Capac Motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
tiborg
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 2:49 pm

Mesaj de tiborg » Mar Iun 23, 2009 2:35 pm

daca reuseste cineva sa-l faca "ad labam" si iese la un pret mic, il cumpar...

Avatar utilizator
Rocsta
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 25, 2008 7:57 pm

Mesaj de Rocsta » Dum Oct 11, 2009 10:57 pm

QUOTE (tiborg @ Jun 16 2009, 05:42 PM) E de naspa. Daca o afurisita de antena radio costa 170 RON (am vrut sa-mi cumpar, ptr ca mi s-a furat) va dati seama cat costa un capac de motor?

Unde ai gasit antena pentru Colt la 170 ron?
La M Car costa: http://accesorii.mitsubishi-motors.ro/a ... 973-1.html

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Oct 12, 2009 10:24 am

Prinde-ti si voi 2-3 CZT`uri si furati-le, sau alea nu se potrivesc?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 12, 2009 10:32 am

Pana la urma a aflat cineva cat costa la dealer ?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Oct 12, 2009 12:06 pm

parca am mai scris.....
QUOTE da nu dau 100 oiro pe el
chiar zisesem.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Lun Oct 12, 2009 12:06 pm

Sincer arata mai bine asa...imi place mai mult fara capacul de la motor...! Poate is putin offtopic...dar dealerii mitsu... nu prea au habar cu realitatea.... vand vand vand se bucura isi iau procentul cuvenit si sanatate...daca cumva ii intrebi cum ai putea rezolva sau cu cine trebuie sa vorbesti pentru a rezolva...se dau de fundulet inapoi... Romania

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Lun Oct 12, 2009 3:15 pm

Un excemplu concret? Daca tot ne-am dat pe offtopic, sa vad si eu ce se spune despre dealeri.

Avatar utilizator
vscerb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 06, 2009 11:12 pm

Mesaj de vscerb » Lun Oct 12, 2009 4:54 pm

Nici eu nu am capac la motor dar cred ca era bine sa dea si rahatul ala de capac , poate cu capac nu se aude asa nashpa cand cuplezi AC. ,si multe altele,poluarea fonica sunt sigur ca era mai mica , asa parca e matiz cand deschizi capota.
Doar era bine

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Oct 12, 2009 9:17 pm

nu prea are a face capacul la motor cu auzitul..........mai ales al cuplarii AC-ului.
asta sa fie cea mai mare problema a masinii.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Lun Oct 12, 2009 11:09 pm

Ma bag si eu in discutie, pur teoretic, pentru ca nu am lucrat cu fibra in viata mea, dar am vazut cum se face si mi se pare interesant...sa nu dati cu pietre...

Tocmai ce mi-am luat tesatura de fibra de carbon si rasinile aferente ca sa ma apuc sa laminez in carbon capacul de la motor, capacul de la sigurante, placa aceea de plastic care vine deasupra radiatorului si ceva ornamente la interior (masina este un lancer diesel)...mai bine spus nu le fac eu, ci un prieten care a mai lucrat cu carboane si care lucreaza si cu fibra de sticla.

Ideea este ca din fibra se pot face multe si, de ce nu, cred ca se poate face si capac pentru motor. Cel mai important lucru, cred eu, este sa folosesti rasina epoxidica (care rezista la temperaturi ridicate), sa ai matrita si sa te pricepi putin...asta daca nu vrei sa experimentezi... Desigur trebuie si ceva material termoizolant care sa fie pus intre motor si capac (cel putin asa am vazut ca are capacul de la mitsa mea)...Un alt lucru important - cum se face prinderea pe motor...direct din fibra nu merge pentru ca este casanta...

Oricum subiectul mi se pare interesant.

Am sa il intreb pe prietenul acesta daca se poate face capac pentru motor din fibra...si parca il aud "orice...din fibra se face orice..."

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori