Scut motor Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Vin Mai 14, 2010 7:53 pm

daca tot vrei sa faci o treaba buna, de ce nu pui scut de metal? Vezi ca ai relatarile mele si ale altor colegi mai sus.

Avatar utilizator
Anna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 07, 2010 10:32 pm

Mesaj de Anna » Sâm Aug 07, 2010 10:37 pm

S-ar putea sa fiu un pic off topic dar chiar nu am stiut unde sa postez.Stiti cumva Mitsubishi Colt de 1.3 e normal sa nu aiba scut de motor? Ci doar gaurile prin care il poti fixa.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Dum Aug 08, 2010 6:04 pm

HMM,.... daca masina este proiectat fara scut nu inteleg rostul.. (sincer eu vad doar dezavantaje )cu o singura exceptie ...si asta in caz ca nu faceti OFFROAD
dezavantaje - supraincalize motor ceea ce nu este tocmai bine !

PS: nu e neaparat sa luati in considerare parerea mea de mecanic amator (16 B ) ... ..

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Dum Aug 08, 2010 10:53 pm

In concluzie, daca se ofera 3 ani garantie fara scut, si nu ai drumuri offroad ca nu am cumparat jeep, scutul e total inutil. Vorbesc la modul general, eu n-am scut si chiar daca as avea, nu pot sa urc nici macar o bordura de 6 cm.

Avatar utilizator
prodigy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 05, 2012 10:52 pm

Mesaj de prodigy » Mie Noi 14, 2012 6:30 pm

Salutare..
As dori sa-mi cumpar un scut metalic pentru motor.Banuiesc ca la reprezentanta nu are rost sa sun pentru ca si pretul ar fi pe masura.Astfel am cautat pe net si am gasit pe cateva site-uri,diferite scuturi metalice la preturi ok. Daca v-ati montat si voi puteti sa-mi spuneti si mie cat va costat si de unde l-ati achizitionat ?! ...iar o alta intrebare ar fi...daca scutul se potriveste in aceeasi masura pe colt din 2005(ex) cat si pe noul colt de dupa 2009...

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mie Noi 14, 2012 8:18 pm

Ai mare grija, scuturile par la prima vedere la fel dar nu sunt. Cauta cateva pagini mai in spate topicul special pt scut si ai sa vezi.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Apr 30, 2014 9:13 pm

QUOTE (lvenoml @ Aug 8 2010, 10:53 PM) In concluzie, daca se ofera 3 ani garantie fara scut, si nu ai drumuri offroad ca nu am cumparat jeep, scutul e total inutil. Vorbesc la modul general, eu n-am scut si chiar daca as avea, nu pot sa urc nici macar o bordura de 6 cm.
Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic, dar scutul este foarte util ca deaia s-a si inventat. Din orice material ar fi scutul de motor nu are doar rolul de a proteja de lovituri, ci si de a proteja de mizerie diferitele componente de la motor. De exemplu curele de transmisie se detelioreaza mai repede daca nu ai scut motor datorita prafului, nisipului si a diferitelor lichide care sar de pe carosabil in timpul mersului. Defapt la masinile moderne care circula pe drumuri ca si cele din vest acesta si este principalul rol al scutului motor. De aceea e facut doar din plastic. Numai noi, pentru ca avem drumuri ca cele din secolul trecut ne gandim ca defapt el apara doar de lovituri.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori