Colt 1.5 109

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mie Iun 20, 2012 6:54 pm

Inca ceva ca sa nu deschid un nou topic...
Saptamana asta vreau sa schimb bujiile si paliere la amortizoare... la reprezentanta , 4 bujii costa 450 lei fara manopera si palierele 2x 200 lei.
Eu m-am gandit sa cumpar bujii de pe net DENSO IRIDIUM POWER ce parere aveti ?
Se merita sa dau 400 lei pe 2 paliere amortizor sau pretul este exagerat ? Exista ceva de calitate si cu 35-40 % mai ieftin pe producator ? Daca nu , o sa iau de la ei. ( sunt prea sarac sa cumpar ieftin... vorba aia,,, )

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iun 20, 2012 8:00 pm

QUOTE (fenom @ Jun 20 2012, 06:54 PM) Inca ceva ca sa nu deschid un nou topic...
Pentru alt subiect, mai bine deschizi un nou topic.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Mar 14, 2015 5:13 am

Salutare, am si eu aceeasi problema pe Coltul meu 2006 diesel 1.5.
Am ridicat ieri masina sa-mi verific articulatiile si am constatat ca am un joc in bieleta de directie la roata din dreapta. Problema e ca nu-mi joaca din capul de bara ci imi joaca din articulatia care se infileteaza in caseta de directie. Am intrat in ASA sa ma uit dupa piesa.. pauza!
Nu exista bieleta, vine cu tot cu caseta de directie. Citesc pe aici ca s-ar potrivii de Lancer, este adevarat?
Spuneti ca nu aveti curaj sa montati de Lancer..de ce sa nu aveti?.. Problema e sa se potriveasca filetul la capat. Eu m-as baga sa fac asa ceva, dar sigur se potriveste filetul?
Unde s-a citit pentru prima oara informatia asta? Eu am tot cautat pe forumuri de afara si n-am gasit nimic de genul asta.
Nu mi-e frica sa o schimb, dar vreau sa fiu sigur ca nu dau banii degeaba!
Deci teoretic ce bieleta trebuie sa cumpar? Pentru ce model de lancer sa mearga la coltul meu aveti idee?
Am gasit de benzina asta
http://www.bardiauto.ro/webshop/autoalk ... /axial-rod
dar intrebarea este... merge si la diesel? O fi aceelasi filet?
Scumpe nu-s dar merg?

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Mar 15, 2015 2:20 am

Poti sa-mi spui si mie cum se manifesta uzura bieletelor? Eu am o usoara bataie pe stanga fata, ca si cum ar lovi metal pe metal. Nu am vibratii in volan si nici nu trage intr-o parte. Inca nu am apucat sa o urc pe elevator, dar deja chestia asta ma sperie din ce spuneti voi.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 16, 2015 2:45 pm

mai bieleta o testezi a?a ridici masina pe fata si începi din lateralele ro?ii sa o mi?ti. Stânga dreapta..momtestezi de joc.. Daca sim?i ca joaca ai joc in bieleta daca nu nu.. In volan nu ai ce sa sim?i...sim?i la mana...
Pe urma faci aceea?i chestie dar de sus si jos..nord si sud cum ar venii.. Daca e din bieleta nu joaca pe sus si jos doar din stânga dreapta ro?ii, mai precis fata si spatele ei cum ar veni...esti si vest, parte despre bara si partea dinspre masina.
Daca joaca si din nord sud..atunci e rulmentul si e r?u tare daca deja joaca in halul ?la. Oricum in acest caz huruie de te scoate din masina. Tu nu ai ce sa sim?i in volan, daca ai sim?i in volan mai degrab? ar fi caseta de direc?ie sau jocul e de speriat deja.
Dup? ce faci asta virezi maxim roata sa ai Access la bieleta si tragi si împingi de ea la jonc?iunea acoperit? de burduf. Asta o faci ca sa vezi daca joaca doar din capul de bara sau joaca si de acolo.
Ideal ar fi sa o verifici cu pivotul dat jos dar merge si a?a.
Mie mi a spus un fraier ca joaca bieleta de la caseta de acolo dar sincer eu am tras de ea si mie nu mi se pare. Ce am eu de f?cut e sa schimb capetele de bara si pe urma v?d daca am jocuri.
Ceea ce auzi tu sunt mai mult ca sigur Buc?ile de la bara stabilizatoare nu bielete de direc?ie. Alea tr?nc?nesc a?a.
Costa putin si le po?i schimba dar in câteva luni o sa fac? iar ca la masina asta e boala ei..eu am schimbat deja de doua ori si m-a ?inut de joi pana apoi...
Ce mai poate tr?nc?ni este amortizor...daca ai pe ulei cum b?nuiesc vezi sa nu fie vreunul scurs. Daca e vreunul cu o zeama cursa de el gen ulei si praf pe acolo pe ulei...e dus...tre sa iei altul, dar in cazul t?u...sigur sunt Buc?ile la bara stabilizatoare.
Ia o ranga si bag? te sub ea si trage de ele.

Avatar utilizator
kkk
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 9:42 pm

Mesaj de kkk » Lun Aug 10, 2015 10:40 pm

QUOTE (fenom @ Jun 18 2012, 06:35 PM) Buna ziua va rog mult sa ma ajutati . Detin un mitsubishi Colt 1.5 109 2006 78.000 km si am fost azi cu masina la reprezentanta pt revizie, si mi-au gasit un mic joc la bielete directie si cica nu exista posibilitatea sa schimb separat aceste piese deoarece se schimba cu tot cu caseta de directie ! O caseta directie costa 3774 lei plus 500 lei manopera . Am inteles din auzite, ca cica bielete de pe Lancer ( modelul vechi) se potrivesc la colt. A pus cineva pe Colt bielete de Lancer ? Astept raspuns....


http://www.autoeco.ro/bielete-directie/ ... glxi/3270/
poate se potriveste ceva
Nu de alta , dar si eu sufar de aceiasi problema si tot caut o rezolvare. Daca cineva a desfacut bieletele de directie si are macar o poza cu ceva dimensiuni ( diametre filete, lungime totala..)

s-au http://www.motorvip.ro/piese-auto/piese ... ap-de-bara

Avatar utilizator
CUK987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 11:48 pm

Mesaj de CUK987 » Mar Oct 25, 2016 12:54 am


Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori