Faza Scurta!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Lun Aug 16, 2010 12:11 pm

Cred ca daca se ardebecul de faza scurta, curentul ca fi ceva mai puternic pe circuitul de iluminare, motiv pentru care e posibil ca sa mai cedeze si alt bec. La colt am schimbat ambele faze scurte ( la diferenta de o saptamina; cu injuraturile de rigoare ). La tractor stiu ca daca i se arde o faza scurta, in doua trei zile trebuie sa schimb si o pozitie/stop pe spate. Macar acolo am senzori de bec ars. Tare mi-as dori si la colt.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Joi Oct 28, 2010 5:11 pm

cam asa am patit si eu...insa am rezolvat..Le-am inlocuit....

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Dec 02, 2010 9:06 am

Neatza !
Iara s-au ars un bec de faza scurta si unu de pozitie pe stinga.
Ca nu am manualul dupa mine si masina e la nevasta, ce tip de becuri sint pt pozitie si faza scurta la Colt ? Ca sa nu iau aiurea. Oricum pe simbata ma prezint la service ca m-am saturat de cite becuri am schimbat la masina asta intr-un an. La tratoras in sase ani nu am schimbat atit de multe.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 02, 2010 10:49 am

H7 la scurta si la pozitie parca 5w5 le cheama.
la atatea beace schimbate intr-un an, eu mi-as pune intrebari de instalatie.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Dec 02, 2010 11:08 am

W5W , sau 501 (cod uk).

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Dec 02, 2010 11:37 am

Mersi mult !
Aseara totul era ok.
Azi dimineata faza scurta si pozitia pe stinga erau moarte

Avatar utilizator
backrip
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 16, 2009 11:17 pm

Mesaj de backrip » Sâm Dec 11, 2010 8:03 am

Acum o saptamana am schimbat becul d faza scurta dreapta, iar acum doua zil mi s-a ars cel de pe stanga...
Mi s-a spus ca aceasta problema ar fi de la drumuri...

In fine... pentru cheltuiala putina, imi cumpar bec h7 cu 7 lei, fapt pentru care, singurele injuraturi apar datorita incomodului montaj...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Dec 11, 2010 11:25 pm

De regula se recomanda inlocuirea ambelor becuri de pe aceeasi faza cand unul din ele se arde.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Lun Dec 13, 2010 10:32 am

Mda. Cam asa scria si pe ambalajul noilor becuri.
Am fost la service si mi s-a spus ca alternatorul incarca corect si ca nu ar fi probleme pe partea electrica.
Motivele pentru care se ard becurile ar fi ca asa :
- calitate proasta. Am avut becuri de 70 de lei setul si m-au tinut aproape un an. Am luat de 12 lei setul si se ard in dioua luni maxim.
- socurile. Masinile sint rigide rau. Mai ales Coltul. Un bec aprins e mai sensibil la socuri si cum si eu si nevasta mergem mereu cu becurile aprinse.

Concluzia: cumparati becuri de calitate si montati-le calumea in soclu.


La mine s-a ars si o pozitie si becurile de la numar. Pe linga faza scurta. Oricum a fost dubios ca seara au functionat si dimineata nu mai erau. Cred ca si temperatura are ceva de spus la faza asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Dec 13, 2010 11:26 am

Eu auzisem ca e invers, ca alea neaprinse se scutura mai repede, ca e mai rigid filamentul cica. Dar nu sunt convins de nici una din posibilitati. Eu cred ca se ard pt ca sunt proaste, si pt ca le folosim mult. Ce-i drept, mi-e nu mi s-au ars asa multe, 3 becuri pe scurta in 70.000km de mers cu farurile aprinse mereu (DRL care foloseste faza scurta) si 1 bec de pozitie care sta la fel mereu aprins.Bine mi s-au mai ars vreo 4 seturi de leduri de pozitie, pt ca erau chinezarii. Acum am pe scurta niste chinezarii care lumineaza alb-alb,xenon de 5000. Sunt curios cat or sa tina, le-am inlocuit pt ca vroiam sa vad cum sunt, nu pt ca se arsesera becurile de pe scurta (brand carrefour, dar nu nr 1).

Cat dai atat te tin. Cand se vor arde astea, voi incerca M-TEC. Oricum becurile e bine sa le schimbi la fiecare revizie daca mergi mult cu masina, mai ales daca faci drumuri noaptea, la urma urmei sunt pt siguranta si comfortul tau.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori