Ce Piese Ati Schimbat La Colt Si Preturile Lor?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 14, 2012 11:35 am

Ce motorizare ai? Ti-au pus putin ulei, si prost pe deasupra. in 1.3 si 1.5 benzina intra 4.5L si in 1.5 diesel intra 5.5. Iar preturile alea sunt uriase... chiar si cu discount tot ai platit exagerat de mult.

In ce a costat manopera aia de 500 roni? Ce ti-au facut de banii aia?

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Mar Aug 14, 2012 1:41 pm

Va rg sa ma scuzati dar cred ca sunteti catedata masochisti. CUM sa dai frate 500RON pe un schimb de ulei si pe schimb de placute care dureaza maxim 30min.
Sa nu imi zici ca au facut verificare generala a masinii in banii astia ca nu te cred )

De curiozitate au facut test pe stand dupa ce au schimbat placutele??

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mar Aug 14, 2012 9:51 pm

rulmentul iti spun eu garantat ca este skf, vine cu tot cu fuzeta si acum vreo 2 ani si la mine visau 1200 rulmentul si 200 manopera...l-am gasit fara nici cea mai mica problema aftermarket tot skf la ~350 ron si am mai dat 100 pt schimbare la primul service pe care l-am intalnit in drum...discuri am schimbat anul trecut parca (doar pe fata am) si am dat pe trw de care ma declar f multumit parca vreo 700 ron...discuri si placute...uleiul pe care ti l-au bagat e si scump si slabut...140 un filtru de polen eu iau cu ~70 si e si mann si cu carbune activ...

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Joi Aug 16, 2012 8:36 am

parca mai era un topic, unde imi amintesc ca am mai scris ce am schimbat pana acum...cred ca se numea ceva de genul colturi peste 100k km...cred ca un search era bun inainte...
on: nu mai enumar inca o data...in opinia mea mult prea multe pt o masina luata de noua si ajunsa la 113k km...

Avatar utilizator
aldamacus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:27 pm

Mesaj de aldamacus » Joi Aug 16, 2012 10:24 am

QUOTE (andrei @ Aug 14 2012, 10:30 AM)

Pe mine discurile m-au costat vreo 200 de lei, iar rulmentul stanga spte pana in 300. E adevarat, le-am luat fara adaos, insa chiar si cu un adaos de 100% tot iesi la jumatate fata de aceasta mirifica "oferta".

Nu stiu sa iti dau un cod pt rulment, dar la orice magazin ai merge daca le dai modelul masinii, eventual VIN-ul ar trebui sa ti-l gaseasca fara probleme.


Am gasit pe unixauto.ro ce tip de rulment sa iau. E la jumatate de pret. Ce sa mai zic.

QUOTE (Alex44 @ Aug 14 2012, 10:35 AM) Ce motorizare ai? Ti-au pus putin ulei, si prost pe deasupra. in 1.3 si 1.5 benzina intra 4.5L si in 1.5 diesel intra 5.5. Iar preturile alea sunt uriase... chiar si cu discount tot ai platit exagerat de mult.

In ce a costat manopera aia de 500 roni? Ce ti-au facut de banii aia?

Ei, au facut discount de 180. Tot e ceva. De ce uleiul e prost? Motorizarea e 1.1. Probabil nu l-au schimbat pe tot. O sa ma uit sa vad intre ce limite e uleiul si cum arata. Oricum nu ma mai duc la ei. O sa caut un service si ma duc cu uleiul si toate cele cumparate de mine. Asta e.

QUOTE (VooN @ Aug 14 2012, 12:41 PM) Va rg sa ma scuzati dar cred ca sunteti catedata masochisti. CUM sa dai frate 500RON pe un schimb de ulei si pe schimb de placute care dureaza maxim 30min.
Sa nu imi zici ca au facut verificare generala a masinii in banii astia ca nu te cred )

De curiozitate au facut test pe stand dupa ce au schimbat placutele??

Scrie ce va de stand. O sa ma uit mai bine sa vad, oricum injtra in manopera si chestia asta.

Faza tare a fost ca m-a intrebat daca vreau schimbate discurile si i-am zis sa-mi dea un pret. NU m-au sunat si cand am ajuns acolo erau deja puse pe masina. Le-am zis sa le dea jos. Costau 10 milioane.

Avatar utilizator
aldamacus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:27 pm

Mesaj de aldamacus » Joi Aug 16, 2012 10:36 am

QUOTE (mistyque @ Aug 14 2012, 08:51 PM) rulmentul iti spun eu garantat ca este skf, vine cu tot cu fuzeta si acum vreo 2 ani si la mine visau 1200 rulmentul si 200 manopera...l-am gasit fara nici cea mai mica problema aftermarket tot skf la ~350 ron si am mai dat 100 pt schimbare la primul service pe care l-am intalnit in drum...discuri am schimbat anul trecut parca (doar pe fata am) si am dat pe trw de care ma declar f multumit parca vreo 700 ron...discuri si placute...uleiul pe care ti l-au bagat e si scump si slabut...140 un filtru de polen eu iau cu ~70 si e si mann si cu carbune activ...

Asa o sa fac si eu data viitoare. Nu credeam ca sunt asa nesimtiti la chestiile astea. Ar trebui facute niste reclamatii, dar nu cred ca se rezolva, asa au ei adaosul.

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Joi Aug 16, 2012 6:10 pm

Nu e suficient sa scrie ceva de stand de frane. Trebuie sa-ti dea si foaia printata de standul de frana unde spune eficienta franarii fata-spate-frana de mana si diferenta(%) stanga-dreapta la cele 3.

Va spun din propria experienta (nefericita) ca reprezentantele tarifeaza x ore de manopera dupa normativ. In cazul tau vre-o 4 ore pt timp efectiv de lucru 30 min.

La Octavia am schimbat discuri spate+placute+tesare stand de frana cu 120 RON la un service multi marca mare(nu de cartier) - si cam asa e peste tot(nu reprezentanta)

Avatar utilizator
aldamacus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 07, 2010 2:27 pm

Mesaj de aldamacus » Vin Aug 17, 2012 9:17 am

Misto. Ce sa mai zic. Nici nu stiu daca o reclamatie ar face ceva. O sa o fac online la protectia consumatorului si tiriac auto. Eventual la Mitsubishi. Habar nu am.

Am sunat ieri sa vorbesc cu un manager, mi s-a spus ca ma suna mai incolo, va dati seama, nu m-a sunat nimeni.

Vorbit si cu un reprezentant. La revizia asta or verificat mai multe chestii. Scos tamburi, verificat pana in scoarta. Dar or fost reduceri...

Ei fac revizia altfel.

Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Vin Aug 17, 2012 7:40 pm

ei mereu fac altfel...de sunat pe mine nu m-au sunat nici cand vroiam sa cumpar accesorii destul de scumpe de la ei...s-au m-am trezit ca ma suna dupa vreo 6 luni...la partea de service sunt la fel de praf in ce priveste promptitudinea/profesionalismul ca orice alta marca...parca s-a mai imbunatatit putin de ceva vreme, de cand or fi fost luati toti de tiriac auto poate...
in ceea ce priveste sesizari anpc si alte idei de gen...le faci degeaba...atat timp cat au afisate tarifele orare si adaosurile comerciale practicate nu ai nici un fel de temei legal...iti spun pt ca am avut dosare suficiente cu astfel de spete...

Avatar utilizator
ringo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 01, 2011 11:32 am

Mesaj de ringo » Joi Ian 24, 2013 11:55 am

Update: schimbat curea de accesorii la 104000km. Cea veche scartaia.
Am pus curea contitech care a costat 61lei si manopera a fost 25lei.
Deasemenea am schimbat bateria la telecomanda(facea 9flashuri la orice apasare). Am pus baterie de placa de baza de calculator/laptop CR2032. Cost: 5lei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 73 vizitatori