Atentie La Gropi Ca Mi-am Facut Masina Praf!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Mar 21, 2011 11:19 pm

Doar ce am ajuns acasa de 10 minute si sunt foarte indignat.
Am luat o banala groapa nenorocita care a aparut intre timp ce repara unii pe una din strazile orasului meu. Binenteles ca era nesemnalizata.

Nu stiu ce dracu' a patit pentru ca e intuneric si nu m-am putut uita dar ce sa va spun.
Cand plec cu ea dupa loc se aude un zdranganit puternic, pe dreapta undeva.

Am testat eu asa la mana sa vad poate m-a lasat amortizorul, ala pare sa tina.

Nu stiu ce dracu poate sa fie pana maine la lumina dar orice ar fi nu cred ca e de bine!

Cel mai mult ma tem sa nu fi lovit ceva dracului pe la cutie. Sa fie un brat.. nici nu mai stiu!

Simptomele astea sunt: cand plec dupa loc se aude un zdruncinat, un troscanit si o virbratie in toata masina. Dupa ce ajunge la o viteza constanta nu se mai simte nimic. La directie nu am probleme. Zgomotul e mai pregnant (troscanitul de la plecarea de pe loc) cand bag R...


Ce poate sa fie baieti? Planetara? Sa fie lovit pe la cutie? Bucse la brat.. brat cu totul? Mor pana maine dimineata cand m-oi putea uita sub ea!

Aaaaaa..am uitat sa va spun ca in urma cu cateva zile m-a lovit un bou dand cu spatele cu un Mondeo alb in mijlocul intersectiei si mai trebuie sa o si duc sa o fac pe RCA-ul lui neispravitul ala, care by the way mi-a marturisit ca are Monde-ul de o luna luat si doua accidente cu el la activ din vina lui. No comment!

Salutare baieti si fiti cu ochii in 20!

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mar 22, 2011 10:27 am

eu nu am luat o groapa ci o bucata din refugiu de pietoni la tramvai inalt cam de 10-12 cm (pe care l-am rupt si deplasat cam la juma de metru de restul refugiului), cu roata fata-dreapta avand cam 40 km/h si ferindu-ma de unul in stanga mea care nu stia exact ce vrea de la viata. impactul l-am simtit f puternic insa nu se aude nimic dubios, nu trage volanul si nici zgarieturi. balonul mare la cauciuc cred c-a amortizat o buna parte din soc.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Mar 23, 2011 5:47 am

Da fratilor! De ce ma temeam ca e mai rau! Fotografia am facut-o cu un telefon.
Trebuie sa vad de unde ma scot de o carcasa de cutie de viteze! Hmmmm...
Fişiere ataşate
22032011038.jpg
22032011038.jpg (519.57 KiB) Vizualizat de 6186 ori

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Mie Mar 23, 2011 8:41 am

Din ce pare acolo, e bushita legatura intre amortizorul de vibratii si cutie. Parerea mea e ca tre sa fii norocos sa gasesti o carcasa cat de cat ieftina.
Plus ca daca muti tot ce e in cutie la tine in noua carcasa, exista mare probabilitate sa nu mai mearga la fel.
Poate reusesti sa gasesti pe cineva sa iti faca o sudura acolo, sa poti cupla amortizorul la loc.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Mar 23, 2011 12:33 pm

Am gasit eu o solutie tehnologica. I-am pus pe unii sa-mi fabrice o bucata metalica ramforsata din material serios, care se prinde in suruburile laterale ale cutiei de viteze (se vede la imbinarea din foto) si vine pe pozitie cu fosta gaura din cutia de viteze unde se prindea bieleta! Maine trebuie sa-mi puna un prezon de otel serios acolo si cu piulita si gata! Masina e rezolvata onorabil.
LaurB, stai calm ca se schimba usor carcasele.
Eu am avut un Punto la care am desfacut cutia si sa nu crezi ca-ti cad rotitele pe jos! Sunt arborii cu totul frate, nu e problema!
Multumesc oricum de sfat!
Mare lucru nu este, dar uite ca nu poti fara aia!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mar 23, 2011 3:23 pm

Daca ai casco iti sugerez sa o rezolvi pe asigurare si sa nu umblii cu improvizatii ca sar putea sa te lasa cand ti-e lumea mai draga.
O varianta ar mai fi sa cauti la dezmembrari.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Mar 23, 2011 5:19 pm

Pai daca aveam casco nici nu mai se purta discutia asta. Ceva ceva pot face. La dezmembrari slabe sanse!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Mar 23, 2011 5:28 pm

De ce toata lumea are impresia ca o "?mprovizatie" ar fi neaparat ceva prost?

Daca prinderea e in zona surubului care se vede in dreapta sus, atata timp cat nu are sanse sa se suceasca si sa se loveasca in nervurile cutiei (si sa o crape mai bine), cred ca treaba ar fi buna.

Dar probabil o poza detailata ar lamuri tot, nu?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mar 23, 2011 9:18 pm

Dar cum ai resuit sa rupi acel suport? Ai lovit masina pe dedesupt cadn ai dat in groapa sau s-a rupt de la socum resimtit de masina? Ai scut metalic sub motor?
Vad ca esti din braila sau galati in ce groapa ai dat si pe ce strada? Detaliaza putin dinamica evenimentului te rog

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mar 23, 2011 11:35 pm

Reclamatie la primarie? Nu e de joaca cu asemenea cratere, putea fi mult mai rau.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori