Zgomot/instabilitate

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Iul 16, 2012 11:17 pm

Ahh, parca am fost vorbiti, azi mi-au sosit si mie kyburile.Zilele astea urmeaza sa le montez si revin cu opinii.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 17, 2012 9:05 am

MIJ sunt si ale mele, si KYB-urile OEM de pe cealalta masina. Eu am facut un drum in weekend cu ea incarcata cu 350kg (5pers si bagaje) si mi s-a parut ca nu prea mai faceau fata amortizoarele, masina lansa de mai multe ori la denivelari..sper ca nu le-am scurtat prea mult din viata. Daca vreti sa aveti grija de ele, nu carati prea multi cu ea

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mar Iul 17, 2012 2:07 pm

ce inseamna "MIJ"? in alta ordine de idei daca va trebui sa tin masina mai mult, s-ar putea sa ajung la concluzia ca sachs sucks avand in vedere ca de cand am masina pana cand au crapat acum o luna mie unul mi s-a parut tare si zgomotoasa suspensia pe spate, insa acum e chiar beton, insa se pare ca poate fi si mai tare dar si mai silentioasa in acelasi timp...om vedea in timp...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Iul 17, 2012 2:15 pm

Sachs really sucks, crede-i si pe cei care au ajuns deja la aceeasi concluzie.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mar Iul 17, 2012 2:55 pm

Eu ma oftic ca nu exista si pentru fata

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mar Iul 17, 2012 7:36 pm

Le-am montat, rezultat= MERITA

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Iul 17, 2012 8:30 pm

MIJ e made in japan. Scuze . Intr-adevar e cam trist ca nu fac si pt fata, pt spate am acum inca 2 seturi, niste unele sport care au costat 100ron/buc cu tot cu transport si taxe...sunt asigurat pt cat voi mai avea masina Dar pt fata ma gandesc cu groaza ca va trebui sa le schimb in primavara si nu stiu ce voi pune.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mar Iul 17, 2012 8:39 pm

Alex, mi se pare ca am vazut pentru fata facute de AL-KO. Cel putin pentru Colt am vazut. Nu stiu daca se pupa si pentru Smart 4 Four, daca au flansa pentru bieleta antiruliu. Vezi pe Autokarma.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mar Iul 17, 2012 11:00 pm

ciudat ca nu fac si pt fata ...nu prea inteleg rationamentul pt care un producator de amortizoare sa faca doar pt spate pt o anumita marca/model...pt alex, pe fata le-am schimbat anul trecut cu boge...ce sa zic par ok (in aprox 20k km), dar am impresia ca sunt mai moi decat kyb, dar nici asa moi cum erau sucksurile originale...ce mi s-a parut super aiurea la boge a fost faptul ca pe cel de pe stanga scria "made in spain", iar pe cel de pe dreapta "made in slovakia" )...am vazut si eu si al-ko erau cu ceva gen 30 lei/buc mai ieftine decat kyb, dar nestiind nimic de ele am zis ca nu merita...poate ne lumineaza cineva daca a montat asa ceva si cum si comporta si care ar fi treaba cu aceasta firma?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iul 18, 2012 12:17 pm

QUOTE (mistyque @ Jul 17 2012, 11:00 PM) nu prea inteleg rationamentul pt care un producator de amortizoare sa faca doar pt spate pt o anumita marca/model
O fi din cauza ca cele de pe spate, cel putin in varianta OEM au durata de viata ff scurta?

Imi dau doar cu presupusul, insa daca nu ma inseala memoria parca era cineva caruia ii spusese un mecanic ca ar exista un "defect de fabricatie" la amortizoarele spate.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori