Zgomote Rulare Noul Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
baghera_gl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 08, 2009 1:16 pm

Mesaj de baghera_gl » Vin Apr 02, 2010 11:59 pm

Va salut

Am un colt 1.3, nou. Are 1600 km si dupa o iarna cu gropi, cand trec peste denivelari mai pronuntate sau prin gropi micute, are un zdranganit in partea dreapta. S-a mai intamplat la vreun posesor de acest specimen de Mitsubishi?
Daca da, va rog sa-mi spuneti si mie, poate fi vreun defect de fabricatie? Nu mai vorbesc de acele zgomote de relee, care tacane ca niste tampite, din cand, in cand fara nici un motiv si nici de pietrele care sar din cauciucuri si spun ca ajung in habitaclu. Masina e super: dotari, forme la exterior etc, insa am avut un fiat albea, care sincer, ii dadea clasa la orice capitol. De la reprizele motorului (1.2 80 CP), silentiozitate motor, cutie pe care nu o simteai, consum mai bun si plastice la interior de o calitate cu mult superioara.
Poate sunt eu prea critic...insa masina asta a costat 11.000 de euro, iar la km astia nu ar fi trebuit sa faca asa.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Sâm Apr 10, 2010 11:22 am

ai spalat masina de curand? am avut si eu acest zgomot pe dreapta, se auzea ca si cum scaunul pasagerului nu ar fi fost blocat complet, zgomotul a aparut dupa ce am mers pe un drum cu mult noroi care in momentul in care am ajuns pe drum si am bagat viteza noroiul a ajuns pe amortizoare.Zgomotul era chiar iritant, m-am dat jos sa ma uit, era plin de noroi si pietricele mici pe acolo, am dat cu o perie , am dat un pic cu furtunul si gata, adio sunet, de atunci nici ca a mai aparut.Acum referitor la comparatia ta cu Albea, ai incercat sa urci turometrul?Ca la masina asta pana pe la 3000-3500 nu ai sa vezi nimic.Acum 2 zile veneam de la Bucuresti si a iesit un Colt nou dintr-o benzinarie.La un moment dat m-a lasat in urma, toti se dadeau din calea lui, si avea motorul de 1.3.AAAAAA si asta e nimic, crede-ma asteapta-te cat de curand la...... ambreaj, si zgomot la volan pe partea stanga(cica un reductor care trebuie schimbat).Colt-ul a fost in general o masina zgomotoasa, probabil nu ai avut de a face cu modelele vechi de Colt, alea se aud mai tare ca cel nou

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Sâm Apr 10, 2010 7:50 pm

QUOTE (baghera_gl @ Apr 2 2010, 11:59 PM) fiat albea, care sincer, ii dadea clasa la orice capitol. De la reprizele motorului (1.2 80 CP)

Sigur ca da. Coltu asta de 1.3 bate ceed'ul de 1.4 cu 110cp si tu vi si ne spui de targi de masini?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Apr 11, 2010 8:22 am

daca si fiatul albea de 1.2 bate coltu la demaraj, io ma duc pe un forum de scobitori
plastice de calitate.... de curiozitate cum definesti un plastic de calitate? ce face?

Avatar utilizator
baghera_gl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 08, 2009 1:16 pm

Mesaj de baghera_gl » Joi Apr 15, 2010 9:06 am

Prin plastice de calitate inteleg niste parti din plastic, la interior, care sa nu atraga murdaria si sa o fixeze, atat de bine...ca la Colt, sa nu scartaie, la orice miscare si sa se curete usor, ceea ce, din pacate, la Colt nu prea se intampla.
Referitor la comparatia cu ALBEA-masina desfiintata de unii, va pot spune din postura unui care a avut-o si a facut cu ea 85.000 km in 2,5 ani, ca sta bine la multe capitole, la care Coltul scartaie: silentiozitate motor ( deci antifonare buna), cutie de viteze perfecta (fara sa agate, la Colt uneori nu o pot baga in viteza I), iar finisajele....fara comparatie. Cine nu crede sa se urce intr-un Grande Punto ( ca Albea e dintr-o clasa inferioara) si apoi sa compare cu ce are in Colt. Sper sa fi castigat ceva la pretul reviziilor si la faza cu schimbatul distributiei, care din fericire la Colt este pe lant.
Iar faza cu consumul declarat pe fisa si cel din realitate, probabil ca au incurcat datele. A mea consuma in oras 8-8,5/100km, la mers batranesc. Poate-s eu prea cusurgiu si astept prea mult de la o masina mica...

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Joi Apr 15, 2010 10:18 pm

m-am suit eu intr-un Linea...... si crede-ma mi se pare interiorul mult sub Colt, pana sa imi iau primul colt acum 2 ani am vrut sa iau Grande Punto, am renuntat......interior sub asteptari si motoarele slabute la preturile la care la un colt gaseai un motor destul de potent.Cat despre motor, scuza-ma amice dar cand oi vedea tu la masini europene aspirate pe 8000 de turatii mai vorbim, masinile sport au tendinta de a fi mai zgomotoase, cutia se poate rezolva, iti spun din experienta, ca mie mi-au facut-o la revizie, poti incerca sa schimbi si uleiul din cutia de viteze, o sa ai surprize

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Apr 15, 2010 10:34 pm

plasticul intotdeauna va atrage praful - se invata la prima lectie de fizica din viata, cand te pune profa sa freci rigla de par si iti arata cum se electrizeaza.
eu am 50.000 km cu coltul si am suspensie mai dura ca restul lumii, si nu imi scartaie nici un bord sau altceva. ba din contra cred ca-s singurul care nici nu am schimbat nici o bucsa de nici un fel - poate mai tine si de felul cum merge fiecare cu masina.
iar consumul...nu stiu ce sa iti zic, decat ca 1.3 cu consum de 8 si ceva in oras....eu zic ca e ok. si nu vorbim de consum la o mie si ceva de km. dupa 10 - 15000km
bafta

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Iun 24, 2010 11:10 pm

Scuze ca postez aici dar nu am vrut sa deschid un topic nou.
Am si eu un zgomot la rulare. Nu imi fac probleme din cauza lui pt ca stiu ce e dar nu stiu de unde vine.
Are cineva idee unde e ala mic si negru care face piu piu cand merg eu prin oras? As dori sa am o discutie cu el.

Avatar utilizator
Amon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 08, 2008 4:03 pm

Mesaj de Amon » Joi Iun 24, 2010 11:19 pm

E la bere.

Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Sâm Iul 10, 2010 12:25 pm

Am putin peste 21.000 Km si in tot acest timp am avut si eu de mici zgomote suspecte... Din cate am reusit sa-mi dau seama erau anumite zone unde zarnaia un plastic sau se freca plastic pe plastic si scartaia, dar in timp (si cu vreo 2 palme aplicate usor) au disparut toate zgomotele si pot sa zic ca de multa vreme n-am mai auzit nimic suspect in masina.
Consumul a scazut mult fata de primul an cand am luat-o. In oras nu poti face comparatie... in Bucuresti vei consuma mai mult decat in Braila... multe stopuri, semafoare, blocaje deci implicit multe accelerari, mult consum. Mie imi consuma ca in carte acum.
Putere? Eh, pentru clasa ei... are suficienta incepand cu motorizarea 1,3 benzinica (adica 95 CP). Dar, bineinteles, trebuie sa stii cum sa turezi motorul ala ca sa obtii ceva de la el.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori