Scaune Incalzite Pe Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Invizi_GO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 10, 2008 4:20 am

Mesaj de Invizi_GO » Joi Mai 12, 2011 9:14 pm

Salut!

Am deschis acest topic deoarece nu am reusit sa gasesc solutia viabila pe montarea scaunelor incalzite.

Miam dat seama cat de utile sunt scaunele incalzite in iarna care tocmai a trecut, dupa ce timpo de o saptamana, am condus o alta masina care avea aceasta dotare. Initial credeam ca este o fitza sa ai scaunele incalzite la masina, dar dupa acea saptamana, cand a revenit la masina mea, si faceam frigul in drum spre serviciu, am zis ca trebuie sa am si eu asa ceva pe masina.

Dupa ce m-am interesat,am gasit kit-uri after-market, cu diverse modele de butoane, care nu prea se potrivesc cu interiorul masini. Service-ul in poate monta tot un kit after-market, dar costa vreo 800 ron fara TVA, la care se adauga si 2 ore de manopera, si garantie 1 an. Acelasi kit, pe net,costa 3-400 ron, cu tot cu montaj si 2-3 ani garantie.

Problema mea este ca nu gasesc butoanele originale care ar fi venit din fabrica pe masina.
Singura modalitate este sa gasesc o serie de sasiu de la un colt care a venit din fabrica cu o astfel de dotare.

Daca este cinava care poate sa faca rost de o serie, sau de butoane , il rog sa ma ajute si pe mine.


Drumuri Bune! Multumesc.
Fişiere ataşate
scaune_incalzite.JPG
scaune_incalzite.JPG (47.9 KiB) Vizualizat de 7549 ori

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mar Mai 17, 2011 6:40 pm

M-am uitat si eu prin program si am gasit:
-buton scaun stanga 220 lei
-buton scaun dreapta 220 lei
-consola (placa pt butoane) 65 lei
preturile sunt de la mitsubishi
Dar sunt uimit de manopera care ti s-a oferit.Eu cred ca sunt cel putin 8 ore de munca pt ca trebuie facuta instalatia electrica.Si apoi......mai trebuiesc niste mufe......

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Joi Mai 19, 2011 11:56 am

Salutare.
Ma bag si eu pentru ca chiar ma intereseaza subiectul. Sunt o gramada de folii pentru incalzire de vanzare si ma gandesc ca se poate adapta un model.
Intrebare....nu exita deja instalatie electrica facuta pentru scaune incalzite?
Ca ma gandesc ca se pun scaune electrice pe Colt din fabrica, ... si asa cum am vazut la alte marci, nu se complica sa faca instalatii electrice diferite.
Fac una generica si cat mai completa si gata....optiunile doar se mufeaza.
De ex, din ce stiu eu pentru proiectoare exista mufe si tot, chiar daca masina nu o venit cu optiunea asta.
Numai bine.
Laurentiu

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Joi Mai 19, 2011 6:08 pm

Eu mi-am demontat absolut tot din masina de peste 10 ori.Nu am gasit nici o mufa in plus fata de ce are nevoie masina.Scaunele mele nu sunt incalzite si au mufe doar pentru airbag si pt senzorul pt centura.

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Vin Mai 20, 2011 8:26 am

pacat ca nu exista mufele...cred ca o optiune de alimentare ar fi bricheta....robby multumim de info.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Mai 20, 2011 8:27 am


Avatar utilizator
Invizi_GO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 10, 2008 4:20 am

Mesaj de Invizi_GO » Dum Mai 22, 2011 9:13 pm

QUOTE (robbycar @ May 17 2011, 06:40 PM) M-am uitat si eu prin program si am gasit:
-buton scaun stanga 220 lei
-buton scaun dreapta 220 lei
-consola (placa pt butoane) 65 lei
preturile sunt de la mitsubishi
Dar sunt uimit de manopera care ti s-a oferit.Eu cred ca sunt cel putin 8 ore de munca pt ca trebuie facuta instalatia electrica.Si apoi......mai trebuiesc niste mufe......



Asa mi-au zis cei de la service. Nush exact cat dureaza montajul la ei. am mai vazut niste tutoriale despre montaj pe net, shi erau ff simple de instalat, gen 'Plug-and-play".

Referitor la butoane,sunt cam scumpe... dar, eu consider ca merita investitia, daca le iau pe rand.
De unde pot sa le comand?
Stii cumva pe cineva care monteaza asha ceva? ma gandesc ca o sa ies mai ieftin la manopera, shi la aceeashi calitate.

Multumesc mult ! Bafta!

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Vin Iun 10, 2011 1:28 pm

Piesele se gasesc la orice magazin de piese auto (sau reprezentanta)cu conditia sa stie sa le identifice.(Eu m-am uitat pe un colt cu incalzire in scaune)
Nu am idee cum ar veni kitul de care pomeniti voi dar stiu ca la passat(de exemplu) unde sunt mai multe trepte de incalzire,in scaune se afla si senzor de temperatura ca sa stie cand sa se decupleze.Daca se strica acel senzor incalzirea nu mai functioneaza.Mufele de la butoane nu au doar 2 fire......

Avatar utilizator
Invizi_GO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 10, 2008 4:20 am

Mesaj de Invizi_GO » Joi Iun 16, 2011 1:29 am

Shtiu ca se pot gasi la orice magazin de piese auto! Problema mea este ca nu shtiu codurile butoanelor/suporturilor, sau vreo serie de shasiu de la o mashina care vine cu scaunele incalzite din fabrica, pt ca sa le pot comanda.

La passat shi la mashinile care au mai mult de 2 trepte pe buton incalzirea se face pe trepte, din buton, dand-ui intensitate mai mare , respectiv mai mica sistemului de incalzire aflat pe scaun. deci, butonul face toata treaba.
La kit-urile after-market sunt 3 fire care se conecteaza la buton, senzorul de temperatura fiind aflat pe elementul de incalzire care se monteaza sub tapiterie. Merge pus orice fel de buton ca sa le actioneze.
Presupun ca la butonul original ar trebui sa fie 6 pini: 3 pentru iluminarea lui, shi inca 3 pt incalzire. (asha am vazut la mai multe mashini cum ar fii opel, kia, logan, Fiat... shi alte mizerii similare)

Daca imi poate civeva sa faca rost de vreun cod de buton/suport sau o serie de shasiu, ar fi perfect shi ash ramane recunoscator toata viata!



Multumesc, Bafta!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Iun 16, 2011 11:44 am

@Invizi_GO :
QUOTE 8. Se interzic posturile monosilabice ("cool", "de acord", "super", "rullz", "vreau si eu d-ala", si altele asemenea) si posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. In ambele cazuri se va aplica un WARNING. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un FORUM. Scrierea cu ?nflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor ?n care pot aparea confuzii - limba romana este suficienta, nu vrem sa descifram mesaje tip SMS ("akm postez", "tb sa vb", etc)

Acest paragraf este extras de aici . Incearca pe viitor sa-l respecti !

In rest , bafta la proiectul cu scaunele incalzite

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori