Amortizoare Mitsu Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Vin Dec 02, 2011 7:01 pm

N-as zice ca-s neaparat mai bune decat sachs, desi unii mecanici si comercianti de piese auto spun ca sachs nu mai e ce era. Si sachs au fost bune de noi, la mine nu au curs, dar eu am carat ca "nesimtitul": 550-600kg gresie&faianta (tzacaneala nevestii), saci cu adeziv pentru cele anterior scrise (nu simultan cu gresia si faianta ), saci cu moloz, masini de spalat, frigidere, canapea si saltea de la ikea, d-astea "usoare". Un mecanic priceput mi-a spus ca cel mai probabil, daca nu au curs (iar la mine chiar nu au curs), atunci la denivelari, in momentele cand masina era foarte incarcata, s-au lovit supapele din amortizor-cele de pe piston, iar amortizorul s-a bulit si nu-si mai face treaba. In plus la mine incepusera sa troncane.
Cand am pus KYB, am observat ca amortizoarele SACHS au tijele mai groase si cam la asta se rezuma diferentele de aspect. O sa vad la rezistenta in timp care-i diferenta, eu schimband sachs-urile dupa 4 ani de utilizare.

Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Dum Ian 01, 2012 10:00 pm

Un singur lucru iti zic si anume fa in asa fel si nu-ti lua sachsuri deoarece atat pot ele sa faca, sa amortizeze prost.{nu am timp sa ma explic mai mult} Pe spate ai alternativa sigura de a lua kyburi iar pe fata am vrut sa-mi pun alko , dar mai greu cu gasitu. Intrebati si va raspund.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Ian 02, 2012 7:50 pm

eu am luat KYB pentru spate de la ingaraj.ro cu 210lei/buc prin octombrie parca. nu stiu daca nu cumva la acest moment nu poti gasi mai ieftin si la altii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori