Portbagaj Exterior

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Mie Iun 03, 2009 4:47 pm

Salut, ma tot bate gandul sa imi iau un portbagaj exterior pt coltul meu. Mai are cineva asa ceva? De unde l-ati procurat.....cat a costat ...... cum se comporta la drum ???
Vreau sa imi fac o idee calitate/pret. Suportul de portbagaj am vazut la mitsu in catalog la 131 euro....e mult, e putin ?? Orice informatie in legatura cu acest subiect este utila. Multumesc.

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Mie Iun 03, 2009 5:56 pm

sa tii cont ca nu ai voie sa mergi mai mult de 120KM/ORA... si nu cred ca este obligatoriu sa-l iai de la mitsu...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Iun 03, 2009 9:11 pm

QUOTE (cristisandu81 @ Jun 3 2009, 04:47 PM) ....e mult, e putin ??

Pai iti poti raspunde si singur la intrebarea asta. Totusi, am sa te ajut putin.

2 fiare, 2-4-8 suruburi (nu stiu ce solutie constructiva este).....131E (si probabil fara TVA). Ce zici?

Avatar utilizator
cristisandu81
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 07, 2008 4:11 pm

Mesaj de cristisandu81 » Joi Iun 04, 2009 10:00 am

fDin cate am vazut eu sub 100Euro nu prea scad fiarele alea.....si eu cred ca sunt destul de importante ...pt ca pe ele pui intreaga greutate....si daca nu sunt specifice pentru tipul masinii cred ca poti as ai probleme...
De aceea am intrebat pe forum, pt a afla de la cei ce au asa ceva mai multe detalii......

Avatar utilizator
geticul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 26, 2007 11:04 pm

Mesaj de geticul » Mar Aug 18, 2009 9:29 am

fiarele alea de la dealer suporta maxim 50 kg fiecare.

in magazine am vazut fiare care suporta 75 kg fiecare.

concluzia o tragi singur.

Avatar utilizator
mihai_cv
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 19, 2010 1:11 pm

Mesaj de mihai_cv » Mie Apr 04, 2012 1:11 pm

Am cumparat eu un portbagaj exterior de la dealer impreuna cu un suport de bicicleta. Protbagajul nu are nici un brand dar judecand dupa piese este 100% Thule (am deschis un alt portbagaj Thule cu cheile de la al meu de exemplu).
Problema mea este ca masina asta nu e deloc friendly cu asemenea sisteme: in loc sa existe lacase speciale, trebuie sa prinzi barele cu niste cleme de metal peste profilul de deasupra usilor.
In plus, varianta pentru 3 usi e o struto camila de te doare mintea (nu are de ce sa se prinda in spate ).
Din cauza acelor cleme am reusit sa zgarii si vopseaua un pic deasupra unei usi.
Intrebarea mea este: aveti ideea ce material as putea folosi sa il pun intre clema si tabla masinii?

Avatar utilizator
HopSiIo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 11:04 am

Mesaj de HopSiIo » Mie Iun 13, 2012 9:40 am

Salut,

Si pe mine m-ar interesa achizitionarea unui portbagaj pt Colt-ul meu CZ3, si cum as vrea sa pot sa imi transport si schiurile, ma gandeam daca a incercat cineva sa monteze un portbagaj de 190cm lungime pe o astfel de masinuta (thule Pacific 600 mai exact). Peste tot pe unde am gasit informatii nu am vazut restrictii in afara de cea de aici de la pagina 6, dar dupa ce am facut niste calcule aproximative, situatia nu ar trebui sa apara (nu stiu exact totusi unde se monteaza barele transversale ca sa pot calcula exact)

In afara de problema de mai sus, desi lungimea interioara a portbagajului mentionat e de 180cm, am gasit ca ar incapea doar schiuri de 175cm, iar eu am o pereche de 176. Eu ma indoiesc ca nu ar incapea, dar nu as vrea sa am surprize.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori