rotile pe 16" nu sunt pt romania

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Colt (inclusiv Colt CZ3, CZC, CZT si Ralliart Version R)
Avatar utilizator
catalinboldeanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 24, 2008 7:03 pm

Mesaj de catalinboldeanu » Vin Ian 16, 2009 8:41 pm

salutare

Azi am fost cu masina la reprezentanta, pt ca miercuri am fost pana la Bucuresti de la Constanta pe autostrada si am observat ca nu puteam rula cu o viteza mai mare 90 km/h pt ca trepida foarte tare masina si cred ca se dezmembra ).
Nu stiam ce se intampla si am fost la service unde au constatat ca telescoapele sunt pe duca,bucsile si pivotii la fel. Nu mai spun ca si bara stabilizatoare, in parte dreapta mai avea putin si atingea planetara.Cum este normal am intrebat din ce cauza toate aceste probleme la doar 43.000 km, pt ca eu protejez masina foarte mult de gropi. Acestia mi-au spus ca din cauza balonului foarte mic si a suspensiilor rigide toate bucsile , pivotii si telescoapele sunt foarte solicitate si nu trebuie neaparat sa mergi prin gropi ca sa se strice.Un alt sef de la service a spus ca masina asta nu este facuta pt Romania(In constanta mai rar gropi)....voi ce parere aveti?au dreptate sau este slaba masina?

Avatar utilizator
VooN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 21, 2008 6:00 pm

Mesaj de VooN » Dum Ian 18, 2009 7:33 pm

Pai singura masina facuta pt Romania este Dacia. 43k de km pe de alta parte nu suna atat de speriat.
Deci putin din ambele cred

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Ian 19, 2009 1:53 pm

Nu stiu ce efect au rotile pe 16 +talon de 45 pentru articulatii dar sigur nu sunt pentru RO...ca eu a trebuit sa le indrept pe toate cand am pus gumele de iarna (de fapt doar 3 ca pentru una n-am mai avut bani la mine si am lasat-o asa, pentru la primavara !)

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Lun Ian 19, 2009 4:31 pm

masina mea are doar 3200km . am evitat cat am putut gropile , piatra cubica , borduri etc si nu am probleme pana acum. intradevar exista un anumit discomfort pe drumuri cu o calitate indoielnica dar se poate trai si cu asta . am fost la 2-3 manastiri si un drum bombardat, eu mergeam cu 20km/h iar ceilalti participanti la trafic cu talon 60-65-70 ma depaseau fara nici o problema circuland cu 40-50.
pe de alta parte la mine in oras este un colt echipat cu jante pe 16 si anvelope cu talon 50.omul a avut ghinionul sa taie 2 roti in primii km de cand cumparase masina . nu are probleme cu talon 50 , tot vad coltul mergand si chiar tare pe drumuri gen piatra cubica. am sa incerc sa fac 2 poze cand il vad intr-o parcare .

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Ian 23, 2009 11:10 pm

salut,
nu pot decat sa cred ca ai avut ceva ghinion. da intradevar talonul de 45 este cam mic pentru mers pe drumuri indoielnice , dar nu contribuie semnificativ la deteriorare compoentelor. eu am talon de 50 si am mopmente cand nu o menajez deloc si nu am probleme (inca...) . daca pana la 50k nu sunt probleme, dupa standardele mele este o masina buna. dupa aia e de inteles sa mai schimbi o bucsa , o treaba... (deh pe garantie).

Avatar utilizator
erlo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 27, 2007 11:06 am

Mesaj de erlo » Vin Ian 30, 2009 5:00 pm

Eu unul nu pot sa spun decat ca sunt teribil de incantat de aceste jante si anvelope de 205/45/16", atat ca design, cat si functional. Pana la cei 25.000 Km parcursi pana acum, s-au comportat absolut impecabil, fara sa fi remarcat nici cea mai mica consecinta adiacenta. Pe nici o masina anterioara (Volkswagen, Fiat - e drept, de puteri mai mici) nu am avut sentimentul pe care mi-l da aceasta "incaltaminte". Fara cea mai mica urma de dezechilibru, pe intreaga plaja de viteza a masinii. Pe de alta parte, pe drumuri foarte proaste, nu-mi este deloc rusine sa o duc (masina) cu viteza cu care sa pot evita socuri nedorite, chiar cu riscul de a fi depasit si de carute ... Oricum, recuperez pe drumurile bune

Avatar utilizator
bogyciu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 11:41 pm

Mesaj de bogyciu » Dum Feb 01, 2009 12:00 am

Colegul meu a avut un Colt cu jante pe 16 si in 30000 km nu a avut nici o problema. Masina nu a fost menajata ablolut deloc, ba mai mult pot spune chiar ca a tras de ea... Din pacate a facut contact cu un Camion (head on) si jurnalul de bord s-a oprit cam la acest numar de km Am condus Colt cu 16, masina "tremura" intradevar, dar mie nu imi dispalce deloc lucru asta... In plus 205/45 e chiar ok... Sa vedeti cum arata 185/35 si 17

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Colt”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 85 vizitatori