Problema Fara Rezolvare...

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
chryss03
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 04, 2010 11:04 pm

Mesaj de chryss03 » Mar Mai 04, 2010 11:13 pm

...oameni buni!, sunt nou aici pe forum si ma bucur sa ma alatur comunitatii MITSUBISHI insa am o mare problema, deunazi ,dintr-o data motorul a inceput sa mearga sacadat in turatie, parca nu mai are putere, s-a intamplat dintr-o data, am facut doua teste pe comp si ambele au iesit fara erori cu exceptia uneia de la avans parca, nu ar fi in plaja normala, adica afisa cam 13? si tipul a zis ca ar trebui sa fie pe undeva pe la 4?, in fine, dupa indelungi dezbateri cu mecanicul meu, am verificat fisele, bujiile, am cumparat chiar o bobina de inductie noua si...nimic, azi am schimbat si pompa de benzina si...iarasi nimic, la ralanti merge perfect insa cand dau sa plec sau in timpul mersului, accelerand, motorul nu are putere si hurducane, senzatie naspa...mentionez ca , colt-ul meu este de 1,6 16v din 97, daca aveti idei sau solutii sunt binevenite, si tin sa multumesc anticipat pentru eventualele sugestii si timp alocat acestui topic, aa, uitasem: sa verific si senzorul de la distributie?...a frecat cablul pe curea si unul din cele doua fire avea lita la vedere, si era si cel rosu, l-am izolat insa problema nu a disparut. Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Mai 05, 2010 12:21 am

hmmm...din 97 zici? are catalizator?? daca da vezi sa nu fie infundat...

Avatar utilizator
chryss03
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 04, 2010 11:04 pm

Mesaj de chryss03 » Mie Mai 05, 2010 7:14 pm

nu am verificat catalizatorul insa am fost azi la Mitsubishi Timisoara si maine am sa las masina la ei toata ziua, sper sa-i dea de cap, dupa ceea ce a spus tipul de acolo ar fi vorba de o garnitura la admisie sau furtun fisurat, in rest motorul se comporta normal cu exceptia faptului ca ii da in nas la accelerare, trebuie mangaiata pedala la acceleratie sa mearga ok

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mie Mai 05, 2010 8:09 pm

senzor acceleratie...

Avatar utilizator
robbycar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 12:01 am

Mesaj de robbycar » Mie Mai 12, 2010 10:51 pm

daca merge bine la ralanty si nasol in turatie.........
-alimentare:filtre sau pompa combustibil
-senzor turatie
-senzor pozitie acceleratie(pe clapeta)
-senzor presiune admisie....
..............

Avatar utilizator
lvenoml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 03, 2010 10:28 am

Mesaj de lvenoml » Joi Mai 13, 2010 12:21 pm

Sa imi zici te rog si cat te-a costat. Ca au niste preturi de o iei la fuga.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori