Capac Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Vin Iun 19, 2009 1:29 pm

Da nene, ai dreptate in felul tau... Nemultumirea noastra, insa, este ca la alte marci de masini (pe care noi nu vrem sa le cumparam pentru ca ne place Mitsu) chestiile aste de genul capac motor, presulete, cric, etc, se dau odata cu masina, ca un cadou din partea dealer-ului pentru ca oricum dai o caruta de bani si le faci vanzare si oricum te duci apoi la revizii si iar dai o caruta de bani. Toti colegii mei de la servici care si-au luat masini noi, au primit chestiile astea si au ramas cu gura cascata cand am venit si eu cu Coltul fara roata rezerva, fara cric, fara presulete, fara capac motor, fara triunghi reflectorizant, fara trusa de prim ajutor, fara... fara...fara. Macar un cacatel acolo... ceva...
Din cauza asta suntem noi nemultumiti de dealerii Mitsubishi...
Da, nu ne-a promis nimeni ca o sa le avem, dar suntem nemultumiti ca la alte marci, la alti dealeri, se poate si la Mitsubishi Motors, nu se poate...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Iun 19, 2009 1:50 pm

nemultumirea ta este tipic una romaneasca
nu ne-a dat moka
nu ne da mocangeala, nu mergem la vot, nu mergem la servici, nu e bun delerul, etc.
si apropo ....cere si poate ti se va da. eu nu am cerut si mi s-a dat. culmea la mitsubishi.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Iun 19, 2009 2:30 pm

Un capac pe un nenorocit de motor e o problema reala pentru unii? Sau faceti parte din categoria care is super excitati cand deschid capota si vad un plastic mare acolo care acopera tot si da mai bine, nefiind vizibile mat(z)ele ca la masinile mai vechi?

E un rahat de capac....

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Iun 19, 2009 2:36 pm

tre sa fie motoru capsulat
ma rog, ******** , si mie mi-ar place sa il am, dar nu dau 100 euri pe el.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Iun 19, 2009 2:50 pm

QUOTE (COObra @ Jun 19 2009, 02:36 PM) tre sa fie motoru capsulat
....




Daaa. Asta e expresia cea mai folosita

Avatar utilizator
Colty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 12, 2008 4:07 pm

Mesaj de Colty » Vin Iun 19, 2009 10:35 pm

Eu am primit preșuri pentru Colt și cred că dacă aș fi insistat aș fi primit și mai multe. Mi se pare amuzant că ne putem ?mpiedica ?ntr-un capac (decorativ) pentru motor (că praful tot intră) și uităm de raportul calitate/preț la mașina asta.
Mă bucur că s-a animat discuția. Am o ?ntrebare (retorică) pentru administrator: de ce pe mine mă sancționează pentru o glumă foarte subțire, iar altora le ?ngăduie atacuri directe?!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Iun 20, 2009 1:12 am

@Colty: cine si cand te-a sanctionat? Nu ai deloc warn.

Cred ca ar fi cazul sa lasam tonul mai jos. Nu poti invinui pe nimeni ca nu-ti da ceva "moca". Vrei, n-ai decat sa negociezi cand iei masina.

Si eu ma gandesc la un capac pt motor, insa doar in cazul in care il gasesc pe un Lancer 1.5 dauna totala. Insa, ma gandesc ca exista posibilitatea ca odata pus sa mascheze un eventual defect care altfel ar fi vizibil - deci, atentie, capacul nu constitue neaparat un avantaj!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Iun 20, 2009 7:30 am

o sa incerc sa vad daca am indemanarea necesara sa fac o matrita de pe unul deja existent.
desi nu cred ca imi iese

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Iun 20, 2009 3:05 pm

QUOTE (tiborg @ Jun 19 2009, 12:29 PM) fara presulete, fara triunghi reflectorizant, fara trusa de prim ajutor, fara... fara...fara. Macar un cacatel acolo... ceva...

Ia vezi la Dacia, eu la Logan nu le-am primit pe cele de sus decat cu ceva bani (35 euroi parca presuri, si cam 100 euroi chestiile cu prim ajutor + ca un triunghi era cam "uzat" + numere rosii) deci se mai intampla si la altii si stai linistit ca am dat pe Logan cam aproape cat pe un Colt chel (10.000 si ceva de euroi). Iar capacul de motor de la Logan se misca mereu, cand scoti joja de ulei, il muti usor la loc sa poti baga iar joja

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Dum Iun 21, 2009 9:42 am

@COObra:

din nefericire si eu lucrez la un dealer auto..pe undeva prin clasa premium e adevarat si hai sa-ti spun cateva lucruri care le-am invatat:
- e obligatia importatorului sa comande masina cu roata de rezerva (sau cel putin tyre fit); sau daca nu e obligat (noi suntem) e de bun simt
- nu e normal sa lasi un client sa plece cu masina neechipata la standarde legale (triunghi si trusa medicala cel putin)
- nu e normal sa nu echipezi masina (chiar daca e pe lista de optionale) cu trusa de scule.Poate face pana in 3m dupa ce a plecat de la tine.

Nu ai invatat pana acum ca mai usor se vinde o masina mai bine echipata decat una extrem de ieftina?! Sunt o gramda de prostioare de 10-20-30 euro (daca le pui din fabrica) care iau ochiul utilizatorului, dar care sa le iei de la departamentul accesorii te costa cel putin de 3 ori mai mult.
Chiar crezi ca se mai uita cineva la 100 euro cand da cel putin 10k pe masina?

Pe mine ca si utilizator final NU ma intereseaza ce este in spatele masinii pe care o cumpar. Ii mai aud pe unii ca incep sa povesteasca de investitii, de linii de credit, de amortizare a investiei. NU ne privesc. Am luat o masina, am dat sau dau niste bani pe ea si am anumite asteptari ( de la brand, de la dealer etc).
Restul sunt povesti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori