Amortizoare Mitsu Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Dum Feb 06, 2011 4:57 pm

Buna ziua. Va deranjez cu o problema destul de mare pt mine si masina mea si anume eficienta amortizoarelor spate este foarte scazuta. Dar in primul rand va spun ca detin un Mitsubishi Colt New an 2009 cu vreo 29000 km la bord. In urma vizibilei deteriorari a stabilitatii masinii am decis sa fac un test de suspensie si anume de aderenta. In continuare va insirui datele de pe hartia iesita din tester :
Axa fata (%) STG. 64 DR. 67 Limita acceptabila mai mare sau egal cu 50 Diferenta pe fata este de 3% deci sub marja de 10% a normalului
Axa Spate (%)STG. 51 DR. 37 Limita acceptabila mai mare sau egal cu 35 Diferenta pe spate este de 14% deci peste max de 10% cat este normal

In urma spuselor va rog sa-mi dati un sfat orice numai sa pot rezolva aceasta problema stresanta. Totusi raman surprins ca din atatia posesori de colt de pe acest forum sunt singurul care a depistat o asemenea pb. Astept intrebari despre cum sa mers cu masina si altele asemenea. Va multumesc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Feb 06, 2011 6:31 pm

Salut,
amortizoarele sunt scurse? Dealerul refuza sa le schimbe pe garantie?

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Dum Feb 06, 2011 7:30 pm

treaba cu amortizoarele de colt este reclamata demult, si pe mitsu.ro si pe sectiunea mitsubishi de pe forumul masini.ro.
personal am remarcat reducerea eficientei amortizoarelor pe spate cu ocazia itp (in 2009, nov): pe fata era ceva de genul 60-65%, iar pe spate 51-53%. eu am pus aceasta degradare si pe seama faptului ca la vreo 6 luni de cand aveam masina am carat cu ea vreo 20-30 de saci cu moloz, evident nu toti odata ci cate 3-4 saci pe seara.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Feb 07, 2011 8:25 am

Suspensia pe spate e foarte slaba, amortizoarele curg frecvent si la smart. Eu nu ma plang de a mea pt ca am mers de mai multe ori cu ea f incarcata, cu oameni grei, peste sarcina maxima admisa, si s-au dus si arcurile si amortizoarele. 2 amortizoare KYB pe gaz sunt <100E, iar montajul este usor. Dar daca masina este in garantie, ar trebui sa ti-o rezolve ei. O sa ai si tu destule de tras dupa ce iese din garantie, n-are rost sa-ti cheltui banii de pe acum.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Lun Feb 07, 2011 8:39 am

Zilele astea ce urmeaza fac tot posibilul sa ajung la garantie si sa le expun problema. Bun eu cam banuiesc ce raspunsuri or sa mi se dea, ca am carat cu ea 10 saci de ciment, ca am luat toate gropile din bucuresti, ca am participat cu masina pe frontul de est in al doilea razboi mondial si cate si mai cate doar sa nu-mi dea garantie. Ce trebuie sa va spun este ca am mers cu masina asta ca si cu un ou, mai multa grija nu cred ca ar fi putut avea altcineva (pai ma scuzati dar cunosc o gramada de oameni care isi birjaresc masinile in ultimul hal si inca se incapataneaza sa functioneze in parametrii masinile alea, adica diferite marci nu doar una anume). Ce va mai pot spune acum inainte sa ajung cu ea la garantie este ca masinuta asta a noastra nu a fost conceputa pentru infrastructura Romaniei si nu are nici o treaba cu drumurile noastre. Va tin la curent.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Feb 07, 2011 8:59 am

Nu e asa, sunt foarte proaste ele. Stiu de f multe cazuri (>50% din membrii activi) de pe un forum din Anglia, si vor ajunge toti pana la urma sa le schimbe. Unii le-au schimbat si de 2 ori pe garantie.

Avatar utilizator
silviu87
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 14, 2010 6:13 pm

Mesaj de silviu87 » Mar Feb 08, 2011 1:08 am

mda...si eu am un mitsu colt din 2010 cu numai 10000 de km la bord inca nu am intrat la revizie dar mi e groaza de pe acum...in treapta 1-ia nu intra de fiecare data, un tremurat de volan asa mai neobisnuit la semafor,si ma duc la dealer ca de e in garantie sa mi puna ulei de gatit si alte rahaturi ca sa traiasca si eu pe criza asta si sa mi se rupa masina exact cand iese din garantie...romania vietii

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Mar Feb 08, 2011 9:44 am

da silviu si eu am aceasi motorizare ca si tine si am aceleasi chestii de care te plangi si tu dar tremuratul il inteleg deoarece este un motor in 3 cilindri si se simte , chiar daca are acel acel sistem de contrabalans care inlocuieste al patrulea piston tot se simt vibratiile la ralanti dar sa stii ca, conteaza si benzina pe care o folosesti, cu una se simte mai tare cu una mai putin, eu folosesc rompetrol pe cat posibil si incerc sa nu bag de 95 depinde cat de bogat sunt pe moment Iar cu intratul in diferite trepte se intampla si la mine...nu prea ai ce-i face asta este cutia.

Iar revenind la subiectul meu rog pe cei care cunosc sa-mi spuna ce alte marci de amortizoare standard ca cele din fabrica se mai gasesc in Romania de cumparat (inafara de Sachs si boge care ar fi aceiasi marie dar cu alta palarie) pentru puntea fata.

Iar cu off topicul de mai sus il rog pe Domnul Admin daca il poate accepta deorece ma gandesc eu ca nu ar fi in regula sa se mai deschida alte cateva topice pentru cateva intrebari, pe mine nu ma deranjeaza deoarece se vorbeste tot despre masina in cauza. Va multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Feb 08, 2011 10:07 am

KYB (kayaba) se mai gasesc.

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Mar Feb 08, 2011 12:42 pm

Kayaba recomand si eu , pret/calitate au un raport foarte bun. Eu cred ca apar probleme la amortizoare din cauza anvelopelor (205 45 16 ,195 50 15) si a drumurilor extrem de proaste de la noi. Au fost taxiuri in Tulcea (Mitsu Colt) care nu au prezentat problemele astea dar erau echipate cu jante de tabla pe 14 + talon 60-65 .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori