Atentie La Gropi Ca Mi-am Facut Masina Praf!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Mar 24, 2011 6:18 am

OK, va detaliez evenimentul!
Daca sunteti din Braila (sau Galati dar veniti prin Braila), atunci stiti ca Bulevardul Dorobantilor (prelungirea digului de la Galati spre Braila) care era pietruit inainte si linie de tramvai pe mijloc este in reparatie pe un sens.
Eu ma intorceam luni seara din oras. A trebuit sa las pe cineva intr-un loc si chiar imi puneam problema sa evit Dorobantiul pentru ca pe un sens se lucra, iar pe banda cealalta se circula din doua directii si oricum e plina de denivelari!
Pe drumul ala aveam maxim 30km/h pentru ca se mergea foarte prost. La un moment dat am vazut o denivelare, dar nu am apreciat corect adancimea ei. Am franat logic dar am intrat in ea.
Probabil pe jos a fost o piatra mare (din cele din care este si pietruit drumul) si mi-a lovit cutia!

Impactul initial l-a luat esapamentul, care este usor indoit, dar nu e problema. A doua zona de impact a fost cutia de viteze in punctul de prindere al bieletei!
Am simtit imediat ca s-a schimbat ceva la masina mea si am tras dreapta.
Am verificat rotile, m-am uitat cat am putut pe dedesubt ca era noapte, sa vad daca curge ceva de pe vreundeva. Mi-am testat amortizoarele, bieletele, ce am putut si eu.

Cand plecam dupa loc cu ea insa, trepida toata. Eu stiam anatomia masinii mele si sincer, fix la acea bieleta ma gandeam desi ma rugam sa fie cu totul altceva!
Nu stiu ce sanse am cu Primaria, o sa incerc sa ajung si pe acolo, dar indicat ar fi sa-i dau in judecata!

Nu stiu insa pe cati ani ma voi intinde, si ce rezolv!
Am gasit cum va spuneam o solutie tehnologica provizorie, care dupa umila mea parere si putinele mele cunostinte de fizica si mecanica cred ca va tine mai bine ca aia originala.
Practic, surubul care se prinde in acel suport creat vine exact in locul (si va prinde si pe filetul care a mai ramas din carcasa cutiei de viteze) unde trebuia sa vina! Nu sunt modificari de pozitie!

Materialul din care e facut e foarte rezistent si le-am sugerat baietilor o forma de delta pentru maxima rezistenta la forte, unul din varfuri fiind locul de prindere al bieletei in zona cutiei de viteze.

Astazi ma duc sa-mi pun un prezon serios acolo, (tot de Mercedes, ca am inteles ca sunt probleme cu filetul pe cutie, are alt pas) si din punctul meu de vedere problema este rezolvata!

O sa fac fotografii daca pot sa va arat despre ce e vorba, dar eu zic ca e foarte bine!
Voi incerca oricum dupa ce o pot pune pe roti sa ma duc la Mitsubishi cu ea sa-mi faca o evaluare a daunelor si apoi cu acea evaluare de daune, voi incerca sa intru in audienta la primarie. Avem noi un viceprimar foarte de treaba si chiar si primarul este un om mai gospodar decat hotii dinainte (nu dau nume), dar va dati seama ca suntem in Romania asadar va trebui sa ne judecam!

Din punctul meu de vedere, pot merge cu ea, dar nici lucrurile nu le las asa! Nu ma costa mare lucru sa intentez proces!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mar 24, 2011 8:56 am

Sa faci poze gropii cu pricina, sau vreunuei alte gropi crunte din zona aia daca cea in care ti-ai rupt masina a fost reparata. Sa ai ce pune la dosar. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Bagi si o rigla ceva in ea, sa se vada clar ce nenorocire e.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 24, 2011 10:34 am

CU primaria nu cred ca obtii ceva pe cale amiabila, trebuie sa ii dai in judecata, te judeci vreo 2 ani, apoi trebuie sa ii executi silit ca nu cred ca iti vor da banii pe reparatie altfel. Cel mai sigur pt tine este sa iti faci casco . La conditiile de trafic din romania eu consider ca casco este obligatoriu daca iti iubesti masina si ti la banii tai.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Mar 24, 2011 2:43 pm

Ok. Poze cu reparatia ? Poate altii nu se incurca la "improvizatii", dar eu sunt curios ce s-a facut si cum....

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 25, 2011 6:34 am

O sa fac si poze cu reparatia sa va arat despre ce e vb. Merge totul la fix!

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Mar 25, 2011 2:30 pm

Ma bucur ca ai reparat-o.

Cred ca si aici gaseai o solutie. (I-am gasit din intamplare pe net)
http://www.strungarieauto.ro/wp/galerie-foto/

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Apr 05, 2011 1:27 pm

Multumesc mult Andrei! Mai baieti, imi cer scuze, dar pur si simplu n-am cum sa fac fotografii sub ea sa va arat cum a iesit. Nu incap! )
Trebuie sa ma duc iar la service sa o ridice pe elevator! )

Ce sa zic.. pana acum a tinut. Eu cred ca e ok, si sincer nu s-a schimbat cu nimic masina mea.. (zgomot in plus, etc.. etc..)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori