Montare Discuri Frana

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
mistyque
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 9:29 pm

Mesaj de mistyque » Mie Iun 08, 2011 6:54 am

Salut colegii si vin cu urmatoarea intrebare: in urma cu 2 ani am schimbat sabotii (la aprox 70k km), insa cei de la tiriac auto mi-au spus ca as putea merge in continuare cu tamburii vechi, iar acum la 100k km am impresia ca desi sabotii au doar vreo 30k km cand pun frana masina cam se duce in nas si parca nu sunt multumit nici de pedala (o simt ca nu mai e cum era odinioara) si m-am gandit la urmatoarea chestie: pot pune discuri cu placute pe spate in loc de schimbarea tamburilor? Necesita ceva modificari majore, sau pur si simplu se scot tamburii si sabotii, se arunca si se monteaza f simplu discuri in loc? Precizez ca mai de mult cochetez cu aceasta idee deoarece sistemul cu tamburi mi se pare unul f prost din mai multe motive: se aduna mizerie in ei si mai ales cand e umezeala imi scartaie/uruie, mai scumpi la schimbare si nu in ultimul rand siguranta mult mai buna oferita de discuri. Astept raspunsurile voastre, intrucat pe site-urile de piese auto exista discuri frana spate pt modelul meu, dar nu stiu daca ar presupune si modificari suplimentare...

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mie Iun 08, 2011 10:01 am

Salut ,

Modificarea se incadreaza la una majora ,care ,in principiu ar trebui omologata la RAR ( spar sa nu gresesc ).
Probabil vor fi colegi care iti vor detalia procedura de inlocuire cu discuri , etrieri si port etrieri distribuitor , conducte flexibile si cate altele ...

O zi buna !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 08, 2011 11:43 am

Cel mai simplu cred ca e cu o punte de la dezmembrari. Altfel, cred ca fuzeta cu rulment si inel abs, discuri si placute, si probabil si poate si furtunase.

Totusi, tamburii sunt foarte ok pt mers normal, mult mai durabili decat frana pe disc, nu fac praf pe jante...

Daca masina se duce in nas la franare nu e de la ei. Oricum pe spate franeaza cu maxim 30%, DACA masina e incarcata. Majoritatea fortei de franare e pe fata.

Nu stiu ce anume simti in pedala, dar daca a inceput sa aibe un pic de cursa moarta, sau e mai moale, sau dupa franari repetate frana nu mai tine asa bine, atunci problema e pe la discuri/placute pe fata sau lichid de frana vechi.

Mai intai schimba lichidul de frana, cu un DOT 4 sau DOT 5.1, dar sa fie ceva de calitate. Apoi fa o aerisirie, si mai vezi cum stau lucrurile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori