Ce Piese Ati Schimbat La Colt Si Preturile Lor?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Mar 07, 2016 12:07 pm

bujiile din amintirile mele se dau cu foarte putina veselina cuprata din cauza ca bujia e din otel si chiuloasa din aluminiu ...previne blocarea.
in alta ordine de idei, dupa schimbul capetelor de la bara stabilizatoare pe la vreo 80.000 - un rahat, vreo 60 RON. a venit si randul acumulatorlui.
acumulatorul el saracul, chiar daca nu in parametri maximi, el functoneaza si l-as mai fi tinut...dar a inceput sa se umfle si nu vreau sa risc.
mentionez ca este cel original din 2007 si este de tip heavy duty - 61 Ah. revin cu pret cand reusesc sa il schimb.
PS - pentru cei care au schimbat amortizoare spate - ati gasit cumva si cele doua cercuri de cauciuc pe care stau arcurile? ca la mine s-au cam dus alea.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mar 11, 2016 3:39 pm

deci, am schmbat bateria. cea veche era la 60%. de invartit invartea, dar dupa cum am zis, incepuse sa se umfle si nu am vrut sa risc, plus ca in franare cu faruri aprinse, imi scadea al 11v.
am luat un exide cu specificatii aproape identice (o idee peste, dar nesemnificativ) la 285 tva inclus.
ca idee a fost luata de la service.rams21.ro
probabil ca din cauza ca ne cunoastem un pic, montajul a fost gratuit, mi-au si verificat sistemul de incarcare.
aproape de suma aia puteam sa mai iau bosch sau varta. am renuntat la ele intrucat de varta am mai auzit si de rau, iar bosch au zis ca au avut cateva probleme.
de exide stiu numai de bine, pe moto bmw sunt dotare de fabrica si nu am avut probleem cu ele.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Mar 11, 2016 4:47 pm

Cele doua cercuri de cauciuc le gasesti numai pe original, sunt cam 12 lei bucata. Am cautat si eu, dar n-am gasit altceva. In privinta bateriei, ai facut o alegere buna. Am si eu Exide de un an si sunt foarte multumit.

Avatar utilizator
mirecea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 15, 2015 6:35 pm

Mesaj de mirecea » Dum Mar 13, 2016 3:24 pm

Salut,

Am un colt facelift din 2010 (1.3benzina+gpl) de un an. Avea 60k la achizitie si acum are 85k.


Pana acum am schimbat :
-discuri frana fata + placute marca ATE (aprox 600lei)
-saboti spate TRW (aprox 250 lei)
-Bujii Bosch 160 lei/ 4buc

si pentru ca am facut 20.000+ km am facut si 2 schimburi de ulei+ filtre.
-ulei Castrol 5w40
-filtru aer/polen/ulei Mann
aprox 300 lei X2
Fara manopera pentru ca le-am schimbat singur.

Ma poate ajuta cineva cu niste poze eventual cu o varianta buna sa schimb bieletele antiruliu respectiv bucsele de la bara stabilizatoare fara sa ma chinui prea tare?
+ce bilelete si bucse imi recomandati pt ca eu am o problema in a ma hotara.

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Mar 14, 2016 2:30 pm

pai nici unele nici altele nu-s foarte scumpe. mergi pe brand recunoscut.
de chinuit o sa te chinui la montat (la bucsi) si la demontat la bielete.
din ce imi aduc aminte, bieletele sunt vreo 70-80 RON si bucsile vreo 30 - 40 RON.

QUOTE Cele doua cercuri de cauciuc le gasesti numai pe original, sunt cam 12 lei bucata. Am cautat si eu, dar n-am gasit altceva
la banii aia sunt irelevante ca pret. mai ai la indemana un cod de piesa? eu nu imi aduc aminte sa le fi gasit.
multumesc.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Lun Mar 14, 2016 4:09 pm

Pt demontat bielete antiruliu iti recomand cu incredere flexul sau o unealta de taiat piulite.
Eu nu am reusit sa le demontez altfel (s-au "sudat" piulitele de ax).

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 18, 2016 8:28 am

Am avut baia sparta la Coltul meu diesel 1.5 DI-D 95CP si prin urmare am luat o garnitura de baie de ulei: 65 RON de la Eurocar, marca nu o mai stiu ca am aruncat ambalajul si cu ocazia asta am schimbat si cureaua de la accesorii, am luat Gates am platit 68 RON. Sudura in aluminiu 50 RON, manopera gratis ca mi-am facut-o eu in garaj.

Avatar utilizator
naruto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 14, 2015 4:17 pm

Mesaj de naruto » Vin Mar 18, 2016 9:18 pm

Mi-am schimbat azi filtrele si uleiul. Sa nu cumparati filtru ulei Champion (cel putin pt modelul colt 1.5 diesel) are diametrul prea mic si curge uleiul...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Mar 21, 2016 11:31 am

QUOTE (spinner @ Mar 14 2016, 04:09 PM) Pt demontat bielete antiruliu iti recomand cu incredere flexul sau o unealta de taiat piulite.
Eu nu am reusit sa le demontez altfel (s-au "sudat" piulitele de ax).
sustin afirmatia de mai sus. eu am reusit cu o cheie cu brat lung si am retezat surubul.
atentie ca masina sa fie bine ancorata ca esti fara roata si sa nu o ia la vale.
bafta.

Avatar utilizator
danciusergiu84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 06, 2014 10:20 pm

Mesaj de danciusergiu84 » Dum Aug 21, 2016 11:18 pm

Eu am folosit lichid de frana pentru ca dizolva cel mai bine rugina, din pacate nu am asteptat o zi, doua, si pus de mai multe ori ca sa inmoaie bine toata rugina si sa o pot curata cu peria, astfel am facut muschi, la final am observat si o pala de fum, dar nici pe inelara ce a stat pe piulita nu tineai mana pe acel capat...
Secretul e sa dai multe spire inapoi si sa cureti filetul proaspat expus deoarece piulita aduna mizerie. Cred ca tot de la dat la cheie s-a strambat surubul dar nu sunt sigur.

Atentie sa curatati lichidul de frana ajuns pe brat cu apa fiindca dizolva vopseaua de pe el si apa ii anuleaza efectele, eu aveam motorina care mai spala intre timp si filetul surubului fiindca a fost fenomenal de jegos.

Succes!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori