Discuri Frana + Placute

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Joi Iun 28, 2012 12:24 pm

Le-ai schimbat sau curatat si pus la loc , in postul tau e contradictie si nu intelegi nimic.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Iun 29, 2012 9:57 am

Episodul cu scartaitul, curatatul si pusul la loc a avut loc acum cateva luni, iar acum cateva zile le-am schimbat cu tot cu discuri. Chiar daca nu erau duse, am vrut sa am pe discuri noi placute noi.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Iul 01, 2012 8:51 am

schimbat placute + discuri spate = 260 roni (discuri ferodo, placute EBC black stuff).
manopera 0, le-am montat eu.

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Dum Iul 01, 2012 10:22 am

Salut COObra ...
Este un pret incredibil de mic, ar fi super sa fie asa dar sincer, cred ca ai trecut gresit pretul.
Si pe stanga si pe dreapta..?
Te rog sa ne dai mai multe detalii... ce model de discuri, placute. Cat de eficiente sunt in comparatie cu cele originale ?
Cam cati km pot sa tina astfel de piese la un stil de sofat normal spre sportiv.... asa aproximativ...
Eu le-as schimba cu tot cu discuri la banii astia o data la 15.000 km-20.000 avand in vedere ca ii fac intr-un an si avand in vedere ca pe original costa 1200 lei placute + discuri spate.
Astept cu nerabdare sa-mi raspunzi

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 02, 2012 8:23 pm

oferta este de la 4turbo, care are topic aici pe site, mi-a dat mai multe optiuni, printre care si acestea. discurile ferodo cred, din experienta mea, ca sunt cel putin de calitatea celor originale, iar placutele EBC blackstuff sunt de calitate = OEM, car cu mai putin praf.
e adevarat ca placutele nu au fost pe stoc si a durat cateva zile pana au venit, dar a fost ok.
montarea a durat de pe la ora 7 seara pana la ora 1 noaptea, pentru ca am curatat si portetrierii de rugina, am gresat culisele, am curatat fuzeta de rugina foarte bine si am schimbat si toate prezoanele (aveam eu o problema particulara cu ele, respectiv aveam montate unele mai lungi pentru distantieri la roata, dar aveau canelurile mai lungi si trebuia sa fac sanfren la ele sa intre discurile...ideea e ca problema asta am avut-o doar eu)
franele nu am cum sa stiu cum sant ca am facut maxim 20 de km cu ele, altfel zi de zi merg cu motocicleta. pana acum...am facut treaba buna, nu zbarnaie nimic, nu vibreaza nimic, franele merg.
urmeaza si fata cand or fi finante.

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Joi Aug 16, 2012 8:44 am

poate ca pun o intrebare idioata insa rog ajutor ptr alegerea placutzelor de frina...pe site-urile de online shop ptr piese auto apar ptr aceeasi marca de auto (in cazul meu: colt VI din 2006), mai multe tipuri de placute cu dimensiuni diferite(grosime, lungime, inaltime)...poate ca cei care le-au schimbat deja stiu exact cotele ptr specificatiile respective...multam,

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Aug 17, 2012 7:46 pm

cele cu dimensiunile mai mari sunt pt fata

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Lun Sep 17, 2012 9:59 pm

multam ptr sprijin...rezolvat problema cu placutele...am descoperit si senzorii acustici care provocau zgomotul infernal la vechile placute (desi mai aveau ?carne? pe ele)...drept urmare: placutele pe care le-am montat acum sunt fara senzori acustici (sunt f usor de montat/demontat acesti senzori)...nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze la fel insa eu verific (optic)placutele cel putin de 2 ori pe an

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mie Oct 31, 2012 9:49 pm

Eu pe masina am inca placutele originale care au 100347km. De cate ori am fost la mecanici si au fost verificate au spus ca mai tin 20000km. Ultima oara am fost la serviceul unui coleg de forum si mi.a mai recomandat sa mai stau pana la urmatyoarea revizie si sa le schimb cu tot cu discuri.
Placutele originale sunt ffff bune dar tari si mananca discurile. Acum o sa pun probabil textar. Sper sa ma tina inca 100000km
O sa revin cu poze in momentul schimbului.

Avatar utilizator
triceraptor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 04, 2010 7:06 pm

Mesaj de triceraptor » Joi Mai 23, 2013 9:22 pm

Mitsubishi Colt SAM Safety Invite 1.3 95 CP 2007.
Cele vechi mai mergeau dar masina este pe mana sotiei si...... o prind greu ... la masina ma refer.
Am dreptul de a o duce la ITP, revizie....





300 RON + manopera 80 RON

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori