Neseriozitate de la firma Mitsubishi (Motors Baia-Mare)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
ernest2004
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 29, 2008 10:11 pm

Mesaj de ernest2004 » Mar Ian 29, 2008 10:16 pm

:evil: Cine vrea sa-si achizitioneze o masina de la Mitsubishi Motors sa se gandeasca de trei ori inainte sa o faca.La inceput personalul sunt lapte si miere si dupa ce ti-ai luat masina si ai o problema cu ea te poarta pe drumuri ,nu te ajuta cu nimic ba iti spun ca ei sunt numai dealeri .Am un Mitsubishi Colt 1,3 Sam din septembrie 2007 ,merge super dar din decembrie mi-au aparut pe cauciucuri "KUMHO"niste umflaturi(galme) pe toate 4 rotile.M-am dus la Mitsubishi Motors sa-i anunt in legatura cu rotile fiind in garantie un domn de la service a zis ca trebuie facut un dosar si trimis la Bucuresti dar sa circul incet ,fara viteza ca sa nu-mi explodeze roata fata dreapta care are cea mai mare umflatura.Asta a fost in 13-14 decembrie.Am mers saptamanal la reprezentanta sa intreb de rotile ce trebuiau sa vina pe garantie.M-au purtat cu vorba pana in 24 ianuarie cand au chemat o doamna economista sa-mi vada rotile pt a face dosarul.Mi-a zis ca trebuie sa trimit toate rotile la expertiza in Bucuresti ,sa platesc expertiza si in caz ca cauciucurile nu sunt defect de fabricatie raman si fara ele.Intre timp m-am interesat ce ar putea fi cu ele si toata lumea imi zicea acelasi lucru:defect de fabricatie si ar trebui schimbate pe loc fiind pericol public.In 25 ian. aceeasi doamna imi spune ca nu am garantie la roti ca scrie in cartea cu garantii ca fiind consumabile;imi da o adresa si un nr. de telefon a firmei importatoare de cauciucuri Kumho din Bucuresti unde trebuie dusa masina (masina ce nu iese din oras de 2 luni ca nu am nici roata de rezerva ca nu se mai dau numai contra cost binenteles).Sun la firma din B si tipul imi zice ca asigura garantie rotilor ce le vinde el direct nu a celor cu care vine echipata masina.Bun ,osun pe d-na de la Mitsu.M. si o intreb daca ea a vorbit vreodata la Buc. binenteles ca nu ca ei sunt numai dealeri si n-au nici o obligatie fata de cei carora le vand masini.Deci :la expertiza n-are rost duse rotile ca nu-i cine le face,dealeri doar vand masini si atunci cine asigura garantia avand in vedere ca firma importatoare de cauciucuri atunci nu vanzatorul are obligatia asta?Conform legii 449/2003 anvelopele sunt consumabile si nu sunt lipsite de garantie ,acestea trebuie sa aiba minim 2 ani garantie conform legilor in vigoare deoarece masina este luata in leasing pe firma Oficiul pt. Protectia Consumatorului nu poate interveni. Daca mai este cineva in situatii similare astept opinii,sfaturi si sugestii .

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Ian 30, 2008 7:36 am

.........

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Ian 30, 2008 9:15 am

De ce nu merge sa suni la OPC? Ce daca e pe firma? Firma nu se poate considera consumator.
Incearca sa dai un mail la mitsu bucuresti sau daca nu primesti raspuns da la mitsu europe.

http://www.apia.ro/desprenoi-membrii-de ... %20TRADING

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 30, 2008 9:40 am

QUOTE (Andrei_RC)De ce nu merge sa suni la OPC? Ce daca e pe firma? Firma nu se poate considera consumator.

In cazul persoanelor juridice se presupune ca exista un contract comercial si prin urmare nu poat fi incadrate in categoria consumatori. Pentru a rezolva anumite litigii, compania de leasing care detine masina trebuie sa-i actioneze in judecata iar asta e boala lunga moarte sigura ... la cum se misca lucrurile prin instantele de judecata din Romania. Asta e unul din dezavantajele majore ale leasingului.
Cel putin, asa am inteles eu ca stau lucrurile. Sper sa nu fie falsa informatia.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Ian 30, 2008 10:41 am

Ai cumparat de la MCar sau de la Mit Motors?
Pentru Mcar te pot ajuta sa faci reclamatie unde trebuie.

Avatar utilizator
ovidiugm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:57 am

Mesaj de ovidiugm » Mie Ian 30, 2008 12:33 pm

QUOTE (COObra)parca postasem ceva aici aseara referitor la caucioacele omului.
unde a disparut postul?
Stefan, postul tau s-a plictisit si s-a dus pe-aici: http://www.masini.ro/forum/content/Mits ... aia-Mare-/

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Ian 30, 2008 12:51 pm

Pun pariu c? dealer-ul a schimbat anvelopele cu care a venit ma?ina cu unele de-ale lui ?nainte de a-?i ?nm?na cheile. Problema este c? nu po?i dovedi nicicum treaba asta. Eu zic s?-?i iei alte anvelope c? nu ai cum s? c??tigi. Poate dac? tr?iam ?ntr-o ?ar? civilizat? aveai o ?ans?. dar la noi nu.

Cheers!!

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Ian 30, 2008 1:22 pm

Potoliti-va mai baieti, cum sa nu rezolve problema. Nu va mai dati batuti asa usor, din cauza asta suntem toti luati de fraieri ...
Nu e posibil sa se duca dracului toate cauciucurile, e clar ca este defect de fabricatie. Eu in locul lui as cere si despagubiri, pe langa inlocuirea cauciucurilor.

Avatar utilizator
keny
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 14, 2007 11:04 pm
Contact:

Mesaj de keny » Mie Ian 30, 2008 2:23 pm

QUOTE (COObra)parca postasem ceva aici aseara referitor la caucioacele omului.
unde a disparut postul?

Despre ce post e vorba COObra? Nu a modificat nimeni acest subiect. Te rog sa ma contactezi pe id-ul de messenger daca sunt probleme.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Ian 30, 2008 2:48 pm

.................

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori