Zgomot puternic de motor

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
sharkone
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 7:53 pm

Mesaj de sharkone » Dum Feb 08, 2009 9:01 am

Salutare!

Am un colt CZ3 din 2008, momentan are doar 13.000 km, si am realizat zilele trecute ca face un zgomot ingrozitor motorul.
Avand masina de la servici, coltuletul l-am dat alor mei si zilele trecute l-am luat la o plimbare. Deci face ingrozitor de urat motorul.
Am auzit diferite pareri, una din ele mai plauzibila fiind cu inlocuitul uleiului de motor.
Voi ce spuneti?
Si daca trebuie sa schimb uleiul ce recomandati?

Va multumesc pt ajutor!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Feb 09, 2009 11:15 am

Ma indoi ca ar fi uleiul. Ce anume suna la motor? Tacane sau cum?

Avatar utilizator
bunyqu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 05, 2008 2:30 pm

Mesaj de bunyqu » Mar Feb 10, 2009 9:18 pm

lasal naibii de ulei ca nu de ala troncane.........dute rpd cu ea cine stie ce doamne fereste o avea. sa te ajute dzeu sa nu aiba nimic.spunene s noua cand afli. bafta

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Feb 10, 2009 10:03 pm

N-are nimic motoru'
Asa se aude el.
Verifica nivelul sa fie ok apoi curata un pic tobele, catalizatoru', turatii mari pana la limitare, o serie de reprize in forta.
O sa vezi ca nu o sa-l mai auzi asa de tare.

Avatar utilizator
GenuLozneanu
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 08, 2014 9:47 am
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesaj de GenuLozneanu » Lun Sep 04, 2017 2:02 pm

Ce antic este topicul asta, si fara raspuns.
Observ si eu un zgomot, gen bataie, si nu ii gasesc explicatia. O bataie in stationare, ce seamana cu "bataia inimii". Un zgomot relativ infundat, cu o frecventa de 70-80 bpm. La acelerare (pe loc) se estompeaza. In mers aproape ca nu se mai aude, Nu este foarte sonor. Din exterior nu se aude, doar din interior. As recunoaste zgomot de curea, rulment, metalic, plastic. Apropo, pare ca se transmite in caroserie. Adica mai mult, se simte, decat se aude

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori