Display Radio-cd Mort

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dobermanul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 06, 2008 6:08 pm

Mesaj de Dobermanul » Dum Iul 17, 2011 5:27 pm

Va rog detalii sdespre modul de demontare a radio-cd-ului de pe un colt din 2005, cred ca s-a corodat sau dezlipit un conector astfel incat nu se mai vede nimic pe displei. Aceasta deconectare s-a facut in timp, o perioada displeiul mergand cu intermitenta. Daca a desfacut cineva radio-cd-ul poate sa-mi explice pasii ce trebuie urmati? Va multumesc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Iul 20, 2011 2:23 pm

Celelalte detalii (ceas, info CB) sunt afisate?

Avatar utilizator
Dobermanul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 06, 2008 6:08 pm

Mesaj de Dobermanul » Mie Iul 20, 2011 4:00 pm

Nu mai afiseaza nimic, in urma cu 5-6 luni cand se aprindea displeiul, cand nu, acu de vre-o doua luni e mort

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Joi Iul 21, 2011 1:42 am

S-ar putea sa fi picat lampa care lumineaza display-ul daca o perioada a mers cu intermitente. Incearca sa te uiti la el cu o lanterna si daca se vede ceva asta e problema.
Deci...

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Joi Iul 21, 2011 6:35 pm

Daca nu mai afiseaza absolut nimik nu ai ce sa cauti cu o lanterna acolo. Mai bine iei o surubelnita cu varf hexagonal de 3 (nu imbus ci varianta cu dintisori) desfaci 4 suruburi si scoti display-ul cu totul. este posibil ca mufa din spate sa fi iesit de tot. Daca ajungi in bucuresti pe la intalnirea de la polivalenta, te ajut sa desfaci tot bordul daca vrei.

Avatar utilizator
Dobermanul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 06, 2008 6:08 pm

Mesaj de Dobermanul » Vin Iul 22, 2011 8:51 am

Raspuns pertinent, dar unde sunt suruburile? Ce trebuie sa desfac mai intai din plasticul de la bord? Vad ca radio cd-ul are doua fante pe fiecare laterala si cred ca seintroduc doua tije care ajuta la scoaterea acestuia, eu nu cred ca mai am acele tije daca s-au livrat odata cu masina

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Vin Iul 22, 2011 10:35 am

Salut.
Incerc sa te conving ca nu ai ce cauta la radio, eu cred ca nu are rost sa il scoti din locas.
Atat timp cat nu vezi nimic pe display, nu trebuie sa umbli la radio.
Am desfacut odata radio si l-am demufat, si ceea ce dispare de pe display is doar informatiile legate de posturi, CD si alte cele.
Daca tu nu vezi nimic pe el (ora, consum) atunci trebuie umblat direct la display, asa cum zice tyty sau siminica.
Spor si bafta (sper sa fie doar mufa si sa nu trebuiasca sa il schimbi).

Ps: In general nu se dau cheile cu care se scoate radio...insa ca sa il scoti poti sa tragi de el din lateral un pic mai tare, dar cu atentie...si iese din cleme.
Acum depinde si de muschi. . Asa a iesit la mine.

Avatar utilizator
Dobermanul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 06, 2008 6:08 pm

Mesaj de Dobermanul » Vin Iul 22, 2011 5:01 pm

QUOTE (Dobermanul @ Jul 17 2011, 05:27 PM) Va rog detalii sdespre modul de demontare a radio-cd-ului de pe un colt din 2005, cred ca s-a corodat sau dezlipit un conector astfel incat nu se mai vede nimic pe displei. Aceasta deconectare s-a facut in timp, o perioada displeiul mergand cu intermitenta. Daca a desfacut cineva radio-cd-ul poate sa-mi explice pasii ce trebuie urmati? Va multumesc
Disfacut displeiul si nu e mufa, acu asi avea nevoie de o schema electronica a displeiului sa pot sa o dau unui electronist sa vada daca poate face ceva. Ma gandeam ca nu poate fi decat displeiul deoarece daca era din cas trebuia sa arate ceilalti parametri. Deci cine are o schema electronica?

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Mar Iul 26, 2011 2:01 am

Salutare, in eu vorbesc strict de display(cd-playerul nu are legatura decat pt muzica si informatii consum, etc,). Iata si mufa
Inainte sa desfaci altceva de pe masina, ia un covoras de la picioare si punete in genunchi pe el, baga-te sub volan, acolo este un capac prins cu doua clipsuri rotative. Apuci barbateste si rotesti, scoti si capacul care-ti permite accesul la sigurantele fuzibile si continui c: pozitia nr.9 din cartea de instructiuni de folosire a autoturismului vei gasi sub-pozitia RADIO(nr. pagini din carte nu l mai stiu dar o sa ma uit).
Vor fi foarte usor de gasit si daca te uiti pe panoul de sigurante. Este singura pereche (intr-o coroana de protectie culoare galbena la mine) de 2 sigurante (dreapta sus) 10 apmeri (rosii). Nu poti vedea daca sunt arse decat daca scoti coroana cu totul. Dupa extragere (la mine a iesit mai greu) iei penseta alba (speciala pentru sigurante) care se afla pe spatele capacului care era prins in doua clipsuri rotative. Bagi penseta si tragi puternic de sigurante. Daca nu este nici una arsa, montezi tot inapoi si revii la consola centrala sus. Daca tot vrei sa desfaci consola iti las numarul de telefon (0724360900) si ma poti suna sa ti explic pasii, nu de alta dar acum e cam tarziu(02.00am) si nu mai am rabdare si ochii imi sunt de chinez in acest moment.
Succees

Avatar utilizator
Dobermanul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 06, 2008 6:08 pm

Mesaj de Dobermanul » Joi Iul 28, 2011 12:53 pm

Rasucit barbateste, inlocuit sigurante, nimic, displey mort, deci tot o schita astept



Foloseste butoanele Fast Reply sau Post reply pentru a raspunde la postul anterior , daca nu vrei sa citezi ceva din el !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori