Se Apropie Revizia De 90.ooo Km!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Apr 13, 2010 10:29 am

Iata ca se apropie revizia de 90.ooo km la masinuta mea. Nici nu stiu cand a trecut timpul.
Garantie nu mai este, leasing terminat asa ca ma apuc sa o fac singurel.

Vreau sa trec in revista ceea ce trebuie schimbat si as dori sa imi dati unele idei sugestii, sau sa-mi atrageti atentia daca uit ceva.
Dupa ce o sa o fac, o sa postez toate costurile pentru eventualii amatorii de revizii in fata blocului.

Motor: 1.5 DI-D:
Capacitate baie ulei: 5.2l, in filtru 0.3l, deci am nevoie de 6 litri ulei! Ma gandeam sa folosesc tot Mobil 1, am avut experiente placute cu el si in trecut asa ca prima etapa ar fi achizitionarea a 6 litri de Mobil 1 10w-30. Aveti idee de unde il pot cumpara mai ieftin decat in Carrefour? Eventual un magazin Online?
Alt lucru de schimbat: filtru ulei! Sper sa gasesc ceva compatibil ieftinior.
Filtrul de motorina l-as verifica putin, nu as dori sa-l schimb neaparat avand in vedere ca s-a schimbat acum 10.ooo km, dar daca o fi umflat de apa, acesta va trece pe lista de cumparaturi.
Ce mi-a mai atras atentia la masina mea este culoarea lichidului de racire! E cam negru, si nici nu ma mira, cred ca nu a fost schimbat niciodata, iar la 1.5 D-ID un furtun de la un ansamblu in care intra si epuratorul masinii, merge la vasul de expansiune. Recunosc ca ma depasteste logica asta si chiar nu stiu ce rost isi are ala acolo, asa ca daca cineva stie sa-mi explice, ii multumesc in avans.
Ma gandesc ca lichidul de racire e negru de la eventualele scapari de gaze din acel ansamblu. Nici nu stiu ce sa zic. Cineva s-a mai confruntat cu asta?
Apropos de asta, ce lichid de racire imi recomandati pentru Colt? E vreun produs anume?
Urmatorul filtru de schimbat e cel de aer si cel de habitaclu, pe care l-as pune Man cu carbon pentru a opri mirosurile neplacute din exterior.
Ei? Cum vi se pare? Am trecut tot pe lista sau am uitat ceva?
Alte sugestii, idei, pareri?

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Apr 13, 2010 12:20 pm

QUOTE (s0v3r3ign69 @ Apr 13 2010, 09:29 AM) Urmatorul filtru de schimbat e cel de aer si cel de habitaclu, pe care l-as pune Man cu carbon pentru a opri mirosurile neplacute din exterior.
Nu am Colt, nu ma pricep insa faza cu filtru de habitaclu cu carbon mi s-a parut in mare fas. Adica am incercat si eu si cam degeaba, cunosc anumite zone prin Ardeal cu un miros "specific" (industrie romaneasca) si chiar trecand pe acolo, am urmarit ce simte nasul meu. La fel de bine stranutam dupa. Eu zic ca nu isi merita surplusul de bani...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori