Placute Frana Fata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Joi Iun 17, 2010 12:41 pm

Am un scartait care parca vine de la rotile din fata. Stiu ca placutele de frana au un arc de otel care trece prin ele si in momentul cand uzura placutei ajunge la arc, prin frecarea lui de disc se produce un scartait, semn ca trebuie sa inlocuiesti placutele. Am parcurs 51.000Km. Am o intrebare pentru colegi : pot sa-mi schimb singur placutele sau sa ma duc la service ?
La -dacie- le schimbam singur.
Scartaitul se aude si cand imping masina motorul fiind oprit. Cum apas putin pe frana dispare. Este adevarat ca este destul de discret deocamdata.
Puteti sa-mi recomandati un tip de placute ?
Multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Iun 17, 2010 12:56 pm

Poti sa ti le schimbi singur, surubul de jos de la etrier il desfaci de tot, iar cel de sus il slabesti cat sa se rabateze etrierul. Parca erau de 13. Scoti placutele, le pui pe cele noi si apoi in functie de cat de uzate sunt cele vechi te chinui mai mult sau mai putin sa faci parghie si sa impingi pistonasul inapoi. Daca mai ai presa de la dacie, o poti folosi evident pe aia si nu te mai chinui. Eu am reusit cu o surubelnita ordinara sa fac suficienta parghie, dar in cazul meu placutele nu erau decat putin uzate (diferenta de vreo 3mm in total. Cat vrei sa dai pe placute? Incep de la ~1mil alea delphi, si in jur de 2 ceva mai bune.

Avatar utilizator
Mugurcolt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 27, 2008 10:16 am

Mesaj de Mugurcolt » Mar Iun 22, 2010 9:08 pm

Am cumparat placute textar si le-am montat. Acum mi-am adus aminte ca pe placute nu era acel canal de la mijloc pe partea cu care se face franarea.
Are vreo importanta?
Sunt gata sa le demontez si sa fac acel canal pe placuta cu panza de bomfaer,daca este necesar. Ma gandesc ca nu este necesar daca asa au venit. Sau placutele nu sunt originale? Cine a montat placute textar imi spune si mie daca cele cumparate aveau canal pe mijloc? Le-am cumparat de la un magazin specializat.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Iun 22, 2010 10:02 pm

Acel canal este pentru acumularea prafului de la frecarea de disc si, din cate stiu eu, este prezent la placutele care au suprafata de contact mai mare. Nu stiu exact cum e la Colt, dar daca nu il aveau nu iti recomand sa il faci tu. Din experienta iti spun ca placutele textar lasa foarte multa negreala care se depune pe jante. Eu am avut mereu jantele negre cat timp am avut textar.
Poate dupa ce faci cateva nii de km cu ele ne impartasesti niste impresii.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Iun 23, 2010 8:39 am

Eu am si la placutele fata si la cele spate acel sant. N'are rost sa le dai jos si sa iti faci tu sant. Nu cred ca vor mai fi bune de ceva placutele dupa aia, poate se mai si ciobesc la o frana violenta. Nu e absolut vital sa ai santul, probabil ca vor si scartai mai mult pe langa inegritul jantelor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori