Rezerva De Combustibil New Colt

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
piticu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 12, 2009 1:53 pm

Mesaj de piticu » Sâm Oct 24, 2009 11:57 am

Salutare. Am o intrebare pentru posesorii de Noul Colt si anume: Care e rezerva de combustibil a masinii, mai exact ce semn se aprinde sau bec cand intri pe rezerva, deoarece pana acum nu am putut sa ma lamuresc, iar manualul de utilizare este al vechiului model care are ceas cu limba. La modelul nou are un indicator digital cu 8 patratele iar cand esti pe cat mai minim ultima patratica clipeste si se aude si un piuit din cand in cand, altceva nu am vazut un bec rosu aprins ceva, nimic. Asta sa fie canistra? Va multumesc

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Sâm Oct 24, 2009 8:46 pm

Ala e singurul avertisment la noul Colt. Bip-ul acela si semnalul intermitent cu pompa de combustibil de pe CB.

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Dum Oct 25, 2009 11:00 am

probabil se referea si la faptul ca dupa avertizarea sonora citi km mai poti circula

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mie Oct 28, 2009 10:09 pm

dupa ce se aprinde martorul de benzina , sigur ma mergi 50 km in oras . cam 80 inafara.
in pricipiu mai ai cam 5 l in rezervor.
cam la toaate masinile, dupa ce se aprinde martorul mai mergi intre 50 si 100 km.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Joi Dec 24, 2009 1:44 am

la mine la 90 de km in general.Ultima linie incepe sa fie intermitenta si la fiecare 10 km cu care scade ma anunta

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Vin Mai 27, 2011 1:54 pm

QUOTE (Danyutz @ Oct 24 2009, 08:46 PM) Ala e singurul avertisment la noul Colt. Bip-ul acela si semnalul intermitent cu pompa de combustibil de pe CB.

Am imprumutat un colt de cateva zile si am o intrebare legat de problema de mai sus:

Ar trebui sa bipaie in acelasi timp cu clipirea ultimului patratel de la indicator, sau sunt 2 evenimente distincte: mai intai palpaie ultimul patratel si mai tarziu face beep? Semnul de pompa de combustibil trebuie si el sa palpaie?

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Sâm Iul 09, 2016 12:18 am

Din moment ce Colt 2004 si New Colt au acelasi sistem de alimentare, sper sa postez bine aici si sa nu fiu off topic. Am vazut ca topicul e f vechi, dar am zis ca se poate continua discutia chiar si asa.
Deci dilema. Ieri ma astepta un drum de 700 de km. Mai aveam putin sub trei sferturi de rezervor cu benzina (gen încă o latime de ac de pe ceasul cu nivel din bord) si am zis sa fac plinul. Astfel ca au intrat 19 litri de benzina. Cantitate pe care am consumat-o pe 350 de km, conform indicatiilor nivelului din bord. Ce mi se pare mie interesant e ca au intrat 19 litri. Ma asteptam la 12-13 maxim. Pentru ca stiam ca rezervorul are 47 de litri. A doua varianta, in cazul in care rezervorul nu este mai mare, ar fi sa am probleme cu indicatiile nivelului de benzina. Nu am mai avut pana acum problema asta... daca e o problema. A mai patit cineva asa ceva? Sau ceva păreri?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori