Rulota Pe Colt 1.5 Did

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Iul 12, 2010 5:52 pm

Bai baieti, care va pricepeti asa cat de cat la rulote?
Ma batea un gand sa-mi iau o rulotica, eventual una mica ceva de genul:
http://www.littleguy.co.uk/

Problema este ca nu stiu care e treaba cu "potrivitul" rulotei cu a masinii.
Am auzit si eu de la unii ca are importanta greutatea masinii cu greutatea rulotei, greutatea ei pe carlig si de-astea.
Stie cineva cum se calculeaza cumva?
Deasemenea stie cineva de unde as putea cumpara de pe la noi o rulota (eventual o de-asta mica?), ca din uk la sh, n-are rost.

Ce ziceti la Coltul meu diesel asa, cam ce rulota s-ar potrivii? Masina are 960kg parca si puterea motorului e 95cai (diesel).
Salutare

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Iul 12, 2010 6:08 pm

Recomandat e sa nu depasesti 85% din greutatea masinii. Asta daca nu cumva manualul zice altfel (mai putin). Conteaza si carligul, cat poate el sa duca.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iul 12, 2010 6:20 pm

recomandat ar fi sa nu depasesti sarcina maxima admisa la remorcare (si aici e in functie daca ai dispozitiv de franare sau nu - pe remorca adica)
la coltul meu (1.5 benzina, 5 usi) zice in talon ca am voie maxim 500 kg fara dispozitiv de franare si maxim 1000kg cu dispozitiv de franare.

Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Mar Apr 26, 2016 10:57 pm

Ma tot bate gandul sa achizitionez o rulota, din cele mai mici 450-600 kg, pt coltul meu 1.3. Cf talonului o pot pune fara probleme. Ideea e daca cineva a mai inhamat coltul la asa ceva? Avand in vedere ca loganul 1.4 duce cu succes rulote chiar mai grele nu vad de ce n-ar merge si coltu.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Apr 27, 2016 9:10 am

Poti pune, normal ca poti. Daca puteai pune la dacia 1300, coltu o sa fie racheta (relativ).


Stabilitatea la viteza mare/vant/franare ar putea fi o problema data fiind masa mica a masinii, de aia e bine sa tractezi cu ceva mai consistent, nu doar din cauza motorului. Dar daca p iei doar ca sa cari cateva sute de kg de cateva ori pe an si adaptezi stilul de mers va fi mai mult decat ok.


Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Joi Apr 28, 2016 11:18 am

La Coltul nevestei are trecut in CI o exceptie la masa maxima autorizata. Ceva pe la 2200 kg. Vezi poate ai mentiunea aia trecuta acolo la rubrica de observatii. Dar na, pentru asa ceva as recomanda o alta masina.
Daca o sa tractezi cu coltul, atunci neaparat trebuie sa-ti adaptezi stilul de condus. Fara bruscari, fara fortat ambreiajul etc. Si atentie mare de tot la trecerile de pietoni. Ca oamenii au tendinta de a se baga fix dupa masina si risti sa-iiei cu rulota.


Avatar utilizator
stefanpomarac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 02, 2014 12:38 am

Mesaj de stefanpomarac » Sâm Apr 30, 2016 3:20 am

La fel si in talonul meu, masa maxima 2250 kg.
Chestia cu rulota e un vis/idee mai ales ca plimbatul pe la pensiuni e de multe ori o ruleta ruseasa, mai ales cu copii. Nu de multe ori am dat de mizerie, zgomot etc.
Singura problema cu rulotele o reprezinta inca locurile de campare. Ar mai fi si problema parcarii rulotei intr-un loc sigur atunci cand nu e dusa in plimbari, etc. Ne mai gandim, analizam, vedem.

Avatar utilizator
dragoshw
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Aug 07, 2014 3:45 am

Mesaj de dragoshw » Sâm Apr 30, 2016 3:31 pm

Pentru tractat cat timp nu se depaseste masa maxima admisa. Debraieri lente la plecarea de pe loc, schimbari de viteza cat mai line si mare atentie la frane ! Conduita preventiva maxima la frane !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori