Demontare Volan Colt Vi

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Mar Iul 13, 2010 10:34 pm

Salutare tuturor,


Dupa cum v-am obisnuit deja ( ), am si eu urmatoarea "problema": trebuie sa inlocuiesc volanul actual cu un altul si am nevoie de un "how to" pentru demontarea volanului actual (pentru a nu produce defecte involuntare) in cazul in care a mai facut cineva asa ceva.

P.S. : din cate am observat, volanul dupa acest model este identic cu cel de pe lancer classic.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Iul 14, 2010 8:51 am

cel mai mare defect pe care il poti face, este sa pocnesti aibagul.
deci in primul rand baterie decuplata, pe cat posibil fara electricitate statica

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Lun Iul 19, 2010 9:52 am

Multumes pentru sfat Coobra si pentru suport Teanu.

Mission accomplished! Volanul a fost schimbat, dar din pacate nu am reusit sa cuplez comenzile audio (cablajul nu este facut dupa cum credeam).

Deci, pentru cine mai doreste sa desfaca volanul, un mic how to:

* Inainte de opeartiuni urmati sfatul colegului Coobra (pentru mai multa siguranta).

1. In lateralele volanului (pe partea din spate) exista 2 suruburi torx care elibereaza partea centrala (cu tot cu airbag).
2. Desfaceti cele 2 mufe (claxon si airbag - atentie la cea de airbag pentru ca este fragila).
3. Scoateti partea centrala.
4. Desfaceti surubul central (care tine volanul) si gata

*Atentie mare sa va faceti semn pentru a putea monta volanul in pozitia corecta (va scuteste de o operatiune suplimentara de demontare remontare).


O zi buna tuturor

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Iul 19, 2010 10:35 am

Cu ce l-ai inlocuit ? O poza,ceva ?

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Lun Iul 19, 2010 11:42 am

Salutare,


Am inlocuit volanul, schimbatorul si burduful de la schimbator (al meu original este culoarea powder blue pe care o detest) cu un volan imbracat in piele (cu comenzi audio), cap schimbator imbracat in piele si burduf negru (toate prelevate de la o epava dintr-un parc de dezmembrari care avea 6000km la bord la momentul accidentului).

Poze o sa fac in weekend (mama ei de munca..)

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Lun Iul 19, 2010 12:25 pm

Te inteleg. Sa te bucuru de ea

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Mar Iul 20, 2010 9:06 am

QUOTE (GeKados @ Jul 19 2010, 11:42 AM) Salutare,


Am inlocuit volanul, schimbatorul si burduful de la schimbator (al meu original este culoarea powder blue pe care o detest) cu un volan imbracat in piele (cu comenzi audio), cap schimbator imbracat in piele si burduf negru (toate prelevate de la o epava dintr-un parc de dezmembrari care avea 6000km la bord la momentul accidentului).

Poze o sa fac in weekend (mama ei de munca..)

Unde e epava respectiva? Ma intereseaza daca e vre-una dintre rotile fata ok, imi trebuie rulment fata. Mai multe detalii pls?

Avatar utilizator
GeKados
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 1:34 pm

Mesaj de GeKados » Mar Iul 20, 2010 10:01 am

Epava respectiva este la 3 km de Pitesti, intr-un parc de dezmembrari. Nr. de telefon al celui cu care am vb este urmatorul: 0728.254.100 (nu mai stiu cum il cheama). Suna si intreaba-l de piesele care te intereseaza.

Detalii epava: lovita in fata central, sasiu indoit, partea din spate jos taiata; airbag-uri sarite; varianta in 4 usi.


P.S. Daca te duci acolo, am rugamintea sa ma anunti si pe mine deoarece mai am nevoie de ceva de acolo.

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Mie Iul 21, 2010 9:45 am

Daca nu are si scaune recaro in rest nu ma intereseaza nimic

Doar ca am un zgomot pe dreapta fata, pe care cei de la service n-au reusit sa mi-l diagnosticheze, dar ei cred ca ar putea fi de la rulment. Si n-as cumpara unu nou doar sa vad daca mai face zgomotul ala.
Oricum, slabe sanse sa fie acelasi rulment ca la mine (cu tot cu fuzeta), dar o sa dau un telefon sa vad.
Mersi de detalii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori