Reducerea Zgomotului De Rulare

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 24, 2009 11:02 am

Pentru ca s-a facut mai cald afara am scos Coltul la plimbare chiar daca nu are cauciucuri de iarna.
As fi interesat de niste solutii pentru reducerea zgomotului din timpul rularii. Ma refer mai ales la cel facut de pietricelele de pe carosabil care in perioada asta sunt din abundenta.
Ca si solutii, ma gandesc la niste aparatori de plastic pe interiorul aripei sau antifonarea tablei unde sar aceste pietricele cu o solutie cauciucata.
Mai e cineva deranjat de aceste zgomote?
E cineva care s-a incumetat in directia asta?
Exista vre-ul loc unde se gasesc aripi interioare de plastic?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 24, 2009 12:00 pm

daca te referi la pietrele care lovesc in praguri, se rezolva cu aparatorile de noroi pe care le gasesti la orice dealer....parca 60 de lei fata, 60 spate....pe tine te intereseaza fata in primul rand

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 24, 2009 12:08 pm

Poate lovesc si in praguri dar eu ma refer la cele care zboara deasupra rotii in tabla aripilor interioare. Daca ar fi avut niste protectii de plastic macar unde arunca roata nu s-ar fi auzit asa.
Cand am zis de acele aparatori ma refeream la ceva de genul asta (doar ca astea sunt pentru lancer):

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 24, 2009 12:12 pm

eu stiu ca coltul are asa ceva. chiar pe aparatoare e prins capacul pe la care umblii la becuri.
iar eu pietre nu am auzit aruncate in aparatorile alea, adica or fi dar nu le aud in masina.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Dec 24, 2009 12:38 pm

Ciudat, sincer sa fiu nu m-am uitat nici eu foarte amanuntit dupa aceste protectii, doar am dedus dupa acel zgomot de la pietricele ca lipseste total

LE: M-am uitat. Are niste aripi de plastic, dar pe fata sunt destul de inguste ca sa loveasca aceste pietricele in tabla iar pe spate acopera doar partea din spatele rotii. O cauza poate sa fie si starea cauciucurilor, care sunt noi si agata toate pietricelele de pe sosea.

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Vin Dec 25, 2009 12:02 am

Si la mine agata de pe strada si le arunca in aripi. Ce zice cix sunt contra aripi . Mi-ar place si mie pentru spate, ca pe fata sunt.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Dec 25, 2009 12:32 am

Le mai zice carene parca si e vreo 3-4 milioane setul (de doua - adica fata de exemplu). Da o fuga pe la Augsburg eventual....

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Dec 25, 2009 10:08 am

QUOTE (COObra @ Dec 24 2009, 12:12 PM) iar eu pietre nu am auzit aruncate in aparatorile alea, adica or fi dar nu le aud in masina.
Anul trecut, la o mica intalnire am facut o tura cu CZ3-ul meu si apoi cu, Coltul in 5 usi al lui LaurB. Conditiile erau aprox aceleasi ca si acum. Am constatat ca zgomotul de care spune cix este mult mai accentuat la CZ3 decat la Coltul in 5 usi. Eu in primavara as vrea sa ii pun praguri de CZT, poate o sa mai diminueze din zgomot, desi subwooferul face oricum treaba buna.

Avatar utilizator
alexio
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 16, 2008 7:10 pm

Mesaj de alexio » Sâm Dec 26, 2009 12:00 pm

Intr-adevar la CZ3 zgomotul de rulare e mai mare decat la cel in 5 usi. Am vazut intr-o emisiune la TV ca noul Colt e mai bine antifonat. Oare nu se potrivesc anumite elemente de antifonare de la cel nou la cel vechi?

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Mar 12, 2010 1:11 pm

Vin si eu cu informatii sper utile.
De ce nu incercati niste solutii de antifonare de la Sprint Car?
Pentru cei interesati cautati pe net. Distribuie o groaza de produse pentru insonorizare similare celor tip Dynamat (folii bituminoase autoadezive, cu si fara aluminiu, etc...)
Pretul nu e foarte mare la produsele lor si poate se va face si un Group Buy.
Vreti liniste in masina, atunci eu zic sa incepeti cu "dusumelele". Bagati acolo folii bituminoase (sunt special produse pentru podeaua masinii), incercati sa puneti si pe interiorul usilor, pe suprafetele de tabla.
Tratati masina ca si cum a-ti pregati-o de vreo sonorizare HQ!
Foliile bituminoase va reduc considerabil vibratiile din masina, izoleaza bine si cele de care va aminteam mai sus nu costa nici pe departe cat Dynamat sau produse similare!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori