Probleme Ambreaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Apr 09, 2010 12:26 am

Legat de acel zgomot de la pedala de ambreiaj, sesizat fie ca un scartait, fie ca un arc...l-a avut si coltul meu.
S-au gresat ceva p-acolo, a disparut o perioada dupa care a revenit.
S-a rezolvat la mcar prin inlocuirea rulmentului si placii de presiune.
Zgomotul nu e normal si nu e de la pedala in sine.
Bafta!

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Sâm Apr 10, 2010 10:42 am

Oricum cristi, stiu ca tu ai avut o intreaga poveste cu schimbatul, ca ai ajuns sa dai bani ca sa il schimbe, nici vorba de garantie......oricum daca nici de data asta nu se va rezolva nimic, o sa sun la Mcar, ca pana acum cand nu s-a rezolvat ceva de aici, sa ii fi vazut ce se miscau dupa ce sunam la Bucuresti

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Mie Apr 28, 2010 12:42 pm

Mda si eu am sunat la MCAR si tot o branza am rezolvat.... ! Indiferenta are cote maxime... ar fi fost frumos sa vina sa-i faca o expertiza la masina sa vada daca intradevar clientul ( adica je ) care a avut 13 intrari/iesiri din service pe aceiasi probleme are dreptate sau nu...dar s-au multumit doar sa sune la Iasi si atat...! Mult zgomot nici o rezolvare ! Oricum nu m-ai cumpar nimic de sub brandul Casa AUTO .... !

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Lun Mai 03, 2010 9:11 am

Aici probabil dupa cum bine v-ati dat seama este o problema de conceptie........bug-uri mecanice ramase nerezolvate, avand in vedere ca exista si pe noul colt cat si pe cel vechi....UPDATE: intre timp si colt-ul din 2008 a inceput sa tuseasca la ambreaj, same problem, CRRR,CRRR,CRRR.Sunetul apare dupa aproximativ jumate de ora de mers, nu se observa dificultati in condus, intrat in viteze normal, in schimb sunetul daca nu esti cu muzica mai tare e de-a dreotul enervant.Lunea viitoare ambele masini vor intra in service pt rezolvare( temporara cu siguranta) adica cel mai probabil o gresare.Ramane de vazut cat va tine. Inca o chestie f interesanta.Daca dau drumul la incalzire/AC sunetul la ambreaj apare in juma de minut, indiferent de cat am mers, valabil pe ambele masini.Care o fi legatura?

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Lun Mai 03, 2010 8:57 pm

Am atins si au azi astronomica cifra de 7600 km cu noul meu Colt si surpriza...a inceput sa scartaie ambreiajul; l-am auzit dintr-o data. Scartaitul se aude jos, la pedala aparent, si in mers si in stationare. Parca e portita de la gradina bunicii, care e pusa pe un arc.

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Lun Mai 03, 2010 9:01 pm

nu am sa pot sa fac o actualizare a ambreiajului ca nu o sa mai fiu cand iau masina din service sa vad daca mai scartie sau nu.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 04, 2010 12:13 am

@ f.cristi: gandeste-te la mine ca eu de la 3000 il tot aud, desi am avut si o perioada de liniste pana a venit iarna, reusisera cei de la service sa ii dea de cap
@ geticul: daca au facut treaba cat de cat bine, nu o sa il mai auzi cateva luni bune pana prinzi ceva umezeala si o ia de la capat

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Mar Mai 04, 2010 9:23 am

La mine cand a inceput sa se auda erau 27 de grade afara.
E adevarat ca problema poate fi mai grava decat un arc si anume rulmentul si placa de presiune? Deja de la 3000 km, 7000 km ... ?

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Mar Mai 04, 2010 11:20 am

Da, se pare ca asta e problema reala,dar iti dai seama ca nu ai sa reusesti niciodata sa ti le faci pe garantie

Avatar utilizator
f.cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 22, 2009 5:02 pm

Mesaj de f.cristi » Mie Mai 05, 2010 10:34 pm

Azi m-am bagat pe sub bord si sunt aproape sigur ca zgomotul vine de la arcul pedalei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori