Colt Din 94

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
kragus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 9:00 pm

Mesaj de kragus » Sâm Mai 22, 2010 9:13 pm

Salut, am gasit zilele trecute un colt din 94, am negociat pana la 1000E. Eu nu ma pricep la masini, am mers cu un prieten, spune ca ar fi buna, dar de mers in service cu ea pt a afla mai bine. Detalii despre ea: Nu are absolut nici o optiune, aproape totul manual, oglinzi, inchidere, geamuri, nu are AC, de ABS inca nu stiu. Trapa electrica, nu stiu inca daca merge cum trebuie, nu ploua in ea si asta e bine. Am mers cu ea un pic, si prietenul meu care mai stie cate ceva spune ca se prezinta bine la mers la prima incercare, doar tremura putin dar cica nu e nimic grav, e silentioasa, serva e buna. O chestie ciudata la ea...in bord e aprins becul "Check engine" si asta ma preocupa, detinatorul masinii spune ca nu prea se pricepe nici el foarte bine asa ca nu stie mare lucru despre ea, ce are sau ce nu are. Chestia e ca din cate am citit pe forumuri becul "Check engine" poate insemna de la un capac pus stramb pe undeva pana la reperatii de ma spanzur. Intrebarea este: Oare se merita la banii astia, sa presupunem ca nu ar avea alte probleme, pana cand o sa merg cu ea la verificari. A...are primul set de nr rosii, adusa anul trecut de la nemti, deci neinmatriculata, are 240.000 KM mersi mult!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Dum Mai 23, 2010 11:05 am

frate, nu e combinatie cu masinilea astea vechi asa. E drept ca japonezii le fac mai rezistente, insa eu unul nu m-as risca. Eu zic ca atunci cand iti iei o masina second hand tre' sa aibe un maxim 5 ani si un maxim 100.000 km, ca sa stii de-o treaba.

Avatar utilizator
ppk
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 23, 2010 11:56 am

Mesaj de ppk » Dum Mai 23, 2010 11:59 am

parerea mea ca e mult,eu am luat din Arad un Colt GLX din 95 cu clima,oglinzi electrice, 140.000 km ,inradevar au mai trebuit schimbate consumabilele care mau costat 300 euro dar merge f bine , mai ales ca sunt incepator si ca prima masina pot spune ca e mai mult decat suficient !

Avatar utilizator
matei_m
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 13, 2010 8:15 pm

Mesaj de matei_m » Dum Mai 23, 2010 12:14 pm

si taxa cat e? si pe bulgaria daca o inscrii e minim 500 de euro. oricum sincer la banii de care dispui 1000+ taxa, mai bine tragi spre un cielo care are si geamuri el si poate prinzi si un AC.

Avatar utilizator
kragus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 9:00 pm

Mesaj de kragus » Dum Mai 23, 2010 12:32 pm

Mersi de raspunsuri, le adun la pareri, stiu ca nu e combinatie cu astea vechi, dar pentru ceva temporar poate merge, deocamdata nu dispun de mai mult, totusi nu zice nimeni ca nu mai pot astepta, ma gandeam ca daca ma tine vreo trei ani e bine, poate o casez si fac eu ceva mai tarziu, nu stiu. In alte orase am vazut ca gasesc mai ieftineaua, dar nu-mi permite timpul sa fac o excursie. Din cate am auzit cica nu ar fi scumpa taxa, vreo 300E. O sa stabilesc sa o duc in service saptamana asta si sigur o sa mai descopar ceva bube la ea, si poate mai scot din pret, asta in cazul in care nu e grav, daca e grav mai astept, nu vreau nici sa o mai platest inca odata doar pentru nu stiu ce piesa sau defectiune. La consumabile sunt pregatit sa schimb, fara discutie distributia, ulei etc. Oricum mersi inca odata.

Avatar utilizator
ppk
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 23, 2010 11:56 am

Mesaj de ppk » Dum Mai 23, 2010 12:41 pm

pe mine taxa cu depreciere ma costa 220-300 euro, dar iti zic mai cauta ca gasesti una ca a mea si iti zic merge f bine,eu pe a mea am bagato in service dar am avut norocul ca distributia sa fie schimgata recent,si am mai bagat in rest 300 euro in consumabile,centrare,etc , distributia daca nu era schimbata am inteles ca e cam mult manopera si te mai costa si aia vreo 200 euro,nu te grabi la prima masina care o gasesti eu iti zic sa mai cauti,eu sincer daca nu avea clima nu o luam,vara e nebunie cu caldurile de la noi
!

Avatar utilizator
kragus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 9:00 pm

Mesaj de kragus » Dum Mai 23, 2010 12:49 pm

Mah, sa stii ca nu e prima masina pe care o gasesc, de aproape un an caut si am mai gasit altele si mai bune de-alungul timpului, dar au fost diverse motive pentru care m-am razgandit, am pus multe in calcul, inclusiv rate pt una noua, dar acum parca sunt mai hotarat si mai sigur in ideea sa imi iau o masina, ajung in punctul in care realizez cata nevoie am de masina, mai ales cand te obisnuiesti de atatia ani sa conduci masina firmei si sa te limitezi doar la strictul profesional. Dar nu e gresit sa mai astept, mai caut si poate mai gsesc...

Avatar utilizator
kragus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 9:00 pm

Mesaj de kragus » Lun Mai 24, 2010 2:50 pm

Am asteptat si am gasit. Colt din 97, arata mult mai bine, prin reprezentanta. Fatza de ce gasisem eu saptamana trecuta...
Daca vreti sa imi dati o parere, uitati aici link: http://autovit.ro/mitsubishi-colt-C13163963.html

Avatar utilizator
Puiu
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 9:27 pm

Mesaj de Puiu » Mar Mai 25, 2010 10:59 am

QUOTE (kragus @ May 24 2010, 02:50 PM) Am asteptat si am gasit. Colt din 97, arata mult mai bine, prin reprezentanta. Fatza de ce gasisem eu saptamana trecuta...
Daca vreti sa imi dati o parere, uitati aici link: http://autovit.ro/mitsubishi-colt-C13163963.html

Salut,
Am un colt din '99 (asemenea celui galben din VN).
Exterior arata impecabil, mai bine ca a mea, interior din cate am vazut arata iar bine.
La motor imi fac probleme- e destul de murdar si din cate se vede in poze: e lucios, asta nu poate fi decat de la scurgeri de ulei. Acum garniturile nu sunt cine stie ce avere sa le schimbi, in 1zi-2 maxim se inlocuiesc (depinde de timpul mecanicului).
Ca si masini, sunt f bune, si nici piesele nu sunt f scumpe.
Daca mai negociezi la pret undeva pe la 1100-1200e, din cate vad in poze :merita!!!
Taxa cu depreciere fara abs si clima e undeva pe la jumate. Eu am taxa 927e, si azi ma duc la RAR sa ridic decizia de depreciere (din cate mi-au spus ce-i de la RAR, taxa va fi injumatatita) si CIV.

Acum sa nu aiba ceva "putregaiuri" pe dedesubt.

Spor la cautat in continuare!(asta in caz ca nu "agati" coltul galben!

Avatar utilizator
kragus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 9:00 pm

Mesaj de kragus » Joi Mai 27, 2010 12:35 am

Salut,
Am mers pe optiunea celui galben, e in fata blocului. 1100 toata treaba. Ce sa spun, merge bine, arata bine si la ochi, si pe dedesupt, motorul toarce frumos. Toata lumea o vorbeste de bine pe unde am mai fost, ma refer la cunoscatori. Dar cand spun "bine" iau in calcul si faptul ca are 13 ani. Trebuiesc schimbate placutele de frana ca sunt varza, arata rau, plus ca au inceput sa imi shuiere in mers, daca ciupesc un pic frana nu mai face, dar dupa 5-10 metrii iar incepe, nu e deranjant dar e un semn. Amortizoarele de schimbat, (cam 300RON bucata) garnitura la ulei. Ma rog, consumabilele sunt maruntisuri, nici nu intra in discutie. Distributia nici aia nu mai intra in discutie. Deocamdata nu am inmatriculat-o. Inainte de RAR vreau sa o pun la punct un pic, si aici cer un pic sfaturile voastre. Eu oricum nu aveam habar de masini, ce am mai invatzat zilele astea, de la unul-altul. M-am gandit asa: schimb placutele, uleiul, filtru aer, filtru benzina, pun benzina buna si o rulez un pic, in ideea de a iesi binishor la RAR, ca sa o pot, sau sa imi permit sa o inmatriculez, cu toate taxele samd. Procedez bine? Sa o vad eu in regula, sa-mi fie numele pe ea. Apoi o pun la punct calumea, amortizoare, bucsarae si altele. Le iau usor, nici timpul nu-mi permite, mi-a luat doua zile sa pot ajunge sa duc actele la tradus. Taxa pentru ea vad ca variaza intre 500 si 700E, as duce-o pe undeva sa ii fac niste teste provizorii sa vad cam cat m-ar costa. Cerere de depreciere nu stiu daca sa fac sau nu, ca din cate am inteles e vreo 10 mil, si chiar daca imi scade 200E la taxa tot nu castig nimic. Mai vb cu cate "cineva" poate o scot bine cu taxele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori