Schimbare Jante

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Oct 28, 2010 10:06 am

Stai relax ca nu exista nici o problema. Sa o zic pe aia sfanta, eu folosesc aceleasi piulite si la jantele de tabla si la cele de aliaj si tot nu am avut probleme deloc. Jante de tabla originale si jante de aliaj de pe Lancer Classic pe 15 (desi dimensiunea chiar nu conteaza). Deci nu iti mai bate capul atata , cat timp cumperi jante OEM nu vor fi probleme. La cele aftermarket, din ce stiu eu, se vand impreuna cu piulite etc... daca se stie ca nu se pupa alte piulite mai "grase"...dar la OEM eu nu am auzit de problema asta...

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Oct 28, 2010 10:30 am

''eu folosesc aceleasi piulite si la jantele de tabla si la cele de aliaj ''

Parca mi-a mai zis cineva acelasi lucru.

Mersi pentru ajutor.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Oct 28, 2010 5:50 pm

oare cine?

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Joi Oct 28, 2010 6:24 pm

Nu mai tin minte...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Oct 28, 2010 6:25 pm

You two get a room!

Intre timp noi suntem cuminti si revenim ontopic.

Avatar utilizator
adisonn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 26, 2010 10:12 am

Mesaj de adisonn » Lun Noi 08, 2010 4:57 pm

QUOTE (the1 @ Oct 28 2010, 09:30 AM) ''eu folosesc aceleasi piulite si la jantele de tabla si la cele de aliaj ''

Parca mi-a mai zis cineva acelasi lucru.

Mersi pentru ajutor.

salut

de curand mi am cumparat jante de tabla pt colt, ca sa pot sa le folosesc pe sezonul de iarna(pe masina am de aliaj),jantele le am cumparat fara piulite,si am fost sa le montez la autosoft la vulcanizare,iar baietii de acolo, mi-au spus ca nu pot sa mi monteze jantele de tabla cu aceleasi piulite care le am pe jantele de aliaj, din cauza ca sunt mult mai conice, si nu prind foarte bine janta, si pot sa am accident din cauza asta , sa sara vre-o roata,au zis ca daca vreau pot sa le monteze asa, dar este foarte riscant
Asa ca am fost la mitsubishi am comandat 16 piulite speciale pt jante de tabla(au costat 37 ron,la 2 vulcanizari mi au cerut 160 ron, respectiv 130 ron ,bine ca am intrebat de curiozitate si la mitsubishi),deci parerea mea este sa schimbi piulitele,pe jante de aliaj sa pui piulite pt jante de aliaj, si pe jante de tabla, piulite pt jante de tabla

numai bine

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Noi 09, 2010 10:14 am

Piulitele le voi schimba sigur. M-am inteles deja cu cel care imi vinde ''botosii'', o persoana de incredere, sa mi le trimita la pachet. Oricum, mersi pentru informatie si pentru pret. Eu as fi fost in situatia inversa, aveam nevoie de piulite pentru cele de aliaj.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Mar Noi 09, 2010 12:41 pm

Eu am jantele originale pe 16 de aliaj pentru vara si jante de tabla pe 14 pentru iarna (luate de la reprezentanta). De 2 ani folosesc aceleasi piulite si n-am avut nici o problema... In primul an le verificam o data la doua saptamani sa vad daca s-au slabit si necesita strangere dar nimic. Am mers cu alea de tabla si tare, si incet, si la munte si prin bucuresti, si pe zapada afanata, si drifturi in baneasa si niciodata nu s-au slabit sau sa faca figuri.

Nu incerc sa va schimb parerea si nici sa incep polemici, doar va impartasesc experienta mea. Din punctul meu de vedere sunt bani aruncati.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mar Noi 09, 2010 1:20 pm

Dupa cum a spus mai sus, si coobra a folosit aceleasi piulite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori