Colt Diesel - Scoate Fum Cand O Calc Pe Coada

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Joi Aug 05, 2010 5:01 pm

Salutare tuturor,


Weekend-ul trecut am fost plecat pana la mare. Intr-o seara, in timp ce ma alergam cu un Yaris intre Cap Aurora si Costinesti, am observat ca in momentul in care ii dau talpa scoate cam mult fum, parca mai mult decat pana acum (sau poate mi s-o fi parut mie). La mers normal si stationare nu se vede pic de fum.
In rest masina merge ca si pana acum: ok (fara pierderi de putere, zgomote sau alte chestii).
Fumul nu e nici alb nici foarte negru.
Rog posesorii de colt diesel sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare: la voi cum este?


Multumesc

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Aug 05, 2010 5:04 pm

O forjezi? Daca nu, ar trebui Daca se merge subturat cu un turbo diesel se acumuleaza calamina pe evacuare si cand o calci, incepe turbina sa sufle afara depunerile astea negricioase.

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Joi Aug 05, 2010 5:10 pm

Eu abordez cam 2 stiluri de condus:

1. Schimbat undeva in plaja de turatie 2000-2500 si rulaj in plaja 1000-2300 RPM.

2. Schimbat in plaja de turatii 2500 - 3000 si rulaj in plaja 1000-2700 RPM.

De forjat nu pot sa spun ca nu o forjez (la cat de frumos se infige ma abtin f greu). Nu prea trece zi fara sa o duc putin peste 3000 RPM (merg zi de zi). Si eu m-am gandit la acelasi lucru, dar mi se pare cam ciudat sa scoata fumul de fiecare data cand o calc: de ex. sambata seara, era dupa un drum de ~300 km la turatii de peste 2800 rpm (cel putin pana la cernavoda).

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Aug 05, 2010 6:08 pm

e posibil ca din cauza ca te alergai cu nenea cu yarisul, sa begi motorina nearsa pe evacuare. si de acolo fumul.
in general dieselele e facute sa fie accelerate progresiv, dar na...mai scapa piciorul pe acceleratie.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Aug 05, 2010 6:32 pm

Eficienta scazuta a intercoolerului poate fi o cauza. Cald afara, alergat masinuta, IC mic... Atata timp cat fumul e doar la inceput cand accelerezi brusc, e ok.

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Aug 05, 2010 8:21 pm

desi se poate sa ai probleme la ITP daca nu se schimba comportamentul

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Aug 05, 2010 9:19 pm

Ma indoiesc, din batrani tot aud ca e normal ca dieselul sa scoata fum cand il calci. Cauzele insa nu le cunosc si nici nu m-au interesat, neavand diesel.

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Joi Aug 12, 2010 2:41 pm

Pai este normal,creste debitul de motorina si cum la noi motorina este de o calitate exceptionala...........

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Aug 12, 2010 4:23 pm

Acelasi fum il vezi si ziua ? ca daca da , e naspa , daca nu , e ok . Fumul de diesel este mai dens si in lumina farurilor noaptea se vede. Autobaza nu fumega , dar seara am impresia ca ii las intr-un nor de fum pe cei din spate cand accelerez , dar in aceleasi conditii ziua nu vad nimic in spate .

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Joi Aug 12, 2010 4:31 pm

Va multumesc pentru raspunsuri . Nu am mai avut timp sa mai raspund din pacate.
@Cristi BNA : cam asa e si la mine. Ziua se vede f putin si numai pt putin timp la demaraj, iar noaptea am impresia ca eu las tot fumul de pe drumurile patriei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori