Schimb Bucsi Bara Stabilizatoare Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Vin Oct 15, 2010 5:38 pm

M-am bagat sub masina azi sa schimb bucsile de la stabilizatoare si am constatat ca unul din cele 4 suruburi nu am cum sa-l desfac (nu se poate ajunge la el). a facut cineva aceasta operatiune? va rog postati daca da si cum. multumesc

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Oct 16, 2010 9:41 am

cel mai sigur, pe elevator.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Oct 16, 2010 10:40 am

Sau macar o rampa inaltuta. Stiu eu una.

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Sâm Oct 16, 2010 12:01 pm

oameni buni...asta am inteles si am unde sa o urc....dar stie cineva cum se desfac? la cea din dreapta nu se poate ajunge la un surub

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Lun Dec 27, 2010 4:17 pm

Salutare,

Eu am schimbat bucsile de la barastabilizatoare la mecanic. Din ceea ce am vazut la el, trebuie sa desfaci ceva pe acolo inainte de a putea desface bucsile (trebuie detensionata bara). Dupa ce se detesioneaza bara operatiunea dureaza in 2 oameni 10 min (unul trebuie sa impinga bara in sus pentru a putea prinde ambele suruburi).

Eu zic ca e mai simplu sa te duci la un mecanic: 50-100 ron max pentru manopera.
Sper sa te ajute..(desi vad ca e de ceva vreme postul).

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Mie Feb 02, 2011 6:01 pm

-era si cazul sa am si eu scirtiit uneori la balansul masinii + o bataie periodica neregulata (parca sub pedale)

-pe voi cit v-au costat bucsile ?


-am fost neplacut surprins ca am gasit la 200-240 ( perechea) cica japoneze.....)

PS: mecanicul zice ca sunt bucsile bara stabilizatoare !

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Mie Feb 02, 2011 6:11 pm

La reprezentanta m-a costat un set parca 78 RON cu tot cu TVA si le-am ridicat in aceeasi zi. Cam asa se auzea si la mine.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Vin Feb 04, 2011 9:32 am

In primul rind vreau sa va spun ca nu ma pricep ff bine.. ( la mecanica)
Am rezolvat problemele ( si cu schirtiitul si cu bataia)
Bataia sa rezolvat dupa schimbarea bucsilor de la bara stabilizatoare ( care m-au costat 240 ron) ..daca bine am inteles eu.Schirtiitul este de la bucsile de la bara de torsiune (bucsile acelea sunt mai ieftine cam 20-30 ron / bucata) ..acolo mecanicul a dat cu un spray .(ceva ulei)...si surpriza.....nu mai exista nici un schirtiit.. sa rezolvat.. am mecanic bun si ff de treaba ...schimbatul bucsilor 25 ron..

PS: poate nu am inteles eu bine si am facut confuzie intre bucsi bara stabilizatoare si bucsi bara de torsiune....oricum nu mai conteaza am rezolvat problema..

Avatar utilizator
CUK987
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 04, 2013 11:48 pm

Mesaj de CUK987 » Joi Iun 20, 2013 12:19 am

Salutare,

Am un sfat pentru rezolvarea problemei bucselor de bara stabilizatoare, la modul ca le poti prelungi viata.
Varianta este urmatoarea insa nu am testat-o pe colt pana acum ci pe alt model de masina.
Ideea consta in a crea un manson de cauciuc (recomand ceva similar camerei de bicicleta). Invelesti bara stabilizatoare cu bucata de cauciuc in dreptul bucsei dupa care vii si montezi bucsa. Si BINGO.....s-ar putea sa fiti chiar multumiti.
Urmeaza sa aplic procedeul cat de curand si va voi spune daca a functionat la fel ca si in celelalte cazuri.


Succes

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Vin Iun 28, 2013 11:30 pm

Chestia cu cauciuc intre bucsa si bara o aveam si eu la masina, am descoperit cand am schimbat bucsile, l mine au tinut minim 5 ani alea care erau pe masina, de 5 ani stiu masina si nu au fost schimbate

PS dupa ce le-am dat jos am gasit codu de indentificare pe ele, erau originale

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori