Se Cam Ard Becurile...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iul 06, 2011 4:11 pm

Salutare,
De la o vreme am observat ca schimb cam des becurile. Mi se duce cel de pe faza scurta stanga in special.
Coltul are 4 becuri H7, doua pe faza lunga, doua pe cea scurta.
Pe pozitii am becuri W5W (parca, sper sa nu zic vreo tampenie).

Bun astfel, ultimul mi s-a ars acum doua zile. Sa estimez asa, de asta iarna am schimbat cam 5 becuri pe partea stanga, si mi se pare mult.
Am fost si am cumparat 2 Philips Premium H7 +30% light (cica).

Din greseala le-am schimbat pe cele de pe faza lunga (asta e prima tendinta la Colt, cele de pe faza scurta fiind aproape inaccesibile si nu-ti sar in ochi capacele).
Cand le-am scos pe cele dupa faza lunga am constatat ca amandoua erau negre si unul scuturat.

Am vazut ca si pozitiile erau negre ambele, le-am schimbat si pe alea logic.

Dupa ce am reusit cu mare chin sa accesez becurile de pe faza scurta l-am vazut pe cel ars in cauza dar cel de pe drapta si el avea o pata neagra si cand l-am inspectat mai bine, probabil s-a scuturat si nu a mai mers.

Ma simteam ca in zona crepusculara!
Cum dracu frate, din 4 becuri de fapt 1 mergea cum trebuie si ala afumat, ca restul ca prim minune mi s-au distrus filamentele in mana cred cand le-am luat alta explicatie nu gasesc.

V-am facut si voua o fotografie ca sa vedeti vechile becuri de pe Coltul meu.

Am mai luat un rand de becuri tot Philips, m-a costat cu totul vreo 200 de lei distractia dar sa speram ca tine mai bine.

Voi ce parere aveti, de ce mi se strica becurille asa in prostie? Sa incarce prea mult?
Alte probleme nu am.

Numai bine!
Fişiere ataşate
_7065375.jpg
_7065375.jpg (777.07 KiB) Vizualizat de 5957 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iul 06, 2011 4:15 pm

Nu mi se pare iesit din comun sa ti se arda toate in cam acceasi perioada daca erau toate cele originale.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iul 06, 2011 4:32 pm

Nu mai erau originale de mult si cu precadere il schimb pe cel de pe stanga.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Mie Iul 06, 2011 6:33 pm

ca sa ti fie mai usor sa schimbi becurile, incearca pe la roata. Din cate stiu eu exista un capacel special decupat pentru schimbarea usoara a becurilor.
cat despre arderea becurilor nu am idee. Eu folosesc momentan cele mai penale (ieftine) care au costat 4 lei bucata. nu a intentionat sa se arda nici macar unul.
ar trebui verificata totusi siguranta, care trebuie sa corespunda cartii tehnice, voltajul care ajunge la bec sa fie unul stabil fara fluctuatii si mai poate fi umezeala in far.
Succesuri.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iul 06, 2011 9:34 pm

Atunci nu stiu care-i faza. Si eu am avut o perioada cand schimbam becuri mai des, dar i-a trecut masinii. Poate ai avut ghinion de niste becuri mai slabe.

Cand pui un bec nou ai grija sa nu atingi sticla becului, si sa infigi foarte bine mufa in el.

Si sa folosesti becuri normale, nu din cele cu X% in plus, pt ca acestea au o durata de viata exponential mai scazuta fata de acea putere in plus. Ca sa nu mai vorbim ca si scade mult mai repede nivelul de lumina ca la cele normale. Cel putin asta am remarcat eu, ca dupa ceva timp ajung sa aibe o luminozitate asemanatoare celor standard, si in curand se ard.

E trist intradevar ca avem 4 H7 (si la smart e la fel) si ca aceste becuri sunt atat de scumpe. H4 care are 2 faze in el e la jumatate de pret...Deci pe noi ne costa de 4 ori mai mult. Eu dupa ce am incercat mai multe soiuri de becuri am renuntat si am pus xenon de 4300, si nici cu ala nu vad asa bine. Lupele din farurile originale fura foarte multa lumina. Dar decat sa merg cu proiectoarele aprinse, merg asa.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Mie Iul 06, 2011 9:56 pm

Scumpe... nu sunt chiar asa scumpe. Am luat asta iarna 2x xenon blue effect de la real. Si sunt albe. Who cares. 40 de lei in total, deci 20 de lei bucata... Nici nu m-a injurat nimeni ca bat prea tare si vad mai bine decat cele galbui oem.

Pt faza scurta, e o usita in aparatoarea de namol, daca rotesti roata ai acces mult mai usor. Dupa usita aia, e un capac. La ceva renaulturi, tre sa dea jos bara fata cu totul ca sa schimbe un bec... la noi e frectie. Treaba de 15 minute max pt fiecare bec, noaptea pe pipaite si lumina de telefon.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iul 06, 2011 10:17 pm

Da, stiam logic de capacelul de la roata, dar mai greu de pus capacul la far inapoi, ma taiasera toate apele!
Ivenomi nu stiu ce becuri ai luat tu la banii astia, dar sa sti ca le-ai luat bine.
Ce becuri am gasit eu in Carrefour eru niste stifturi albastre Pilot, care erau 83 de lei setul de doua H7, iar eu nu ma incumet la sticlele alea pentru ca stiu de pe vremea cand aveam Dacii ca erau porcarii. Ce sa-ti spun, Philips am gasit pe vreo 3 intensitati luminoase si cel Xenon (like) era vreo 80 lei bucata parca, poate si mai bine. In benzinarii sunt asa la vreo 180 lei setul (aceeleasi becuri in Carrefour). Deci nu prea ai ce alege, ce mi-au mai atras atentia erau niste Osram dar costau cat Philips.
Nu stiu ce sa cred despre durata lor de viata, cred ca acel 30% nu e o supravoltare Alex care sa ia din durata de viata a becului. Cred ca acel asa zis, plus de lumina e dat din temperatura de culoare a luminii, zic si eu... Ma gandesc ca o duce intr-un spectru unde ochiul e mai sensibil. Chiar n-am umblat noaptea cu ele si nu ma pot pronunta inca. Din cate am auzit pe la baietii astia cu masini Philipsurile astea cica ar tine bine si ca durata de viata. Din cate probleme s-au expus aici mi-a retinut atentia fixarea in cleme. Intr-adevar, becurile alea parca nu stau asa teapan la locul lor si asta pentru ca piciourul ala de la becul H7 de jos, e prea lung si trebuiesc cam indesate acolo. Trebuie scos chiar becul de pozitie ca din cauza soclului clema nu coboara pana jos, dar sincer sa fiu niciodata nu au stat fixe fixe sa nu le poti clinti din loc, si poate pe la gropi isi spune cuvantul aceasta mobilitate. O sa incerc sa le INFIG mai bine acolo.
Ma batea un gand sa-mi iau Xenon dar farul meu nu e prevazut cu lupa si nici spalare si ma gandeam ca la soare se vor mai putea altii dar la masina mea ba noaptea, si nu vreau sa deranjez oamenii. Eu chiar nu stiu la ce lupa te referi! Eu am Mitsubishi Colt din 2006 in 5 usi. Per ansamblu nu-s chiar ieftine H7 daca le schimbi foarte des, ca mine!

Multumesc de idei si maine voi incerca sa le proptesc in far mai bine, si eu ma gandeam la balanganeala lor la gropi!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Iul 06, 2011 11:27 pm

QUOTE (siminica @ Jul 6 2011, 05:33 PM) .......... Eu folosesc momentan cele mai penale (ieftine) care au costat 4 lei bucata.....

Scump dom'le , scump .
Cred ca la banii astia daca ar tine 3-4 luni minim, trebuie sa fiti multumiti , ca alea scumpe si cu x% luminozitate nu tin mai mult de 6 luni si platesti chiar cat nu fac ...
Becurile se mai pot arde si din cauza scuturarii repetate de la minunatele drumuri pe care mergem ...

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Joi Iul 07, 2011 3:59 pm

Eu dupa ce mi s-a ars becul pentru faza scurta de pe partea stanga mi-am luat niste becuri H7 din Real. Am dat vreo 20 de RON pe ele. Luminozitatea mi s-a parut ok. M-au tinat aproximativ un an si apoi s-au ars ambele. Acum am luat aceleasi becuri din Real. Initial am vrut un Philips dar nu am gasit si cum eram grabit am luat ce am gasit.
Sincer sa fiu mi se pare prea mult sa dau 70-100 (sau chiar mai mult) de RON pentru niste becuri care ma tin 6-12 luni si lumineaza aproximativ la fel.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iul 11, 2011 9:27 am

Mda.. am fixat si eu becurile si le-am testat noapte. Mai oameni buni ce sa zic, nu e chiar vrajeala cu ala +30% lumina! Chiar se vede mai luminos!
Data viitoare ma gandesc serios sa-mi iau niste Philipsuri si mai smechere! Merita banii! Acum sa vedem cat vor tine!
Faza lunga e foarte puternica cel putin.. face o pata lumioasa foarte intensa.

Cel mai cinstit ar fi sa ne punem Xenox dar nu stiu cum se vede din farul nostru! Mi-e sa nu orbesc oamenii!
A testat oare cineva?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori