Discuri Frana + Placute

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Lun Apr 02, 2012 12:50 pm

Va salut dragi colegi,posesori de mitsubishi Colt a venit vremea sa schimb placutele + discurile pe spate pt prima data de cand am eu masina. Am sunat la reprezentanta in iasi ca sa ma interesez de preturi si mi-ai zis ca 750 lei discurile, si 450 lei placutele deci 1200 lei fara manopera. Nu vreau sa ma apuc sa carpesc,sa pun piese de calitate slaba pe masina...Dar exista posibilitatea sa gasesc aceste piese pe producator sa fie mai ieftine cu minim 40% si sa fie de calitate buna ? Frustrant este ca ma costa aproape cat la bmw (e46 320d).... Chiar daca nu ma dau banii afara din casa, doresc sa-mi "tratez" masina doar in reprezenta pt ca nu am incredere in alta parte..... iar daca nu voi lua piese originale voi putea sa le montez acolo ?? Va rog frumos sa-mi recomandati niste piese bune la un pret bun. colt cz3 1.5 109 cai.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Lun Apr 02, 2012 3:36 pm

Sfatul meu e sa iti tratezi masina in reprezentanta doar daca ai cu adevarat nevoie sa ajungi acolo, pentru ca pretul la piese si ora de manopera nu prea justifica deplasarea. (doar daca nu ai ceva card gold sau mai stiu eu ce card de reduceri). Asta e doar opinia mea.

Ca si pret pentru piese OEM, nu cred ai sa gasesti "minim 40%" sub ceea ce vinde reprezenanta mitsu Iasi.
Insa orice magazin mai rasarit de piese iti poate aduce si piese OEM. Chiar si service-urile/reprezentate non mitsu (gen Bosch ) aduc piese OEM.
Totul e sa intrebi.

Altfel, poti sa iti cumperi discuri si placute (OEM sau nu) de unde vrei si pentru schimbat poti apela la orice mecanic/service mai rasarit ca nu trebuie cine stie ce inginerie.
BTW: la mitsu, pentru colt, in 2005 OEM era egal cu TRW (discuri + placute), numai ca ambalajul diferea (bineinteles si pretul).
Mai sunt si alte firme care fac lucruri bune aftermarket in domeniul asta(ex. ATE) .
Sper ca si alti colegi forumisti sa recomande mai multe variante.

Numai bine.
Laurentiu

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mie Apr 04, 2012 7:27 pm

eu unul am schimbat pe fata (pt ca pe spate sunt "tamburat" ) cu trw (atat placutele cat si discurile)...s-a intamplat acum aproximativ 1 an si jumatate si am aprox 20 k km de atunci si pot spune ca sunt f multumit (cel putin la fel ca si cu cele originale)...

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Joi Apr 05, 2012 11:50 pm

Eu am fost total dezamagit de TRW, care s-au ars, la propriu, dupa un drum la munte cu franari multe si puternice...si asta la 15000 km de la montare. Recomand textar (doar daca sunt made in Germany, nu EU) sau EBC yellow. Am avut placute originale, mitsubishi, made in France, la fel de bune precum masinile frantuzesti.
Despre reprezentanta mitsu...numai de bine , dar sunt ultimii la care m-as duce..

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Mar Apr 10, 2012 10:39 am

450 RON placute spate???? sa fi masochist sa dai atati bani.

Ai urmatoarele optiuni: TRW(OEM spate pt CZT - bune), Pagid(OEM pe fata la CZT - super bune), Mintex, Textar, Ferodo.
Toate astea sunt pana in 200RON pe spate si max 250 pe fata astea fiind preturi la CZT deci la coltul tau sunt mai ieftine.
Manopera in jur de 50 RON la orice service sau le poti schimba tu dc ai un minim de cunostinte - e relativ usor

Bafta!

Avatar utilizator
fenom
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 16, 2012 1:45 pm

Mesaj de fenom » Mie Mai 02, 2012 1:13 pm

Va multumesc f mult pt sfaturi.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Vin Mai 25, 2012 12:48 pm

Ce ti-e si cu globalizarea asta...

cautand prin debara, am dat de placutele originale mitsu, care au venit pe COLT din fabrica ...
M-am uitat mai atent la ele...
Pe ele scrie mare codul de mitsu, cel cu MZxxxxx, ...ma uit mai la stanga, scrie TRW....
Si intr-un colt, pe metalul de sustinere a materialului de frictiune...ca sa vezi...PAGID.
Vorba lui Caragiale...noi cu cine votam.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Vin Mai 25, 2012 11:26 pm

Si mai la dreapta ce scria?
Eu am 40 kk si mai au destul placutele, dar am de un an jumate cumparate placute lpr. Cel putin la vedere par maii moi ca alea de fabrica.

Avatar utilizator
jri22
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 24, 2011 9:52 pm

Mesaj de jri22 » Mar Iun 05, 2012 10:56 pm

scuze ca intervin...vi s-a intimplat sa scirtie ingrozitor placutzele de frina chiar daca inca inca nu sunt complet uzate ? eu el-am verificat recent si am vazut ca mai au vreo 3-5 mm pina la suportul de fier...

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Iun 28, 2012 8:40 am

Le-am schimbat si eu pentru ca scartaiau si mecanicul mi-a spus ca nu sunt duse nici pe jumatate. Mi-a aratat ca au pe mijlocul lor un sant care era plin de mizerie, l-a curatat cu o surubelnita si o perie de sarma, le-a pus la loc si s-a rezolvat cu scartaitul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori